Dom wybudowaliśmy dla pary z dzieckiem i mamy jednego z rodziców. Inwestorzy zdecydowali się na wykorzystanie działki wcześniej wykorzystywanej jako rekreacyjna, znajdującej się w Wawrze, niedaleko Linii Średnicowej Otwock-Pruszków.
Posiadanie atrakcyjnego gruntu w dobrej lokalizacji skłoniło rodzinę do sprzedaży mieszkania w Warszawie i spełnienia swojego marzenia o własnym domu. A że na działce sąsiadującej stał dom szkieletowy, wybudowany wiele lat wcześniej, Inwestorzy zdecydowali się na taką samą technologię. Jednak tym razem wykonawcą budynku miała zostać nasza firma, co też ostatecznie doszło do skutku.
Po pierwszej rozmowie z Klientami nasz firmowy architekt zapoznał się z dokumentacją działki. Wynikało z niej, że znajdujący się w jej obrębie stary, ponad stuletni budynek, może być jedynym obiektem mieszkalnym na jej terenie. Jednocześnie, ze względów własnościowych, nie można go było wyburzyć, więc sytuacja zaczęła się komplikować.
Jedynym i zgodnym z prawem rozwiązaniem mogła być rozbudowa starego domu o nową część. Jednak stan istniejącego na miejscu domu był na tyle zły, że pójście taką drogą byłoby ze wszech miar niepraktyczne i zupełnie chybione finansowo. Musieliśmy więc zaproponować rozwiązanie kompromisowe, jednocześnie jak najbardziej korzystne dla Inwestorów.
Po analizie przepisów budowlanych nasz architekt zaproponował Klientom wariant nowego domu, który miał się łączyć ze starym jedynie poprzez niewielki fragment zachodniej połaci dachowej. Przed akceptacją takiego rozwiązania przez Inwestorów, nasz architekt najpierw zweryfikował je w urzędzie pod kątem obostrzeń prawnych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Dom zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy w taki sposób, żeby w przyszłości, gdy zaistnieje możliwość rozbiórki starej części, nie wymagał on skomplikowanych przeróbek. Istnieje więc większa szansa, że stanie się jeszcze budynkiem wolnostojącym.
Zakres inwestycji
- Dom posiada salon, kuchnię, jedną sypialnię na parterze i dwie na poddaszu użytkowym, pomieszczenie techniczne pod schodami, wiatrołap, hall ze schodami oraz dwie łazienki z WC na obu kondygnacjach.
- Wyposażyliśmy go w ogrzewanie elektryczne w wariancie naściennym, czyli grzejniki konwektorowe, a także kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.
- Poza mozaiką na ściance fundamentowej, dom w całości wybudowaliśmy w standardzie naszej firmy, doprowadzając go do stanu deweloperskiego zamkniętego, który umożliwia od razu rozpoczęcie prac wykończeniowych wnętrz.
Budowę domu zamknęliśmy po pięciu miesiącach
Zdjęcia - lipiec 2022
Elewacja boczna-prawa i elewacja tylna. Przy obu powstały dwa niewielkie tarasy, które zostaną połączone w przyszłości kolejnym, najprawdopodobniej z deski kompozytowej, nad którą zastanawiają się jeszcze Inwestorzy.
Elewacja frontowa z głównym wejściem. Teoretycznie łączy się ze starym domem, ale tak naprawdę wiekowa ściana frontowa została tylko wydłużona płytą OSB i odnowiona z zewnątrz tynkiem. To pozwoliło zatrzeć niekorzystny kontrast wizualny między starym domem a nowym. Ograniczyło też koszty, na czym zależało Inwestorom. De facto oba budynki łączą się ze sobą tylko licem lukarny, w którym kiedyś, po zburzeniu starej części, będzie można zamontować dodatkowe okno i doświetlić jedno z wnętrz poddasza użytkowego.
Elewacja boczna-prawa. Widok od strony wjazdu na działkę. Zdjęcia wykonywaliśmy jeszcze przed rekultywacją ogrodu.