Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym 118 m2 w Wawrze

Budowa domu była nietypowa z powodu lokalnych przepisów, które nakładały istotne ograniczenia budowlane na teren działki Inwestora. Musieliśmy je uwzględnić zarówno na etapie projektowania domu, jak i jego wznoszenia. Dowiedz się, jakie trudności pokonaliśmy podczas tej realizacji i zobacz jak prezentuje się jej efekt końcowy.

Dom wybudowaliśmy dla pary z dzieckiem i mamy jednego z rodziców. Inwestorzy zdecydowali się na wykorzystanie działki wcześniej wykorzystywanej jako rekreacyjna, znajdującej się w Wawrze, niedaleko Linii Średnicowej Otwock-Pruszków.

Posiadanie atrakcyjnego gruntu w dobrej lokalizacji skłoniło rodzinę do sprzedaży mieszkania w Warszawie i spełnienia swojego marzenia o własnym domu. A że na działce sąsiadującej stał dom szkieletowy, wybudowany wiele lat wcześniej, Inwestorzy zdecydowali się na taką samą technologię. Jednak tym razem wykonawcą budynku miała zostać nasza firma, co też ostatecznie doszło do skutku.

Po pierwszej rozmowie z Klientami nasz firmowy architekt zapoznał się z dokumentacją działki. Wynikało z niej, że znajdujący się w jej obrębie stary, ponad stuletni budynek, może być jedynym obiektem mieszkalnym na jej terenie. Jednocześnie, ze względów własnościowych, nie można go było wyburzyć, więc sytuacja zaczęła się komplikować.

Jedynym i zgodnym z prawem rozwiązaniem mogła być rozbudowa starego domu o nową część. Jednak stan istniejącego na miejscu domu był na tyle zły, że pójście taką drogą byłoby ze wszech miar niepraktyczne i zupełnie chybione finansowo. Musieliśmy więc zaproponować rozwiązanie kompromisowe, jednocześnie jak najbardziej korzystne dla Inwestorów.

Po analizie przepisów budowlanych nasz architekt zaproponował Klientom wariant nowego domu, który miał się łączyć ze starym jedynie poprzez niewielki fragment zachodniej połaci dachowej. Przed akceptacją takiego rozwiązania przez Inwestorów, nasz architekt najpierw zweryfikował je w urzędzie pod kątem obostrzeń prawnych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Dom zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy w taki sposób, żeby w przyszłości, gdy zaistnieje możliwość rozbiórki starej części, nie wymagał on skomplikowanych przeróbek. Istnieje więc większa szansa, że stanie się jeszcze budynkiem wolnostojącym.

Zakres inwestycji

  • Dom posiada salon, kuchnię, jedną sypialnię na parterze i dwie na poddaszu użytkowym, pomieszczenie techniczne pod schodami, wiatrołap, hall ze schodami oraz dwie łazienki z WC na obu kondygnacjach.
  • Wyposażyliśmy go w ogrzewanie elektryczne w wariancie naściennym, czyli grzejniki konwektorowe, a także kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.
  • Poza mozaiką na ściance fundamentowej, dom w całości wybudowaliśmy w standardzie naszej firmy, doprowadzając go do stanu deweloperskiego zamkniętego, który umożliwia od razu rozpoczęcie prac wykończeniowych wnętrz.

Budowę domu zamknęliśmy po pięciu miesiącach

Zdjęcia - lipiec 2022


Elewacja boczna-prawa i elewacja tylna. Przy obu powstały dwa niewielkie tarasy, które zostaną połączone w przyszłości kolejnym, najprawdopodobniej z deski kompozytowej, nad którą zastanawiają się jeszcze Inwestorzy.


Elewacja frontowa z głównym wejściem. Teoretycznie łączy się ze starym domem, ale tak naprawdę wiekowa ściana frontowa została tylko wydłużona płytą OSB i odnowiona z zewnątrz tynkiem. To pozwoliło zatrzeć niekorzystny kontrast wizualny między starym domem a nowym. Ograniczyło też koszty, na czym zależało Inwestorom. De facto oba budynki łączą się ze sobą tylko licem lukarny, w którym kiedyś, po zburzeniu starej części, będzie można zamontować dodatkowe okno i doświetlić jedno z wnętrz poddasza użytkowego.


Elewacja boczna-prawa. Widok od strony wjazdu na działkę. Zdjęcia wykonywaliśmy jeszcze przed rekultywacją ogrodu.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry