Właśnie z takich założeń wychodzili nasi Klienci, którzy zdecydowali się powierzyć nam budowę swojego domu w Otwocku. Będzie nieduży. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 81 m2. Czyli dokładnie tyle, ile Inwestorzy uznali za wystarczające, by swobodnie mieszkać z dziećmi i nie płacić wysokich rachunków za energię elektryczną.
Taki dom powstanie nie tylko bardzo szybko, ale też koszty jego budowy będą niższe niż w przypadku odpowiednika murowanego. Dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności cieplnej, ogrzewanie będą realizować stosunkowo niedrogie i szybkie w instalacji maty elektryczne w podłogach i naścienne grzejniki konwektorowe. Taki system grzewczy jest bardzo wygodny i wymaga minimum obsługi. Pozwala też ustawiać oddzielne temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.
W domu murowanym używanie ogrzewania elektrycznego byłoby blisko dwa razy droższe. Zatem aby nie płacić niebotycznych rachunków za energię, należałoby wykonać dużo bardziej kosztowną instalację CO z kotłem na gaz albo z napowietrzną pompą ciepła. Wówczas budżet naszych Klientów na budowę musiałby być sporo większy.
Omawiany dom wyposażymy również w kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, który zapewni alternatywne ogrzewanie we wszystkich pomieszczeniach.
Gotowy projekt domu "Z15 v2"
Inwestycję realizujemy na podstawie gotowego projektu domu murowanego, który nasi Klienci zakupili w Internecie, a my, bez dodatkowych kosztów, dostosowaliśmy go do warunków technologii drewnianego szkieletu.
Dom będzie mieć zabudowę parterową-dwuskrzydłową. Pokryjemy go dachem o trzech spadkach nad każdym skrzydłem i dwóch koszach. W bryle znajdować się będą również podcienie nad głównym wejściem i nad tarasem.
Nasze Biuro architekta wykonało w projekcie jedną modyfikację. Do salonu zostały wprowadzone dodatkowe drzwi tarasowe od strony południowej, które lepiej doświetlą jego wnętrze. Na rzucie pomieszczeń zaznaczone są kolorem czerwonym.
Typowy projekt domu nosi nazwę Z15 v2 i można go obejrzeć w Internecie.
Powierzchnia netto domu wynosić będzie 74,96 m2, zaś brutto 81 m2.
Mimo niewielkiej powierzchni, wnętrze będzie się składać aż z trzech pokoi, salonu z aneksem kuchennym, łazienki z WC, hallu, wiatrołapu i pomieszczenia technicznego, którego przeznaczenie się zmieni na garderobę lub dodatkowe WC. W domu z ogrzewaniem elektrycznym takie pomieszczenie nie jest wymagane.
Początek budowy
Ukończyliśmy już tradycyjny fundament z bloczka. Od poniedziałku 13-go września br. rozpoczynamy wznoszenie drewnianej konstrukcji szkieletowej. Szacujemy, że jej wykonanie wraz z dylatowaną warstwą płyt OSB3 i powłoką wiatroizolacji Tyvek na ścianach zewnętrznych i połaciach dachowych, zajmie nam 8-10 dni roboczych.
Tradycyjny fundament z bloczka od strony południowej. W prawej części kadru widać gotową stopę fundamentową słupa, który będzie podtrzymywać podcień nad tarasem. Teren budowy jest gliniasty i dość mokry. Mimo to, fundament na ławie zbrojonej będzie wystarczający, ponieważ konstrukcja gotowego domu będzie lżejsza niż w jego odpowiedniku murowanym.
Płyta wierzchnia z betonu B25 (chudziak). Czarne pasy na jej powierzchni, to pierwsza warstwa poziomej hydrozolacji fundamentu z masy asfaltowo-kauczukowej. Wraz z pozostałymi warstwami, które utworzą podwalinę szkieletu, będzie zabezpieczać spód drewnianych ścian przed wilgocią z fundamentu.
W płycie wierzchniej wykuliśmy kanały pod rury ściekowe. Na etapie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnej, połączymy je ze sobą i wyprowadzimy z łazienki, aneksu kuchennego oraz pomieszczenia technicznego poza obrys fundamentu, w stronę przyłącza kanalizacyjnego.
Po ukończeniu drewnianej konstrukcji, wrócimy na plac budowy tego domu i pokażemy Ci kolejne efekty naszych prac.