Niewielkie domy, nazywane też kompaktowymi, stają się coraz bardziej popularne. Decydują o tym głównie niższe koszty budowy i – przy obecnych cenach energii – także chęć inwestorów do zminimalizowania późniejszych wydatków za ogrzewanie.
W przypadku kompaktowego domu naszych Klientów korzyści energetyczne są również konsekwencją tego, iż wybudowaliśmy go w technologii szkieletu drewnianego.
Dom wykazuje bowiem zapotrzebowanie energetyczne na bardzo niskim poziomie, czyli 60 kWh/m2 powierzchni/rok. Dzieje się tak, ponieważ nawet jego konstrukcja jest skutecznym izolatorem termicznym, nie wspominając o 15 cm wełny mineralnej w ścianach, 20 cm w stropie, i 10 cm izolacji zewnętrznej ze styropianu ryflowanego (wentylowanego).
Dom wyposażyliśmy w ogrzewanie elektryczne typu podłogowego, które wykorzystywać będzie dużą bezwładność termiczną posadzki podłogowej z agregatu miksokret. To, wraz ze świetną izolacyjnością przegród, sprawia że dom jest bardzo ciepły, a jego ogrzanie nawet prądem, generuje niewielkie wydatki.
Przeczytaj: Dom szkieletowy z zerowym zużyciem prądu.
Ponadto budynek wyposażyliśmy w system wentylacji z odzyskiem ciepła, który nie tylko skutecznie pozbywa się z wnętrz domu nadmiaru wilgoci, uporczywych zapachów, pyłów roślin, osadów smogowych i kurzu, ale także zmniejsza aż o około 40% koszty wspomnianego ogrzewania.
Indywidualny projekt domu również powstał w naszej firmie, ponieważ został wykonany przez Biuro architekta Top Bud®.
Budowę zakończyliśmy w ciągu niecałych pięciu miesięcy.
Elewacja frontowa od strony wschodniej i główne drzwi pod zadaszeniem.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa (tarasowa) od strony południowej.
Elewacja boczna-lewa i elewacja tylna od zachodu.
Elewacja tylna i elewacja boczna-prawa od północy. Znajduje się w niej zewnętrzne wejście do magazynku na narzędzia ogrodowe.
Zobacz inny dom szkieletowy o niewielkim metrażu, który wybudowaliśmy ostatnio dla naszych Klientów na obrzeżach Otwocka.