Co ciekawe, para nie poprzestała na chęci budowy domu wyłącznie dla siebie. Postanowiła też zachęcić do takiej samej inicjatywy rodziców. Zakupiona działka jest duża, więc można było spokojnie wznieść na niej dwa budynki jednorodzinne dla młodszego i starszego pokolenia rodziny.
Budowa jednego domu w technologii murowanej metodą gospodarczą trwa długo i wymaga wiele poświęcenia od Inwestora, a co dopiero dwóch. Nasi Klienci zdecydowali się więc na domy w technologii szkieletowej drewnianej. Skłoniło ich do tego też to, że wcześniej mieszkali w jednorodzinnym domu murowanym, który generował wysokie koszty ogrzewania. Nowe domy miały być energooszczędne, ekologiczne i wymagające minimum obsługi od mieszkańców.
Dom o powierzchni użytkowej 110 m2 z gruntową pompą ciepła. Wybudowaliśmy go według indywidualnego projektu architektonicznego Top Bud® dla rodziców Inwestora. Znajduje się na tej samej działce obok domu w stylu nowoczesna stodoła dla młodszego pokolenia rodziny.
Większy dom z poddaszem użytkowym, który omawiamy w tym artykule, wybudowaliśmy na podstawie indywidualnego projektu, który wykonał nasz firmowy Architekt. Posiada on formę tzw. nowoczesnej stodoły, charakteryzującej się dachem dwuspadowym bez okapów i dużymi przeszkleniami. Charakterystyczną cechą wnętrza w tym przypadku, jest brak stropu nad salonem, co bardzo powiększa optycznie całą część parterową budynku.
Podczas wykonywania projektu nasi Klienci korzystali z udostępnionej przez nas wizualizacji przestrzennej budynku, którą mogli śledzić od zewnątrz i od środka w czasie rzeczywistym. To pozwoliło im miarodajnie zobrazować sobie powstającą bryłę domu i układ funkcjonalny jego wnętrz. Dzięki temu znacznie przyspieszyliśmy zakończenie etapu projektowania z efektem oczekiwanym przez Inwestorów.
- Dom wyposażyliśmy w pompę ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, w wariancie nawiewnym, która realizuje w zimie ogrzewanie, a w lecie chłodzenie wnętrz.
- Alternatywnym źródłem ciepła jest kominek, który rozprowadza je przez wentylację do wszystkich domowych pomieszczeń.
- W domu zastosowaliśmy też wymuszoną wentylację z rekuperatorem renomowanej fińskiej marki Vallox, o wydajności odzysku ciepła (lub chłodu w lecie) na poziomie ponad 90 procent. Dzięki urządzeniu, i tak niskie koszty ogrzewania domu pomniejszone są jeszcze o 40 procent.
Budowa domu zajęła nam niespełna sześć miesięcy.
Elewacja frontowa od wschodu i elewacja boczna-prawa od południa.
Elewacja boczna-lewa od strony północnej.
Elewacja tylna - zachodnia i elewacja boczna-prawa. Okna tarasowe po lewej stronie kadru znajdują się w salonie, a okno po prawej, w sypialni małżeńskiej z prywatną łazienką.