Inwestycję będziemy realizować dwuetapowo. Na początku powstanie parter, a za jakiś czas, w miarę potrzeb, np. po powiększeniu się rodziny Klientki, wykonamy też poddasze użytkowe, na którym doraźnie znajdować się będzie jedno pomieszczenie. Przygotujemy je tak, by w razie czego można je było bardzo szybko dostosować do nowych potrzeb mieszkaniowych właścicielki domu.
Parter domu będzie mieć 104,2 m2, zaś poddasze użytkowe 56,7 m2. Zatem docelowa powierzchnia budynku wyniesie 161,8 m2. Będzie ogrzewana z gruntowej pompy ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace®, która zapewnia również bardzo wydajne i nisko kosztowe chłodzenie wnętrz latem. Szacujemy, że ogrzanie powstającego domu przez sześć miesięcy zimowych kosztować będzie mieszkańców łącznie tylko 1400-1500 złotych.
Poza pompą, budynek wyposażymy w bojler elektryczny o pojemności 300 litrów do przygotowywania gorącej wody użytkowej oraz rekuperator o ponad 90-procentowej sprawności odzysku ciepła, podczas wymiany powietrza z wnętrz.
Dzięki wymienionym wyżej instalacjom, roczny wydatek na energię elektryczną nie będzie przekraczać 4,5 tys. złotych. Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć rachunek za wodę użytkową oraz wywóz śmieci i opróżnianie szamba, czyli około 450 złotych/m-c. Zatem comiesięczny koszt utrzymania całego domu będzie wynosić tylko około 850 złotych.
Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych o łącznej wydajności minimalnej 6,4 MWh/rok (20 sztuk), wydatek ten zmniejszy się do poziomu kosztów wody, śmieci i szamba (450 złotych/m-c), ponieważ całe zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego na prąd, włącznie z ogrzewaniem, pokryje fotowoltaika. Dom będzie wówczas niemal pasywny i nawet przy spłacaniu rat kredytu bankowego, koszt jego utrzymania będzie mało odczuwalny dla mieszkańców.
Nawet bez fotowoltaiki, przybliżona kwota opłat w wysokości 850 złotych/m-c, to naprawdę niewiele. Nasze domy wykazują niskie zapotrzebowanie energetyczne na poziomie około 60 kWh na każdy m2 powierzchni budynku, na rok. Stąd koszty ogrzewania są nawet o połowę niższe niż w przypadku domów murowanych.
Dom budujemy na podstawie indywidualnego projektu, który opracował dla Inwestorki nasz firmowy architekt.
Rzuty pomieszczeń parteru i poddasza
Wizualizacje bryły domu
Elewacja tylna i elewacja boczna-prawa z zadaszonym tarasem.
Elewacja frontowa z głównym wejściem i elewacja boczna-prawa.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa.
Aktualny stan budowy
Widok na elewację frontową od strony lewej.
Widok na elewację frontową od strony prawej (taras).
Konstrukcja szkieletowa w części parterowej.
Początek budowy konstrukcji poddasza użytkowego.
Niebawem w dziale Aktualności zaprezentujemy efekty dalszych prac naszych ekip.