Fundament opisywanego domu zaczęliśmy budować na początku lipca 2023 roku. Już w drugim tygodniu sierpnia tego samego roku stała na nim gotowa konstrukcja drewniana w poszyciu z płyty MDF. Jej szkielet pokryliśmy warstwami wiatroizolacji dachowej i elewacyjnej.
W ciągu kolejnych pięciu miesięcy dom doprowadziliśmy niemal do stanu deweloperskiego zamkniętego Top Bud®. Do zakończenia robót naszych ekip zostało maksymalnie 2-3 tygodnie. Zatem czas budowy zamknie się w sześciu miesiącach.
Wykańczanie domu szkieletowego o takiej powierzchni można zakończyć nawet po trzech tygodniach. Nie ma konieczności nanoszenia na ściany wewnętrzne mokrych tynków i ich schnięcia. Taki budynek można więc zasiedlić po siedmiu miesiącach od wbicia pierwszej łopaty (!).
Dom będzie mieć bardzo nowoczesny system grzewczo-chłodzący w postaci gruntowej pompy ciepła w wariancie nawiewnym.
Przewagą takiego systemu nad pompą dostarczającą ciepło do podłóg przez rurki hydrauliczne jest wydajne i bardzo nisko kosztowe chłodzenie wnętrz latem. W domu szkieletowym z taką pompą nie ma najmniejszego sensu instalowanie konwencjonalnej klimatyzacji mrożącej powietrze, która zużywa dużo więcej energii i wymaga częstszego serwisowania.
Widok od strony frontowej domu.
Ciepło zimą i chłód latem odzyskiwać będzie z wnętrz instalacja rekuperatora. Będzie ona ponadto utrzymywać w środku domu optymalną wilgotność na poziomie oscylującym wokół 48%. Rekuperator ma też system filtrów przeciw pyłom, owadom i cząstkom smogu, więc w domu powstaje dobry klimat dla alergików i astmatyków. Znika również kłopot zaparowanych luster po kąpieli, uciążliwych zapachów po gotowaniu, czy długo schnącej odzieży po wyjęciu z pralki.
Dzięki rekuperacji ogrzewanie pompą ciepła, które jest i tak dużo tańsze w porównaniu np. do kotła na gaz, kosztuje jeszcze mniej o dodatkowe 40%. Dowiedz się, ile energii zużywa dom szkieletowy.
Tylna fasada z głównym tarasem w kierunku planowanego ogrodu.
Poza standardem materiałowym, w budynku użyliśmy wełny elewacyjnej zamiast styropianu ryflowanego, a płytę OSB zastąpiliśmy płytą MDF. Zgodnie z życzeniem Inwestorki także pokrycie dachowe wykonaliśmy z blachodachówki zamiast gontu bitumicznego.
Zobacz aktualny etap budowy domu szkieletowego w Białołęce na filmie