Marzeniem naszych Klientów było zamieszkanie we własnym domu, który spełnia wysokie standardy energooszczędności. Dążyli oni bowiem do tego, by jego utrzymanie było jak najmniejszym obciążeniem dla ich budżetu. Poszukując wykonawcy swojej inwestycji Klienci trafili na naszą ofertę w Internecie. Prezentujemy w niej przykłady wybudowanych przez nas domów i kosztów ich utrzymania. Zachęciły one naszych Klientów do nawiązania rozmów z nami, w efekcie których staliśmy się wykonawcą inwestycji.
Dom powstaje według indywidualnego projektu, który opracowało nasze Biuro architekta. Budynek składa się z części parterowej i poddasza. Pomieszczenia dzienne, sypialniane, gospodarcze, a także kuchnia i łazienki z WC, znajdować się będą na dole. Natomiast całą górę doprowadzimy do stanu umożliwiającego jej adaptację na kolejne mieszkanie w dalszym terminie. Tak zadecydowali nasi Klienci, którzy na razie nie potrzebują większej powierzchni użytkowej.
Do poddasza doprowadziliśmy również instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną (rekuperator) i grzewczą z pompy ciepła.
Dom będzie ogrzewać gruntowa pompa ciepła w wariancie nawiewnym. Ogrzane powietrze zimą lub chłodne latem, będzie dostarczane do wnętrz przez rury znajdujące się w zabudowanej przestrzeni pod stropem. Po zagospodarowaniu poddasza, system rur rozbudujemy. Dzięki temu ta część domu również będzie ogrzewana lub chłodzona, w zależności od pory roku.
W domu zbudowaliśmy już komin systemowy, a na etapie prac wykończeniowych, przyłączymy do niego wkład kominkowy i wykonamy do niego ozdobną zabudowę według projektu naszych Klientów. Ogrzane powietrze z kominka rozprowadzane będzie po domu przez wentylację.
W systemie wentylacji domu zainstalujemy jednostkę centralną rekuperatora firmy Vallox o wydajności odzysku ciepła lub chłodu na poziomie ponad 90 procent. Taki system wymuszonej wentylacji pozwoli zmniejszyć i tak niskie wydatki mieszkańców z tytułu ogrzewania albo chłodzenia, aż o kolejne 40 procent.
Szacujemy, że całkowity koszt ciepła z pompy za sześć miesięcy zimowych wynosić będzie około 1400 złotych.
Zdjęcie wznoszonej konstrukcji z czerwcu 2021 roku.
Stan budowy domu z zewnątrz. Zdjęcie z 21 września bieżącego roku. Na dachu budynku zostały już zainstalowane panele fotowoltaiczne, które zmniejszą koszty zużycia energii elektrycznej gospodarstwa domowego nawet do zera.
Zewnętrzną izolację termiczną o grubości 10 cm wykonujemy z wełny mineralnej, zamiast styropianu ryflowanego. W przypadku tej inwestycji był taki był wymóg, ze względu leśne położenie działki.
Docieplenie ściany fundamentowej, które wykończymy tynkiem mozaikowym pod kolor elewacji.
W większości ścian wykonaliśmy już ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 15 cm i pokryliśmy je folią paroizolacyjną. Na tak przygotowaną strukturę przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe i szpachlujemy je do równej i gładkiej powierzchni, od razu gotowej do pomalowania.
Poddasze domu doprowadzimy do stanu deweloperskiego zamkniętego Top Bud®. Będzie je można w przyszłości dużo łatwiej niż w domu murowanym, zaadoptować na dodatkową przestrzeń mieszkalną, która na razie nie jest Inwestorom potrzebna.