Projektowanie w naszym biurze architekta zajęło około półtora miesiąca. W tym czasie Inwestorzy mocno angażowali się w ten proces, dokładnie analizując i prezentując nam swoje oczekiwania wobec układu funkcjonalnego wnętrz domu, a także jego architektury zewnętrznej.
Po zakończeniu prac projektowych, nasi Klienci otrzymali od nas wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę, który złożyli w Starostwie Powiatowym w Otwocku. Został on rozpatrzony pozytywnie i wkrótce po tym rozpoczęliśmy roboty budowlane.
Dom ma klasyczną bryłę z dachem dwuspadowym, pokrytym modną i praktyczną blachą na rąbek stojący. Do wykończenia elewacji użyliśmy tynku silikatowo-silikonwego, który świetnie się sprawdzi w zadrzewionej okolicy działki, a także odpornej termodeski ozdobnej (sosny skandynawskiej).
Wnętrza ogrzewa lub chłodzi – w zależności od pory roku – gruntowa pompa ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace®. Jest to bardzo oszczędna instalacja, która z jednego kW energii elektrycznej potrzebnej do jej zasilenia, wytwarza aż 4kW energii cieplnej na wyjściu. Nie ma bardziej wydajnego ogrzewania na rynku niż pompa ciepła tego typu.
Alternatywnym źródłem ogrzewania domu jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację z rekuperacją, która generuje dodatkowo aż 40-procentowe oszczędności. Czyli z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie, nasi Klienci otrzymują aż 40 groszy zwrotu.
Ciepłą wodę użytkową zapewnia bojler elektryczny.
Dzięki energooszczędnym instalacjom zasilanym energią elektryczną, koszt całego prądu zużywanego przez gospodarstwo domowe może być łatwo skompensowany panelami fotowoltaicznymi o łącznej wydajności na poziomie około 6,4 MWh/rok. Po zainstalowaniu takich paneli, dom będzie niemal pasywny, ponieważ do opłacenia pozostaną tylko rachunki za wodę, kanalizację i wywóz śmieci.
Budowę prezentowanego domu szkieletowego zakończyliśmy po sześciu miesiącach.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa.
Elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna (tarasowa) i elewacja boczna-prawa.
Elewacja frontowa.