Inwestorka dostarczyła nam projekt domu przygotowany wcześniej przez architekta. Co ciekawe, część konstrukcyjna od razu została przez niego opracowana pod budowę w technologii szkieletowej-drewnianej. Narysowana konstrukcja wymagała jednak korekt, które musieliśmy uwzględnić w naszym Biurze architekta, by uzyskać odpowiednie wytrzymałości w kilku miejscach drewnianego szkieletu.
Charakterystyczną cechą domu jest jego prostokątna bryła, która imituje nowoczesne budynki mieszkalne ze stropodachem. Faktycznie jednak dom posiada dach dwuspadowy o kącie nachylenia 15 stopni, który w polskim klimacie będzie skuteczniej niż tzw. dach płaski, odprowadzał wody opadowe.
Przed jego budową musieliśmy zmodyfikować konstrukcję dachową projektu, dodając w jej dłuższej osi ściankę pod kalenicę. Konsekwentnie zmodyfikowaliśmy też system odprowadzania wód opadowych z dachu, stosując m.in. zewnętrzne kosze spustowe. Całość okolona jest attyką, która maskuje tę część konstrukcji domu i sprawia wrażenie, że ma on dach płaski.
Osiągnęliśmy taki efekt wizualny, jakiego chciała Inwestorka, a jednocześnie zastosowaliśmy rozwiązanie dużo bardziej praktyczne i bezpieczne pod względem wytrzymałościowym i przeciwwilgociowym.
Dom wyposażyliśmy w rekuperator o wydajności odzysku ciepła z powietrza na poziomie ponad 90%. Ogrzewany jest z pompy ciepła powietrze-powietrze.
Energia z dolnego źródła ogrzewa powietrze, które następnie wwiewane jest do wnętrz za pośrednictwem systemu rur i kratek wylotowych.
Budowa domu zajęła nam niecałe 6 miesięcy.
*Niestety bliskość domu od wąskiej drogi i mała powierzchnia działki położonej wśród gęstej zabudowy sąsiadującej, utrudniły nam wykonanie zdjęć całego budynku.
Elewacja frontowa i fragment elewacji bocznej prawej z dodatkowym wyjściem ogrodowym.
Taras pod dachem. Pełni jednocześnie funkcję głównego wejścia do domu.
Elewacja boczna-lewa i elewacja frontowa. Za drewnianą zasłoną znajduje się jednostka centralna pompy ciepła powietrze-powietrze firmy Toshiba.
Więcej informacji na temat tej inwestycji: