Dom jest inwestycją młodego małżeństwa. Osoby te zdecydowały się na budynek w technologii szkieletowej chcąc uniknąć długotrwałego, czasochłonnego i stresującego procesu wznoszenia domu murowanego metodą gospodarczą.
Ponadto po zmianie w przepisach prawa budowlanego – a chodzi o nową normę zapotrzebowania energetycznego dla budynków jednorodzinnych na poziomie 70 kWh/m2/rok – uznali, że dom wybudowany przez nas będzie nie tylko ją spełniać, lecz wykazywać jeszcze niższe zużycie energii potrzebnej do ogrzania wnętrz. To również potraktowali jako duży plus i zachętę do wyboru naszej oferty.
Inwestorom spodobała się też oferowana przez nas opcja indywidualnego projektu domu w cenie bliskiej kosztom zakupu projektu typowego w Internecie. Dzięki temu mogli od początku współtworzyć swój wymarzony dom, śledząc jego bryłę i wnętrza w komputerowej wizualizacji przestrzennej. To ułatwiło im doprecyzowanie swoich oczekiwań wizualnych i funkcjonalnych, które następnie wdrażało nasze Biuro architekta.
Do chwili obecnej wybudowaliśmy:
- tradycyjny fundament z bloczka;
- poziomą izolację termiczną fundamentu;
- pionową izolację przeciwwilgociową konstrukcji szkieletowej;
- wylewkę betonową z agregatu mixokret;
- konstrukcję szkieletową z drewna sosnowego o wytrzymałości 27 MPa, według PN-EN 206-1;
- dylatowaną warstwę z płyt OSB 3 o podwyższonej odporności na wilgoć;
- membranę wiatroizolacyjną Tyvek na ścianach zewnętrznych i połaciach dachowych;
- komin systemowy;
- stelaż pod blachodachówkę.
Ponadto w całym budynku osadziliśmy okna marki Drutex typ Iglo 5 w pakiecie trzyszybowym o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,6 W/(m2K) i dźwiękoszczelności 34 dB.
W konstrukcji rozprowadziliśmy również trójżyłowe przewody instalacji elektrycznej, 1,5 mm2 dla oświetlenia i 2 mm2 dla gniazdek zasilających. Ich izolacyjność wewnętrznej wynosi 450 V, a zewnętrzna 750 V. Umieszczamy je standardowo w peszlach, mimo że w przypadku kabli o takich parametrach nie są one koniecznością.
Nasi hydraulicy wykonali również instalację z rurek wodny w systemie PEX i rur kanalizacyjnych.
Obecnie wykonujemy wewnętrzną warstwę izolacji termicznej z wełny mineralnej Rockwool o grubości 15 cm, którą pokryjemy folią paroizolacyjną.
Jednocześnie pod stropami zaizolowanymi wełną mineralną montujemy stelaż drewniany, który po pokryciu płytami gipsowo-kartonowymi, stanowić będzie powierzchnię sufitową, nad którą rozprowadzimy rury od rekuperacji i systemu nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.
Widok od strony elewacji bocznej-lewej i elewacji frontowej. Na połaciach dachowych powstaje stelaż pod montaż modnej i praktycznej blachy na rąbek stojący.
Elewacja tylna-tarasowa z oknami firmy Drutex, typ Iglo 5, które są naszym standardem. W tym przypadku zastosowaliśmy wariant okien trzyszybowych.
Widok na elewację tylną i fragment elewacji bocznej-prawej.
We wrześniu wybierzemy się na plac budowy prezentowanego domu i przygotujemy dla Ciebie film, w którym pokażemy więcej szczegółów tej realizacji.