Dom powstał na podstawie projektu indywidualnego, który dostarczył nam Inwestor
Jego część konstrukcyjna została od razu przygotowana przez autora projektu do budowy w technologii drewnianego szkieletu. Mimo to, nasz firmowy architekt musiał wprowadzić do niej kilka zmian. Dotyczyły one konstrukcji dachu i systemu drenaży. W ich efekcie woda opadowa odprowadzana jest z dachu dwuspadowego szybciej do kilku koszty spustowych, a potem do rynien.
W polskich warunkach klimatycznych takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla szczelności przeciwwilgociowej i wytrzymałości mechanicznej konstrukcji budynku. Poza tym, dzięki attykom, dom wygląda tak, jakby posiadał stropodach zamiast dachu dwuspadowego. Czyli osiągnęliśmy też efekt wizualny, którego oczekiwali Inwestorzy.
Obniżone koszty ogrzewania
Dom będzie wykazywać zapotrzebowanie energetyczne poniżej 60 kWh/m2/rok. To oznacza, że jego ogrzanie będzie minimum dwa razy tańsze niż domu murowanego z pustaka ceramicznego Porotherm, ocieplonego 15-cm warstwą izolacji ze styropianu.
Rachunki z tytułu ogrzewania obniży jeszcze rekuperator o wydajności odzysku ciepła z powietrza podczas jego wymiany, przekraczającej 90 procent. W praktyce właściciele prezentowanego domu z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie otrzymają aż 40 groszy zwrotu.
Przeczytaj więcej informacji o zaletach rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®.
Tanie ciepło i chłód we wnętrzu domu
Ogrzewanie i chłodzenie wnętrz zapewni napowietrzna pompa firmy Toschiba w wariancie nawiewnym. Urządzenie będzie wtłaczać do wnętrz rurami w stropie ciepłe powietrze zimą, a latem zimne. Zastąpi więc w domu również tradycyjną klimatyzację. W przypadku spadku temperatury na zewnątrz do poziomu -9 stopni Celsjusza, w urządzeniu włączy się grzałka elektryczna, która zapewni dalsze i efektywne ogrzewanie wnętrz.
W domu zainstalowaliśmy również kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, który może służyć za alternatywne ogrzewanie w czasie najniższych temperatur w ciągu roku. Po rozpaleniu w kominku, grzałka elektryczna w pompie nie będzie się włączać.
Szybka budowa
Budowę domu rozpoczęliśmy w połowie stycznia 2021 roku, a zakończyliśmy w końcówce czerwca tego samego roku. Realizacja inwestycji do stanu deweloperskiego zamkniętego Top Bud®, zajęła nam więc tylko pięć i pół miesiąca.
Zdjęcia domu przed rekultywacją działki
Elewacja frontowa z tarasem i głównym wejściem, oraz elewacja boczna-prawa. Ściany zewnętrzne pokryliśmy trwałą strukturą z tynku silikatowo-silikonowego.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa. Na zdjęciu widać przewody zasilające, które doprowadziliśmy do montażu zewnętrznych kinkietów.
Elewacja tylna. Widoczna w pierwszym planie wnęka, po wybudowaniu posadzki, umożliwi przechodzenie z jednej do drugiej sypialni drzwiami tarasowymi.
Japońska jednostka centralna systemu napowietrznej pompy ciepła marki Toshiba. W domach szkieletowych Top Bud® instalujemy także pompy gruntowe, również w wariancie nawiewnym, amerykańskiej firmy WaterFurnace®.