Oba budynki będą ogrzewane systemami pompy ciepła powietrze-woda
Rozbudowa o nowe skrzydło
W celu pomniejszenia kosztów inwestycji, w rozbudowie wykorzystamy do ogrzewania pompę ciepła ze starego domu. Wykonaliśmy już instalację hydrauliczną w podłodze w nowym skrzydle, którą podłączymy do starej instalacji podłogowej. Przed podjęciem takiej decyzji, sprawdziliśmy jej stan techniczny i potwierdziliśmy, że można ją wykorzystać.
Zamontujemy też grzałkę, w którą pompa ciepła dotychczas nie była wyposażona. Modyfikacja umożliwi wydajne ogrzewanie wnętrz podczas spadku temperatury zewnętrznej poniżej 10° Celsjusza.
Dodatkowym źródłem ciepła w nowym skrzydle będzie kominek z rozprowadzeniem ciepła przez wentylację, który ogrzewa stary dom.
Dom szkieletowy w zabudowie parterowej
Ciepło do jego wnętrz również będzie dostarczać pompa ciepła powietrze-woda. W tym przypadku dostarczymy i zainstalujemy całkiem nową jednostkę centralną systemu, którą podłączymy do układu grzewczego w podłodze, wykonanego przez naszych hydraulików.
Standard wykonania inwestycji
Budynki wykonujemy w standardzie surowym zamkniętym naszej firmy. Wyjątkiem są tylko pokrycia dachowe. W obu przypadkach, zamiast gontu bitumicznego, musieliśmy ułożyć blachodachówkę. Taką zmianę wymusiły warunki zabudowy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działek naszych Klientów.
Po zejściu naszych ekip z placów budowy, do wykonania pozostanie malowanie wnętrz, ułożenie podłóg, wykończenie łazienek, montaż włączników światła, gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia. Wszystkie te czynności wykonuje się dużo szybciej niż w domu murowanym, ponieważ wnętrza domu szkieletowego nie wymagają dodatkowych przygotowań do prac wykończeniowych.
Indywidualne projekty architektoniczne
Oba budynki powstają według projektów, które od samego początku zostały przygotowane w naszym biurze Architekta. Ich koncepcje dostarczyli nam inwestorzy. Zawierały one określone w przybliżeniu wymagania mieszkalne i architektoniczne.
Każdy z projektów, zgodnie z naszym standardem, składał się zarówno z części konstrukcyjnej, jak i z części branżowych dla instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej. W tym także, wymagane urzędowo świadectwo energetyczne. Dla ułatwienia i przyspieszenia wydania pozwolenia na budowę, wypełniliśmy również za Klientów odpowiednie wnioski.
Obejrzyj wizualizację projektu domu parterowego.
Czas realizacji
Budowę domu parterowego rozpoczęliśmy we wrześniu 2021 roku, a nowego skrzydła, w październiku tego samego roku. Dom ukończymy za około półtora tygodnia, a skrzydło za około pięć tygodni.
Obejrzyj na zdjęciach aktualny stan obu inwestycji
Dom parterowy
Obecnie prowadzimy prace zewnętrzne. Wykonujemy na elewacjach strukturę z tynku silikatowo-silikonowego na podłożu z kleju, siatki, ponownie kleju, i podkładu. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i niskie temperatury, do zaprawy tynkarskiej dodajemy środek przyspieszający jej wiązanie.
Widok na elewację tylną od strony tarasu. Słup podtrzymujący okap wykończymy strukturą styropianową z narożnikami aluminiowymi. Pokryjemy ją warstwą tynkową, tak jak resztę domu.
Fragment gotowego tynku silikatowo-silikonowego na zewnętrznej izolacji cieplnej ze styropianu ryflowanego. Poniżej niej wykonamy tzw. mozaikę, czyli oddzielną strukturę tynkową na podmurówce.
Główny korytarz domu z zamontowanymi drzwiami wewnętrznymi Porta. Po lewej wejście do sypialni i pomieszczenia technicznego. Na wprost znajduje się sypialnia małżeńska, jedna z trzech w prezentowanym domu. Po prawej stronie drzwi do łazienki.
Pomalowane pomieszczenie sypialni. Przygotowaliśmy je do układania podłóg, montażu oświetlenia, włączników światła i gniazd elektrycznych. Po zakończeniu tych prac i wniesieniu mebli, będzie można w nim zamieszkać.
Pomieszczenie wiatrołapu z szeroką wnęką na szafę odzieżową po lewej stronie.
Fragment salonu z drzwiami tarasowymi po lewej i oknem typu fix po prawej. Ściany pomalowaliśmy jedną warstwą farby podkładowej (gruntującej) i dwiema warstwami białej farby docelowej. Ściana z płyt karton-gips, czyli tzw. sucha zabudowa, przed malowaniem nie wymaga oddzielnego przygotowania, co znacznie skraca czas wykańczania wnętrz domu szkieletowego.
Aneks kuchenny i fragment hallu po prawej. W ścianach widać gotowe puszki gniazd elektrycznych i włączników oświetlenia. Wykonanie instalacji elektrycznej domu szkieletowego jest częścią naszego standardu surowego zamkniętego.
Rozbudowa starego domu o nowe skrzydło
Widok na dobudowywane skrzydło od strony północnej. Konstrukcja jest już ocieplona od środka wełną mineralną o grubości 20 cm. Na zewnątrz widać powłokę wiatroizolacyjną na dylatowanej warstwie płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć, która znajduje się pod spodem. Od zewnątrz, dobudówka również zostanie pokryta termoizolacją. W tym przypadku, ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm oraz strukturą z tynku silikatowo-silikonowego.
Dobudówka od strony południowej, gdzie powstanie taras wspólny dla nowej i starej części budynku. W konstrukcji zamontowaliśmy okna na wymiar firmy Drutex, typ Iglo 5 o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,0 W/(m2K) według PN-EN674. Zarówno nowe skrzydło, jak i dom, który budujemy obok, będą wykazywać zapotrzebowanie energetyczne poniżej najnowszej normy, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.
Widok na nowe skrzydło od strony zachodniej. W tej części budynku znajdują się dwie sypialnie. Jedna na parterze, druga na poddaszu użytkowym.
Ściany i stropy ociepliliśmy wełną mineralną i zabezpieczyliśmy opóźniaczem pary (folia paroizolacyjna 0,2 mm). Obecnie montujemy na nich płyty karton-gips. Następnie zaszpachlujemy je do równej i gładkiej powierzchni, którą od razu można malować.
Gotowa do szpachlowania sucha zabudowa w sypialni na poddaszu użytkowym.
Widok na przestrzeń salonu z antresoli. Po lewej stronie, obok okien tarasowych, zamontujemy schody spiralne na poddasze użytkowe.
Wnętrze dolnej sypialni z garderobą po wykończeniu płytą karton-gips 12 mm.
Pomieszczenie łazienkowe.
Gotowy dom szkieletowy w zabudowie parterowej zaprezentujemy Ci w naszych Aktualnościach już wkrótce. Natomiast dobudowywane skrzydło za około miesiąc. Zachęcamy Cię do częstszych odwiedzin oficjalnego serwisu internetowego naszej firmy www.topbud.pl.