Relacja z budowy dwóch domów szkieletowych w Otwocku przy ul. Niezapominajki

Inwestycje należą do dwóch pokoleń jednej rodziny. Pierwsza to dom szkieletowy w zabudowie parterowej o powierzchni 100 m2, natomiast druga to rozbudowa istniejącego domu o nowe skrzydło mieszkalne z poddaszem użytkowym i antresolą. Jego powierzchnia użytkowa będzie wynosić 90 m2. Obejrzyj aktualne zdjęcia z tych realizacji.

Oba budynki będą ogrzewane systemami pompy ciepła powietrze-woda

Rozbudowa o nowe skrzydło

W celu pomniejszenia kosztów inwestycji, w rozbudowie wykorzystamy do ogrzewania pompę ciepła ze starego domu. Wykonaliśmy już instalację hydrauliczną w podłodze w nowym skrzydle, którą podłączymy do starej instalacji podłogowej. Przed podjęciem takiej decyzji, sprawdziliśmy jej stan techniczny i potwierdziliśmy, że można ją wykorzystać.

Zamontujemy też grzałkę, w którą pompa ciepła dotychczas nie była wyposażona. Modyfikacja umożliwi wydajne ogrzewanie wnętrz podczas spadku temperatury zewnętrznej poniżej 10° Celsjusza.

Dodatkowym źródłem ciepła w nowym skrzydle będzie kominek z rozprowadzeniem ciepła przez wentylację, który ogrzewa stary dom.

Dom szkieletowy w zabudowie parterowej

Ciepło do jego wnętrz również będzie dostarczać pompa ciepła powietrze-woda. W tym przypadku dostarczymy i zainstalujemy całkiem nową jednostkę centralną systemu, którą podłączymy do układu grzewczego w podłodze, wykonanego przez naszych hydraulików.

Standard wykonania inwestycji

Budynki wykonujemy w standardzie surowym zamkniętym naszej firmy. Wyjątkiem są tylko pokrycia dachowe. W obu przypadkach, zamiast gontu bitumicznego, musieliśmy ułożyć blachodachówkę. Taką zmianę wymusiły warunki zabudowy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działek naszych Klientów.

Po zejściu naszych ekip z placów budowy, do wykonania pozostanie malowanie wnętrz, ułożenie podłóg, wykończenie łazienek, montaż włączników światła, gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia. Wszystkie te czynności wykonuje się dużo szybciej niż w domu murowanym, ponieważ wnętrza domu szkieletowego nie wymagają dodatkowych przygotowań do prac wykończeniowych.

Indywidualne projekty architektoniczne

Oba budynki powstają według projektów, które od samego początku zostały przygotowane w naszym biurze Architekta. Ich koncepcje dostarczyli nam inwestorzy. Zawierały one określone w przybliżeniu wymagania mieszkalne i architektoniczne.

Każdy z projektów, zgodnie z naszym standardem, składał się zarówno z części konstrukcyjnej, jak i z części branżowych dla instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej. W tym także, wymagane urzędowo świadectwo energetyczne. Dla ułatwienia i przyspieszenia wydania pozwolenia na budowę, wypełniliśmy również za Klientów odpowiednie wnioski.

Obejrzyj wizualizację projektu domu parterowego.

Czas realizacji

Budowę domu parterowego rozpoczęliśmy we wrześniu 2021 roku, a nowego skrzydła, w październiku tego samego roku. Dom ukończymy za około półtora tygodnia, a skrzydło za około pięć tygodni.

Obejrzyj na zdjęciach aktualny stan obu inwestycji

Dom parterowy


Obecnie prowadzimy prace zewnętrzne. Wykonujemy na elewacjach strukturę z tynku silikatowo-silikonowego na podłożu z kleju, siatki, ponownie kleju, i podkładu. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i niskie temperatury, do zaprawy tynkarskiej dodajemy środek przyspieszający jej wiązanie.


Widok na elewację tylną od strony tarasu. Słup podtrzymujący okap wykończymy strukturą styropianową z narożnikami aluminiowymi. Pokryjemy ją warstwą tynkową, tak jak resztę domu.


Fragment gotowego tynku silikatowo-silikonowego na zewnętrznej izolacji cieplnej ze styropianu ryflowanego. Poniżej niej wykonamy tzw. mozaikę, czyli oddzielną strukturę tynkową na podmurówce.


Główny korytarz domu z zamontowanymi drzwiami wewnętrznymi Porta. Po lewej wejście do sypialni i pomieszczenia technicznego. Na wprost znajduje się sypialnia małżeńska, jedna z trzech w prezentowanym domu. Po prawej stronie drzwi do łazienki.


Pomalowane pomieszczenie sypialni. Przygotowaliśmy je do układania podłóg, montażu oświetlenia, włączników światła i gniazd elektrycznych. Po zakończeniu tych prac i wniesieniu mebli, będzie można w nim zamieszkać.


Pomieszczenie wiatrołapu z szeroką wnęką na szafę odzieżową po lewej stronie.


Fragment salonu z drzwiami tarasowymi po lewej i oknem typu fix po prawej. Ściany pomalowaliśmy jedną warstwą farby podkładowej (gruntującej) i dwiema warstwami białej farby docelowej. Ściana z płyt karton-gips, czyli tzw. sucha zabudowa, przed malowaniem nie wymaga oddzielnego przygotowania, co znacznie skraca czas wykańczania wnętrz domu szkieletowego.


Aneks kuchenny i fragment hallu po prawej. W ścianach widać gotowe puszki gniazd elektrycznych i włączników oświetlenia. Wykonanie instalacji elektrycznej domu szkieletowego jest częścią naszego standardu surowego zamkniętego.

Rozbudowa starego domu o nowe skrzydło


Widok na dobudowywane skrzydło od strony północnej. Konstrukcja jest już ocieplona od środka wełną mineralną o grubości 20 cm. Na zewnątrz widać powłokę wiatroizolacyjną na dylatowanej warstwie płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć, która znajduje się pod spodem. Od zewnątrz, dobudówka również zostanie pokryta termoizolacją. W tym przypadku, ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm oraz strukturą z tynku silikatowo-silikonowego.


Dobudówka od strony południowej, gdzie powstanie taras wspólny dla nowej i starej części budynku. W konstrukcji zamontowaliśmy okna na wymiar firmy Drutex, typ Iglo 5 o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,0 W/(m2K) według PN-EN674. Zarówno nowe skrzydło, jak i dom, który budujemy obok, będą wykazywać zapotrzebowanie energetyczne poniżej najnowszej normy, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.


Widok na nowe skrzydło od strony zachodniej. W tej części budynku znajdują się dwie sypialnie. Jedna na parterze, druga na poddaszu użytkowym.


Ściany i stropy ociepliliśmy wełną mineralną i zabezpieczyliśmy opóźniaczem pary (folia paroizolacyjna 0,2 mm). Obecnie montujemy na nich płyty karton-gips. Następnie zaszpachlujemy je do równej i gładkiej powierzchni, którą od razu można malować.


Gotowa do szpachlowania sucha zabudowa w sypialni na poddaszu użytkowym.


Widok na przestrzeń salonu z antresoli. Po lewej stronie, obok okien tarasowych, zamontujemy schody spiralne na poddasze użytkowe.


Wnętrze dolnej sypialni z garderobą po wykończeniu płytą karton-gips 12 mm.


Pomieszczenie łazienkowe.

Gotowy dom szkieletowy w zabudowie parterowej zaprezentujemy Ci w naszych Aktualnościach już wkrótce. Natomiast dobudowywane skrzydło za około miesiąc. Zachęcamy Cię do częstszych odwiedzin oficjalnego serwisu internetowego naszej firmy www.topbud.pl.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry