Dom powstaje według indywidualnego projektu, który wykonał nasz firmowy architekt. Poza częścią konstrukcyjną, zawiera on również tzw. projekty branżowe, tj. instalacji wentylacyjnej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
W szczególności, jeśli chodzi o instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, trzymamy się zasady zapraszania na plac budowy Inwestorów, by mogli skonfrontować przyjęte przez siebie założenia projektowe ze stanem rzeczywistym. Akurat w omawianym przypadku chodziło o dokładność rozmieszczenia:
- gniazdek elektrycznych w ścianach i floorboxu w salonie;
- punktów oświetleniowych;
- podłączeń do listew ledowych;
- gniazd internetowych;
- przewodów zasilających sprzęt AGD w kuchni;
- puszek dedykowanych do montażu kontrolerów inteligentnego domu.
W związku z tym, że niektórzy nasi Klienci podczas budowy modyfikują założenia późniejszej aranżacji wnętrz – co jest jak najbardziej normalne i tak też było w przypadku tej inwestycji – niezbędne są korekty w projekcie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, bądź obu naraz.
Nowe potrzeby najlepiej ustalać w miejscu realizacji i przy naszym wsparciu. Dlatego na takie spotkania oddelegowujemy kierownika budowy i – w zależności od rodzaju instalacji – naszego elektryka lub/i hydraulika.
Wizyty umożliwiają bardziej miarodajną ocenę efektu końcowego budowy. W ich trakcie pomagamy Inwestorom wyznaczyć najlepsze miejsca dla przyszłego oświetlenia pomieszczeń, gniazd elektrycznych, zaworów wody, odpływów kanalizacyjnych; ale też wytyczyć okablowanie elementów działki, czyli napędu bramy, lamp ogrodowych, altany, domku narzędziowego, wiaty śmietnikowej, itp.
Budowa domu szkieletowego w stylu nowoczesna stodoła w Rembertowie
Widok na konstrukcję od strony elewacji tylnej z górnym tarasem i elewacji bocznej-lewej.
Elewacja frontowa z głównym wejściem i garażem jednostanowiskowym, nad którym również wykonamy taras. Będzie się znajdować na stropodachu.
Otwór na podnoszone wrota garażowe i widok na elewację boczną-prawą. Równocześnie z wykonywaniem instalacji elektrycznej wewnątrz budynku, na zewnątrz trwają prace dekarskie. Połacie dachowe pokrywamy blachą na rąbek stojący w modnym kolorze grafit RAL 7016.
Wnętrze jednej z trzech sypialni na poddaszu użytkowym. Przez konstrukcję przeprowadzone są w peszlach przewody do zasilania gniazdek elektrycznych, oświetlenia i włączników światła. Na tym etapie budowy można łatwo zmienić ich lokalizacje.
Nasz elektryk oznacza pod skosem miejsca montażu dwóch kinkietów sypialnianych, których nie uwzględniał projekt. Inwestorzy zgłosili na nie swoje zapotrzebowanie dopiero podczas wizyty na budowie, kiedy mogli przekonać się na żywo, że warto mieć dodatkowe źródła światła przy łóżku. Docelowo będą zamontowane na wysokości 170 cm od podłogi.
Przewody elektryczne do zasilania prowadzimy w peszlach o średnicy 20 mm, natomiast do oświetlenia o średnicy 16 mm. Parametry tych pierwszych to 3x2,5 mm2, a drugich 3x1,5 mm2. Mają izolacyjność wewnętrzną 450V i zewnętrzną 750V. Są bardzo bezpieczne i można je rozprowadzać po konstrukcji nawet bez dodatkowej osłony z peszli.
Zdjęcie z aneksu kuchennego, na którym widać ustalanie z Inwestorem dokładnych miejsc montażu gniazdek podtynkowych, oświetlenia wraz z włącznikami, i przewodu zasilającego okap nad wyspą kuchenną z płytą indukcyjną, zaplanowaną w oddzielnym projekcie wnętrz.
Widok na pomieszczenie techniczne, w którym zbiegać się będą wszystkie obwody instalacji elektrycznej w skrzynce podtynkowej. Poza nią znajdować się tu będzie jednostka centralna rekuperatora, elektryczny bufor CWU o pojemności 200 litrów, hydrofor, a także osprzęt systemu pompy ciepła powietrze-powietrze w wariancie nawiewnym.
W następnym artykule na temat tej inwestycji skupimy się, m.in., właśnie na takiej pompie, ponieważ wyposażmy w nią prezentowany dom. Tymczasem obejrzyj przekroje jego pomieszczeń oraz wizualizacje 3D, które miarodajnie przybliżą Ci efekt końcowy budowy.