W związku z tym nasze Biuro architekta zajęło się adaptacją pierwszej wersji projektu do warunków technologii szkieletowej drewnianej. W skład prac weszło przygotowanie projektu konstrukcyjnego i projektów branżowych (instalacyjnych): wodno-kanalizacyjnego, wentylacyjnego, elektrycznego, centralnego ogrzewania.
Na początku nasi Klienci planowali ogrzewanie centralne domu w wariancie podłogowym z pompy ciepła. Zmienili jednak zdanie na korzyść amerykańskiej pompy gruntowej WaterFurnace®, realizującej nawiewowo zarówno ogrzewanie zimą, jak i chłodzenie latem.
Zdecydowali się zatem nie tylko na wariant bardziej uniwersalny, bo eliminujący konieczność montażu klimatyzacji, ale też świetnie sprawdzający się w domach szkieletowych o niskiej bezwładności termicznej, gdzie kluczem do oszczędności energetycznych jest bezpośrednie ogrzewanie (lub chłodzenie) powietrza we wnętrzach.
Dom wyposażyliśmy również w system wymuszonej wentylacji z wymiennikiem ciepła i wilgoci
Rekuperacja, bo o niej mowa, zmniejsza wydatki za energię z tytułu ogrzewania budynku aż o 40%. Ponadto skutecznie eliminuje zjawisko gromadzenia się we wnętrzach nadmiaru pary wodnej. Dzięki temu poziom wilgotności w środku domu utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie 45%. Rekuperator filtruje też powietrze z kurzu, smogu, pyłów roślin i owadów.
Bieżące koszty zużycia energii elektrycznej minimalizuje instalacja paneli fotowoltaicznych. Więcej o korzyściach przeczytasz w artykule: Dom szkieletowy z zerowym zużyciem prądu.
Poza poborem wody z sieci miejskiej, odprowadzaniem nieczystości do kanalizacji komunalnej i wywozem śmieci, dom spełnia standardy budownictwa pasywnego.
Realizacja tej inwestycji zajęła nam siedem miesięcy.
Elewacja frontowa z tarasem.
Elewacja boczna-lewa z garażem dwustanowiskowym.
Elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna.
Instalacja paneli fotowoltaicznych o łącznej wydajności minimalnej 7040 kWh/rok, która pokrywa zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.