Indywidualny projekt domu powstał w głowie Inwestorki, którą wspierała architektka podczas opracowywania szczegółów architektonicznych i funkcjonalnych budynku. Naszym zadaniem było jego zaadoptowanie do warunków technologii szkieletowej. Stworzyliśmy więc projekt szkieletu, a także projekty branżowe:
- instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia (gruntowa pompa ciepła);
- wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperacja);
- instalacji elektrycznej;
- instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Dom z zamierzenia miał nawiązywać do klasycznej, XIX-wiecznej architektury dworskiej, typowej dla Mazowsza. Typowe elementy to wysunięty ganek, nad którym znajduje się górny hall, frontal, kolumny, podmurówka, okna ze szprosami, szerokie dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne.
W domu zainstalowaliśmy energooszczędną pompę ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace®. Urządzenie to pobiera naturalną energię cieplną i chłód z gruntu. Z jednego kW energii potrzebnej do jego zasilania wytwarza aż 4 kW energii cieplnej na wyjściu. Ma więc sprawność na poziomie 400%. Nie ma na rynku bardziej wydajnego rodzaju ogrzewania od tego rodzaju pompy ciepła.
Budynek ma 300 m2 powierzchni użytkowej. W całości zasilany jest energią elektryczną. Jej średnie comiesięczne koszty to 600 złotych. To mniej niż czynsz za mieszkanie 60 m2 w Warszawie.
Wybudowanie domu zajęło nam siedem miesięcy.
Elewacja frontowa od północy i elewacja boczna-prawa z tarasem od zachodu.
Elewacja tylna z drugim tarasem od strony południowej.
Główny taras pod zadaszeniem.
Główne wejście, za którym znajduje się przestronny dolny hall.
Elewacja boczna-lewa od wschodu. Drzwi do pomieszczenia gospodarczego, które znajduje się za jednostanowiskowym garażem.
Fronton z oknem dwuskrzydłowym.
Widok z tarasu na ogród i alejki.
Widok na elewację frontową od północnego wschodu. Po lewej stronie znajduje się garaż.