Kompletny projekt domu powstał na indywidualne zlecenie Inwestorów w naszym biurze architekta. Składa się z części konstrukcyjnej, a także części branżowych, tj. instalacji hydraulicznej, elektrycznej, wentylacyjnej, centralnego-ogrzewania. Do dokumentacji dostarczyliśmy również świadectwo energetyczne oraz wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu, co znaczenie ułatwiło i przyspieszyło organizację formalności urzędowych naszym Klientom.
Dom wyposażymy w jednostkę centralną rekuperatora gratis (!), do której wykonamy instalację wentylacyjną we wszystkich pomieszczeniach. Gotowy system odzysku ciepła wygeneruje około 40-procentowe oszczędności na ogrzewaniu. Ponadto będzie filtrować powietrze wewnętrzne z pyłów roślin, smogu i owadów, a także utrzymywać optymalną wilgotność.
Instalujemy jednostki centralne rekuperatora renomowanej fińskiej firmy Vallox.
Centralne ogrzewanie będzie realizować kocioł na pellet z elektronicznym sterowaniem. Ciepło dostarczane będzie do grzejników naściennych. Ponadto z kotłem połączymy bufor o pojemności 200 litrów, który zapewni mieszkańcom ciepłą wodę użytkową.
Zgodnie z umową, dom naszych Klientów doprowadzimy do stanu deweloperskiego Top Bud®.
Bryła budynku
Dom będzie mieć prostą i klasyczną bryłę z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 42 stopni.
Widoki elewacji
Od lewej u góry elewacja tylna i lewa. U dołu elewacja frontowa i prawa.
Rzuty pomieszczeń
Parter:
1. Gabinet - 8,89 m2
2. Hall - 4,30 m2
3. Hall i schody - 8,37 m2
4. Kuchnia - 7,24 m2
5. Łazienka - 4,33 m2
6. Pokój - 11,19 m2
7. Pomieszczenie techniczne - 4,09 m2
8. Salon - 18,41 m2
Poddasze użytkowe:
1. Hol - 6,37 m2 (7,63 m2 po podłodze)
2. Łazienka - 4,15 m2 (5,41 m2 po podłodze)
3. Pokój - 19,76 m2 (20,85 m2 po podłodze)
4. Pokój - 19,76 m2 (20,85 m2 po podłodze)
Zdjęcia z budowy
Jesteśmy na etapie wznoszenia konstrukcji szkieletowej parteru. Zdjęcie zostało wykonane przed południem drugiego dnia robót ciesielskich.
Dom wznosimy na tradycyjnym fundamencie z bloczka z ławą fundamentową zbrojoną, ponieważ pozwalały na to warunki gruntowe działki budowlanej.
Do konstrukcji domów szkieletowych Top Bud® używamy drewna C24, suszonego komorowo, struganego czterostronnie, z fazowanymi krawędziami. Drewno to ma wytrzymałość betonu klasy C20-25 wg PN-EN 206-1. Jest ono przy tym, w odróżnieniu od betonu, elastyczne. Dla lepszej odporności na grzyby i pleśnie poddajemy je dodatkowo dwukrotnej impregnacji. Takie drewno zamykamy w ścianach dopiero wtedy, gdy jego wilgotność nie przekracza 18 procent.
Opóźniacz pary wodnej w postaci folii paroizolacyjnej 0,2 mm stosujemy standardowo również we wszystkich miejscach połączeń ścian wewnętrznych ze ścianami zewnętrznymi.
W następnym artykule z tej realizacji zaprezentujemy gotową konstrukcję.