Przykład takiego wykończenia możesz obejrzeć na jednym z domów szkieletowych naszej firmy, który wybudowaliśmy w 2019 roku w Pęcicach Małych koło Pruszkowa.
Dom powstał według gotowego projektu architektonicznego o nazwie Oktawian, przeznaczonego do budowy w tradycyjnej technologii murowanej. Zmieniliśmy więc część konstrukcyjną jego dokumentacji i opracowaliśmy na jej podstawie projekt drewnianego szkieletu.
W trakcie tych prac wnieśliśmy do projektu szereg modyfikacji założonych przez naszego Klienta. Objęły one usunięcie wykuszu z elewacji tarasowej i zastąpienie go wykuszem w elewacji bocznej lewej. Zmodyfikowaliśmy też niemal całkowicie rozmieszczenie i powierzchnię okien oraz drzwi tarasowych. Ponadto pokrycie dachowe z blachy zastąpiliśmy gontem bitumicznym, również w kolorze grafit, czyli zgodnie z pierwotnym założeniem.
Najważniejszą modyfikacją wizualną projektu była jednak zupełna zmiana wykończenia zewnętrznego elewacji. Na życzenie Inwestora, jasny tynk silikonowy-silikatowy zastąpiliśmy strukturą z ręcznie formowanych kafli ceglanych w specjalnej betonopodobnej spoinie.
Zabieg ten zupełnie odmienił wygląd domu. Naturalne kafle sprawiły, że zaczął wyglądać bardzo oryginalnie. To dowód na to, że nowoczesny budynek mieszkalny wcale nie musi mieć „białych” tynków i grafitowych bądź szarych akcentów na elewacjach, by wyglądał nowocześnie i cieszył oko swoim designem.
Na tym jednak zalety takich kafli się nie kończą. Nawet oddziaływanie na nie warunków środowiskowych jest dla ich wyglądu sprzyjające. Przebarwienia „cegieł” wywołane działaniem mchów czy glonów, nadają im jeszcze bardziej naturalnego wyglądu, ładnie spajając dom z otoczeniem. Nie wspominając o braku konieczności częstego czyszczenia tak wykończonych elewacji. Jest to plusem szczególnie na działkach silnie zadrzewionych.
Obejrzyj dom z naturalnie formowanymi kaflami ceglanymi na filmie