Po zakończeniu szpachlowania płyt karton-gips, zajmiemy się wykonaniem zewnętrznej izolacji termicznej ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm. Pokryjemy ją strukturą tynku silikatowo-sililkonowego. Następnie w okapach dachowych założymy podbitkę PCV i dom od zewnątrz będzie gotowy.
Zakres tej realizacji obejmuje również instalację rekuperatora. Wcześniej, przed zabudowaniem drewnianego szkieletu płytami karton-gips, pod stropem rozprowadziliśmy rury wentylacyjne, które połączymy z jednostką centralną systemu wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła. Pozwoli to Inwestorowi zaoszczędzić aż 40% na ogrzewaniu i utrzymać w środku domu zdrowy mikroklimat.
Powietrze, którym będą oddychać mieszkańcy będzie pozbawione większości kurzu, pyłów roślinnych (alergeny!), cząstek smogu, a w okresie letnim, także owadów. Rekuperator wyposażony jest w trzy filtry, w tym jeden typu HEPA, które skutecznie je wyeliminują.
Przed wylaniem posadzki z agregatu miksokret nasi hydraulicy wykonali instalację hydrauliczną w podłodze. Będzie służyć do ogrzewania wnętrz domu pompą ciepła typu powietrze-woda. Nawet bez rekuperacji utrzymywanie pożądanej temperatury we wnętrzach generowałoby niskie koszty, a z nią będą one jeszcze niższe. Poza tym, będzie je można zmniejszyć praktycznie do zera po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu. Tym bardziej, że konstrukcja domu i jego wystawa geograficzna (duża połać dachowa na południe), stwarzają ku temu idealne warunki. Warto je uwzględnić już na etapie projektowania architektonicznego.
Zdjęcia z budowy wykonane 19 maja 2022 roku
Widok od strony elewacji frontowej i elewacji bocznej-lewej. Konstrukcja z zewnątrz została przez nas przygotowana do wykonania izolacji termicznej ze styropianu ryflowanego i struktury tynkowej.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa. Powstanie przy nich wspólny taras.
Szpachlowanie suchej zabudowy z płyt karton-gips. Zdjęcie wykonane z perspektywy salonu. Od lewej: fragment hallu, otwór drzwiowy pomieszczenia technicznego, aneks kuchenny.
Wnętrze wiatrołapu. Płyty są jeszcze nieszpachlowane. U dołu po prawej skrzynka podtynkowa z rotometrami instalacji hydraulicznej w podłodze. W głębi, korytarz i otwór drzwiowy do jednej z dwóch łazienek z WC na terenie domu.
Pomieszczenie jednej z trzech przestronnych sypialni, które będą mieć do dyspozycji mieszkańcy.
Wnętrze przyszłej łazienki z WC. We wszystkich pomieszczeniach mokrych suchą zabudowę wykonujemy z płyt karton-gips typu H2 koloru zielonego. W warunkach 85-procentowej wilgotności zachowują one swoje właściwości aż do 10 godzin. Ponadto w łazienkach, w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, zabezpieczamy je również folią w płynie, która tworzy całkowicie szczelną powłokę.
Równanie szpachlowanych powierzchni płyt karton-gips gładzią szpachlową. Na końcu wszystkie miejsca obróbki szlifujemy i czyścimy z pyłów. Taka ściana jest potem od razu gotowa dom malowania lub tapetowania.
Zawór wody do lodówki rozkładowej z kostkarką. Zagłębienie umożliwia podłączenie urządzenia do wody i schowanie rurki w ścianie. Dzięki temu lodówka dokładnie przylega tyłem obudowy do ściany.
Ściana w salonie, przy której znajdować się będzie centrum rozrywki RTV. Przygotowaliśmy w niej korytko podtynkowe do maskowania kabli oraz puszki do gniazd elektrycznych w liczbie, którą wcześniej określił Inwestor.
Gotowe otwory sufitowe do montażu anemostatów, które są zakończeniami rur systemu rekuperacji, znajdujących się w zabudowie pod stropem.
Szpachlowanie suchej zabudowy z płyt karton-gips na podciągu konstrukcyjnym między aneksem kuchennym i salonem. Taką zabudowę można też wykonać z drewna ozdobnego.
Skrzynka podtynkowa, w której zbiegają się wszystkie obwody instalacji elektrycznej domu. Po zainstalowaniu urządzeń technicznych zostanie zamknięta.
Widok na wnętrze salonu od strony hallu.
Zobacz wcześniejsze artykuły na temat tej realizacji
- Kiedy betonowa płyta fundamentowa pod dom szkieletowy? (4 marca 2022)
- Budowa drewnianego szkieletu na płycie fundamentowej (21 luty 2022)
- Drugi etap budowy zbrojonej płyty fundamentowej pod dom szkieletowy (7 luty 2022)
- Pierwszy etap budowy zbrojonej płyty fundamentowej pod dom szkieletowy (24 stycznia 2022)