Indywidualny projekt domu powstał na zamówienie Inwestorki w naszym Biurze architekta. Jego charakterystyczną cechą było to, że należało w nim przewidzieć dwuetapową realizację części mieszkalnej budynku. W pierwszej kolejności miała być wykorzystana przestrzeń parteru, a w przyszłości także poddasza, które w projekcie, a potem na etapie wykonawczym przygotowaliśmy tak, by móc je potem łatwo przystosować do zamieszkania.
Na parterze właściciele będą mieć do dyspozycji 104,2 m2 powierzchni użytkowej, a na poddaszu – np. w razie powiększenia się rodziny – dodatkowe 56,7 m2.
Dom wyposażyliśmy w gruntową pompę ciepła o ponad 200-metrowej długości wymiennika, do którego wykonaliśmy trzy pionowe odwierty na terenie działki. Pompa ta będzie ogrzewać wnętrza zimą i chłodzić je latem przy bardzo niskim wydatku energetycznym. Ponadto Inwestorka otrzymała od nas gratis jednostkę centralną rekuperatora, ponieważ zdecydowała się na dom, którego powierzchnia przekracza 120 m2. Urządzenie to podczas wymiany powietrza z wnętrz będzie odzyskiwać ciepło lub chłód – w zależności od pory roku – i zmniejszać wydatki za prąd aż o około 40 procent (!). Dodajmy też, że rekuperator będzie filtrować domowe powietrze, usuwając z niego smog, kurz, pyły roślin i owady.
Dodatkowym źródłem ogrzewania jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, do którego wykonaliśmy ozdobną zabudowę, zgodnie z wizją Inwestorki.
Dom został również wyposażony w instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki której wydatki na energię elektryczną mieszkańców spadną albo do zera, albo będą naprawdę minimalne. Fotowoltaika to idealne rozwiązanie w domach szkieletowych z pompą ciepła i rekuperacją. Ale także tych z elektryczną instalacją grzewczą w podłodze. Można powiedzieć, że systemy te są dla siebie stworzone.
Zdjęcie wykonane w czerwcu, na początku prac konstrukcyjnych.
Konstrukcję wznosiliśmy na tradycyjnym fundamencie z bloczka. Zobacz jak go wykonujemy w dziale Technologia szkieletowa.
Stan zaawansowania robót we wrześniu. Na zewnątrz rozpoczynamy montaż izolacji termicznej z wełny elewacyjnej.
Montaż płyt gips-kartonowych i szpachlowanie ścian na parterze. Tu znajduje się obecnie część mieszkalna, w której trwają teraz ostatnie prace wykończeniowe.
Wnętrze poddasza w czasie montażu płyt g-k. Można będzie je szybko dostosować do zamieszkania. Gdy pojawi się taka potrzeba, wykonamy tu nowe pomieszczenia z niezbędnymi instalacjami, które doprowadziliśmy również do tej części budynku.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa. Ściany zewnętrzne wykończyliśmy tynkiem silikatowo-silikonowym w kolorze jasny beż.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa. Poniżej tynku wykonaliśmy mozaikę ozdobną, stylizowaną na naturalny kamień.
Elewacja boczna-prawa z podcieniem tarasu. Pod spodem powstanie posadzka z deski kompozytowej.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa. Zgodnie z życzeniem Inwestorki zastosowaliśmy modne rynny o profilu prostokątnym, w kolorze dopasowanym do obróbek blacharskich oraz blachodachówki.
Elewacja frontowa. Już w trakcie realizacji na życzenie Inwestorki opuściliśmy o 60 cm podcień nad drzwiami wejściowymi.
Podcień nad wejściem głównym wykończyliśmy od spodu praktyczną podbitką PCV w kolorze brąz. Tak samo zrobiliśmy nad tarasem i pod okapami. Wszystkie obróbki blacharskie spasowaliśmy kolorystycznie z blachodachówką. Drewniane wstawki na elewacji wykonaliśmy z trwałego modrzewia syberyjskiego, który również barwiliśmy na odpowiedni kolor.
Schody do głównych drzwi z deski kompozytowej. Po zamieceniu zaprezentują się zgoła inaczej i dużo ładniej niż obecnie, kiedy trwają prace wykończeniowe wewnątrz domu.
Zawór wody do polewaczki ogrodowej, który wykonaliśmy razem z instalacją wodną budynku.
Po lewej kamery systemu alarmowego, do którego rozprowadziliśmy dedykowane okablowanie po całym budynku. Obok po prawej, przyłącze agregatu prądotwórczego. Wykonaliśmy je razem z instalacją elektryczną.
Okna tarasowe w wariancie trzyszybowym firmy Drutex, typ Iglo 5 z ramami w kolorze ciemny dąb. Obok po lewej widać na elewacji zewnętrzne gniazdko elektryczne. Wykonujemy je często przy tarasach lub podjazdach, co ułatwia np. odkurzanie samochodu.
Po wybudowaniu posadzki tarasowej i zagospodarowaniu terenu działki, dom sfotografujemy jeszcze raz. Będziesz go mógł obejrzeć w galerii naszych realizacji.