W domu szkieletowym budowa fundamentu wymaga naprawdę dużej dokładności. W przeciwieństwie do domu murowanego, drewniana konstrukcja nie wybacza błędów popełnionych na tym etapie robót. O ile murując ściany z pustaka można w znacznym nawet stopniu nadrobić przekroczone tolerancje wymiarów fundamentu, o tyle podczas wznoszenia drewnianych ścian szkieletowych takiej możliwości już nie ma.
Wymiary fundamentu domu szkieletowego nie mogą przekraczać 2 cm tolerancji dla osi: wzdłuż, wszerz i przekątnych; jak i 0,5 cm dla poziomu zero.
Podobnie rzecz się ma w przypadku izolacji fundamentowych. One również wymagają dużej dokładności wykonania. Przez wzgląd na niską bezwładność termiczną i bezpieczeństwo drewnianej konstrukcji, dom szkieletowy musi być perfekcyjnie zaizolowany zarówno przeciw utratom temperatury, jak i działaniu wilgoci. Tylko na samym etapie budowy fundamentu wykonujemy aż pięć różnych rodzajów izolacji termicznych i przeciwwilgociowych.
Właśnie tym zagadnieniom poświęciliśmy dziewięć pierwszych artykułów dotyczących fundamentu domu szkieletowego Top Bud®, a dokładniej, powstawaniu takich elementów jak:
- Ława fundamentowa.
- Ściana fundamentowa z bloczka.
- Wewnętrzna izolacja termiczna ściany z bloczka.
- Zasyp fundamentu piaskiem o frakcji 0-2.
- Betonowa płyta wierzchnia.
- Pozioma i pionowa izolacja przeciwwilgociowa.
- Pozioma izolacja termiczna.
- Wylewka posadzki podłogowej.
- Wykończenie podmurówki.
Zachęcamy Cię do lektury. Wszystkie artykuły opatrzyliśmy zdjęciami, aby ułatwić Ci zrozumienie omawianych w nich zagadnień technicznych.