Dom o nieregularnej bryle budujemy na podstawie projektu indywidualnego, który powstał w naszym biurze architekta. Prace nad nim trwały około 2 lata. Dlaczego aż tyle? Z jednej strony Inwestor nie czuł presji czasowej, z drugiej zaś chciał, by dom był dopasowany w najdrobniejszych szczegółach do jego wizji wnętrz i wyglądu zewnętrznego.
Cechą charakterystyczną domu szkieletowego będzie nieregularna zabudowa
Między frontowym a tylnym skrzydłem, mniej więcej w części centralnej budynku, znajdować się będzie ukośna bryła na planie prostokąta. Znajdzie się w niej garderoba, katedralny salon z jadalnią oraz aneks kuchenny. Większość pomieszczeń nie będzie mieć kątów prostych w narożnikach. W wyniku takiego niesztampowego rozplanowania, dom będzie asymetryczny i przez to atrakcyjny wizualnie.
W ramach inwestycji dom wyposażymy w gruntową pompę ciepła, czyli czerpiącą energię z wymiennika znajdującego się w ziemnych odwiertach. Taka pompa o sprawności aż 400% (!) będzie - wedle potrzeb - dostarczać mieszkańcom ciepłe powietrze w zimie, zaś chłodne latem. Proces ten będzie się odbywać za pośrednictwem systemu rur w stropach, zakończonych kratkami nawiewnymi.
Dom szkieletowy nie akumuluje energii cieplnej w ścianach. Natomiast, w zamian za to, jego przegrody są bardzo skutecznymi izolatorami termicznymi. Stąd idealnym rozwiązaniem dla budynków w tej technologii są systemy grzewcze, które bezpośrednio ogrzewają lub też schładzają, w zależności od potrzeb, powietrze we wnętrzach. Dzięki temu użytkownicy szybko odczuwają pożądany komfort cieplny i płacą za to bardzo niskie rachunki.
Oczywiście w domu zastosujemy też wymuszoną wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperator), która wygeneruje duże oszczędności z tytułu ogrzewania i chłodzenia wnętrz. Szerzej zagadnienie to omówiliśmy w jednym z naszych poprzednich filmów.
Wizualizacje bryły
Elewacja boczna-lewa i elewacja frontowa.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-prawa.
Rzuty płaskie pomieszczeń
Parter (172,5 m2):
1. Wiatrołap - 4,8 m2
2. Garderoba - 4,7 m2
3. Gabinet - 12,5 m2
4. Garaż - 28,1 m2
5. Pomieszczenie techniczne - 5,1 m2
6. Pomieszczenie gospodarcze - 5,2 m2
7. Spiżarnia - 6,7 m2
8. WC - 2,6 m2
9. Hall dolny - 12,3 m2
10. Pralnia - 8,5 m2
11. Kuchnia - 10,5 m2
12. Salon i jadalnia - 45 m2
13. Garderoba - 8,1 m2
14. Pokój - 18,4 m2
RAZEM: 172,5 m2
Poddasze użytkowe:
1. Hall górny + antresola - 22,7 m2
2. Pokój - 31,9 m2
3. Łazienka - 10 m2
4. Pokój z garderobą - 24,8 m2 (garderoba - 5,9 m2)
5. Archiwum - 13 m2
RAZEM: 102,4 m2
Obejrzyj film z budowy
Obecnie kończymy prace fundamentowe, które możesz obejrzeć w drugiej połowie filmu zamieszczonego pod tym artykułem. Już za tydzień na plac budowy wejdzie nasza ekipa ciesielska, która wykona drewniany szkielet domu. Ten i kolejne etapy będziemy również relacjonować w następnych materiałach wideo.