Dom wybudowaliśmy na podstawie projektu indywidualnego, który wykonał nasz firmowy architekt. Zgodnie z początkowymi założeniami Inwestorów, budynek miał mieć powierzchnię 130 m2. Ostatecznie jest większy o 5 m2, ponieważ architekt zaproponował przeniesienie garażu do oddzielnego skrzydła. Zaprojektował je przy tym tak, by było pokryte dachem jednospadowym o niewielkim kącie nachylenia, okolonym attyką, która imituje modny stropodach. Dzięki temu dom wygląda nowocześniej.
W pierwszej wersji projektu właściciele domu brali pod uwagę ogrzewanie elektryczne z mat podłogowych, konwektorowych grzejników naściennych i kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Finalnie pomogliśmy Inwestorom wprowadzić do kosztorysu kilka korzystnych dla nich zmian, co zmieniło ich decyzję. W projekcie pozostał więc kominek, natomiast centralne ogrzewanie – a także chłodzenie wnętrz – zapewniać będzie gruntowa pompa ciepła w wariancie nawiewnym.
Przy tak niskim zapotrzebowaniu energetycznym domu szkieletowego (60 kWh/m2/rok), pompa nawiewna zużywać będzie prąd na kwotę jedynie około 1200 złotych rocznie. Uwzględnione w niej będą zarówno całe koszty ogrzewania zimą, jak też chłodzenia wnętrz latem. Dzięki systemowi takiej pompy, dom nie będzie też wymagać dodatkowej i kosztownej instalacji klimatyzacyjnej, która wyraźnie podniosłaby zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe.
Wnętrza domu będzie wentylować rekuperator. Pozwala on zaoszczędzić z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie aż 40 groszy. To samo dotyczy kosztów chłodzenia wnętrz. Rekuperator utrzymuje też stałą wilgotność powietrza w domu na poziomie około 50 procent. Ponadto odfiltrowuje je z pyłów roślinnych, osadów smogowych, kurzu i owadów. Dzięki niemu łatwo jest też pozbyć się z wnętrz nieprzyjemnych zapachów; szybciej schnie wyprana odzież, a podczas długiej i gorącej kąpieli, nie zaparowują okna i lustra łazienkowe.
Budowa domu zajęła nam sześć miesięcy.
Elewacja frontowa z głównym wejściem oraz garażem (północ), i elewacja boczna-prawa (zachód).
Elewacja tylna z zadaszonym tarasem (południe) i elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa (wschód).