Nasi Klienci ze Zgierza przez wiele lat próbowali wdrożyć swój plan budowy wymarzonego domu szkieletowego. Nawet wcześniej opracowaliśmy dla nich indywidualny projekt architektoniczny, który był już bliski realizacji, jednak niespodziewane okoliczności spowodowały wstrzymanie procesu inwestycyjnego i jego odłożenie w bliżej nieokreśloną przyszłość. Mimo pierwszego niepowodzenia, po paru latach Klienci zgłosili się do nas ponownie i tym razem dali nam od razu zielone światło do rozpoczęcia prac.
Z uwagi na to, że projekt zarchiwizowaliśmy w naszym biurze, to praktycznie od ręki mogliśmy go przekazać Inwestorom wraz z wypełnionym przez nas wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. W ten sposób skróciliśmy czas do rozpoczęcia procedur urzędowych.
Inwestorzy zdecydowali się na dom w technologii szkieletowej naszej firmy z trzech powodów. Ze względu na:
- szybkość budowy;
- ciepłą konstrukcję;
- chęć posiadania bezobsługowej i energooszczędnej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym.
Ponadto chcieli mieć w domu również rekuperator. A że zdecydowali się na budynek o powierzchni ponad 120 m2, urządzenie to otrzymali od naszej firmy gratis.
Dodatkowym źródłem ciepła w domu będzie kominek z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza przez wentylację. Równomierny rozkład energii cieplnej z kominka we wszystkich wnętrzach zapewniać będzie wspomniana wyżej pompa, przez którą w ciągu każdej godziny przechodzić będzie około 3600 m3 domowego powietrza(!).
Indywidualny projekt dom powstał w naszym Biurze architekta
Zgodnie z życzeniem inwestorów, jest to dom z poddaszem użytkowym o klasycznej bryle, unowocześnionej licznymi przeszkleniami. Budynek ma dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40° i pojedynczą lukarnę. W konstrukcji znajduje się również balkon zasłonięty dużym okapem, wysuniętym w kierunku wschodnim, który powstał z przedłużenia połaci dachowych. W lecie będzie on odsłaniać użytkowników od słońca i opadów deszczu. Z kolei w zimie, na posadzce balkonowej nie będzie się zbierać śnieg.
Ze względu na miejskie otoczenie, w domu zastosowaliśmy okna firmy Drutex, typ Iglo 5 w pakiecie trzyszybowym-dwukomorowym o podwyższonej izolacyjności termicznej, ale też lepszym tłumieniu akustycznym.
Także na życzenie Inwestorów, zamiast standardowej izolacji zewnętrznej ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm, zastosowaliśmy warstwę 15-cm, która jeszcze pomniejszy i tak niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku, które w standardzie wynosi 60 kWh/m2/rok.
Obejrzyj na zdjęciach dotychczasowy efekt budowy
W tej chwili we wnętrzu domu trwają pierwsze prace wykończeniowe i instalacja jednostek centralnych: gruntowej pompy ciepła, rekuperatora oraz termy wody z własną pompą powietrze-woda.
Z kolei na zewnątrz wykonujemy izolację termiczną ze styropianu ryflowanego, którą pokryjemy strukturą z tynku silikatowo-silikonowego, odpornego na kurz i zanieczyszczenia biologiczne. Ten rodzaj tynku po upływie lat znacznie ułatwia również czyszczenie elewacji. Do dokończenia pozostała nam także konstrukcja balkonowa, tj. wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, posadzki, obróbek blacharskich i balustrady. Na ostatnim etapie zamontujemy podbitki dachowe z PCV.
W domach szkieletowych Top Bud® wnętrza można wykańczać przed wykonaniem zewnętrznej izolacji termicznej i struktury tynkowej. To dodatkowo skraca czas osiągnięcia stanu inwestycji pod klucz.
Elewacja frontowa od zachodu i elewacja boczna-prawa od południa.
Elewacja tylna od wschodu i elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa od północy.
Przestronne pomieszczenie wiatrołapu.
Pomieszczenie kuchenne.
Dolny hall z klatką schodową. Z tyłu znajduje się pomieszczenie salonu.
Rozpoczęta zabudowa wkładu kominkowego z ognioodpornych płyt karton-gips typ DF oraz płyt krzemianowo wapiennych. Od zewnątrz ich powierzchnie wykończymy ozdobnymi płytkami kamiennymi.
Wejście do łazienki gościnnej z WC na parterze.
Pomieszczenie łazienki z WC na poddaszu użytkowym.
Fragment sypialni małżeńskiej.
Sypialnia gościnna na poddaszu.
Drzwi wyjściowe na balkon z sypialni na poddaszu.
Widok na dębowe schody zabiegowe z górnego hallu. Trepy i poręcze zabezpieczyliśmy przed porysowaniem na czas prac wykończeniowych.
Pomieszczenie techniczne na parterze. Na zdjęciu widać jednostkę centralną gruntowej pompy ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace® ze zdjętą zabudową na czas instalacji.
Za kilka miesięcy wybierzemy się jeszcze raz do Zgierza, żeby pokazać Ci w galerii naszych Realizacji gotowy dom na zagospodarowanej działce po budowie.