Pompy ciepła, które instalujemy w domach szkieletowych naszych Klientów, czerpią energię odnawialną z gruntu. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku tego typu urządzeń, gdyż duża ich część działa na takiej właśnie zasadzie. Natomiast to, co jest wyróżnikiem naszych pomp, to realizacja ogrzewania i chłodzenia wnętrz poprzez system rur i nawiewów, doprowadzonych do wszystkich pomieszczeń domu.
Dlaczego ten wyróżnik jest zaletą. Otóż, dom szkieletowy cechuje się niską bezwładnością termiczną i – co ważniejsze – ogrzewa się w nim bezpośrednio powietrze we wnętrzach. A jest tak dlatego, gdyż jego ściany nie akumulują energii cieplnej, za to są skutecznym izolatorem. Jest więc inaczej niż w domu murowanym, gdzie najpierw trzeba nagrzać ściany, by dopiero potem ogrzało się od nich powietrze i we wnętrzu powstała odpowiednia temperatura.
W domu szkieletowym ten etap jest pomijany dlatego, że jego ściany aż w 80% składają się z izolacji termicznej. Cechują się też lepszymi, niż w przypadku domów murowanych, parametrami przenikalności cieplnej. Są skuteczniejszą przegrodą cieplną niż mur pokryty styropianem. Zatem w takim domu możemy od razu ogrzewać powietrze i przy niskich kosztach podtrzymywać jego temperaturę na komfortowym poziomie. I to właśnie bardzo skutecznie robią nasze pompy nawiewne.
Dla domu szkieletowego z poddaszem użytkowym o powierzchni 150 m2 koszty ogrzewania taką pompą kształtują się na poziomie około 1500 złotych za każde 6 miesięcy zimowych. I żeby było jeszcze lepiej, można je dodatkowo obniżyć, bezpiecznie wychładzając dom podczas dłuższej nieobecności, np. w ciągu godzin pracy, weekendowego wyjazdu lub zimowego urlopu.
Obejrzyj film o wydajności nawiewnej pompy ciepła podczas zimowych mrozów.
Mieszkańcy domów szkieletowych Top Bud® korzystają z takiej możliwości również dlatego, że wydatek energetyczny ponownego nagrzania wnętrz jest niski. Jak już wiesz, ogrzewa się tylko powietrze bez pośrednictwa ścian, jak ma to miejsce w tradycyjnym domu murowanym, którego właściciele, odwrotnie, starają się nigdy nie dopuszczać do jego wychłodzenia.
Dla domów w technologii szkieletowej-drewnianej, takie wychładzanie w czasie ich nieużytkowania jest wręcz wskazane ze względów ekologicznych i oszczędnościowych.