Nasz Klient zaprojektował swój wymarzony dom szkieletowy sam. Tak, ponieważ jest architektem. Oczywiście otrzymał nasze wsparcie na etapie opracowywania części konstrukcyjnej swojego projektu, jednakże takie zadania jak posadowienie domu na działce, opracowanie układu funkcjonalnego części mieszkalnej, czy zasadniczo, stworzenie koncepcji architektonicznej bryły budynku z detalami jego wykończenia, wziął w całości na siebie. I trzeba przyznać, naszym skromnym zdaniem, że zrobił to znakomicie.
Dom będzie wyraźnie nawiązywać do lokalnego stylu nadbużańskiego, czyli drewnianych chat wiejskich, których dość liczne przykłady można jeszcze zobaczyć w okolicy. Inwestycja stanie się więc częścią lokalnej tkanki kulturowej. My z kolei mamy ogromną satysfakcję, że jesteśmy odpowiedzialni za jej budowę.
Okoliczne krajobrazy są naprawdę miłe dla oka. Na zdjęciu meandrujący Bug i starorzecze we wsi Glina. Zdjęcie wykonaliśmy około kilometr od miejsca budowy domu szkieletowego naszego Klienta. Działka, na której go wznosimy i widok z niej w stronę rzeki, są jeszcze ładniejsze.
Po to, by dodać domowi jeszcze więcej miejscowego kolorytu, całą jego elewację obłożymy deską na felc ze szlachetnego drewna. W tym przypadku będzie to modrzew skandynawski. Deski zabezpieczymy naturalnym impregnatem żywicznym, co ciekawe, w kolorze heban. Dom będzie mieć więc czarne elewacje. Efekt wizualny na pewno będzie bardzo ciekawy, stylowy i niepowtarzalny. Szczególnie w czasach mody na jasne kolory tynków.
Zobacz rysunki elewacji
Przekroje pomieszczeń
Dom będzie się składać z części parterowej i poddasza użytkowego o łącznej powierzchni użytkowej 117,11 m2. W części parterowej dostępne będą 73, 30 m2, zaś na górze 43,81 m2.
Pomieszczenia parteru
- 1. Przedsionek - 5,27 m2
- 2. Łazienka - 2,47 m2
- 3. Pokój dzienny - 36.05 m2
- 4. Kuchnia - 9,09 m2
- 5. Sypialnia I - 6,15 m2
- 6. Sypialnia II - 6,92 m2
- 7. Pomieszczenie techniczne - 4,38 m2
- 8. Łazienka II - 2,97 m2
Pomieszczenia poddasza
- 9. Biblioteka - 28,73 m2
- 10. Sypialnia III - 6,68 m2
- 11. Sypalnia IV - 5,43 m2
- 12. Łazienka III - 2,97 m2
Aktualne zdjęcia z budowy
Nadbużański krajobraz z korytem rzeki i jej szeroką pradoliną. Roztacza się zaraz za domem (elewacja południowa). Budynek kończy się z tej strony na brzegu wysokiej skarpy rzecznej.
Dom budujemy na wzniesieniu terenu, w najwyższym punkcie działki, na której występuje gęste i naturalne zadrzewienie.
Częściowo zasłonięty wiatroizolacją otwór pod przyszłe drzwi tarasowe. Będą mieć szerokość aż 416,5 cm i skutecznie otworzą wnętrze parteru na otoczenie przyrody oraz światło słoneczne.
Taras będzie częściowo zakryty przez szeroki okap dachowy, charakterystyczny dla domów rustykalnych. Zresztą cała konstrukcja dachu będzie mieć dużo szerszy obrys od ścian zewnętrznych.
Szerokie okno w elewacji północnej. Widok z pokoju dziennego. Dzięki niemu i drzwiom tarasowym naprzeciwko, przez dom będzie można patrzeć na przestrzał. Stojąc na wprost elewacji północnej, będzie można cieszyć się widokiem dużej przestrzeni, która znajduje się po stronie południowej. Poza tym, taki zabieg architektoniczny sprawi, że bryła domu wizualnie nabierze lekkości.
Otwór drzwi tarasowych w elewacji południowej. Po prawej stronie widać przyszłe wejście do kuchni, którą nasz Klient umieścił blisko tarasu. Coraz częściej Inwestorzy decydują się, by pomieszczenie kuchenne nie znajdowało się po stronie północnej domu, co niegdyś było niemal regułą, lecz właśnie jak najbliższej części rekreacyjnej. Tak jest po prostu wygodniej, nie wspominając o tym, że dzisiejsze kuchnie są traktowane jako ważna ozdoba wnętrz.
Górny hall jest na tyle duży, że stanie się punktem widokowym i zarazem biblioteką. Zgodnie z projektem wszystkie słupy i podciągi konstrukcji szkieletowej, mają być wyeksponowane. Dlatego od razu wykonujemy na nich zabudowy z drewna ozdobnego.
Wisienką na torcie poddasza użytkowego będą dwa naprawdę duże okna połaciowe w kierunku południowym (na rzekę), zaczynające się niemal przy podłodze. Pozwolą one cieszyć się pięknym krajobrazem w tej części domu.
Również duże okna elewacyjne będą zaczynały się nisko, co lepiej doświetli wnętrze poddasza i bardziej otworzy je na las znajdujący się wokół.
To, jakie instalacje będą działały na terenie prezentowanego domu, opiszemy w kolejnym artykule na temat tej realizacji. Od razu możemy nadmienić, że znajdą się wśród nich ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, które sprawią, że ten z pozoru tradycyjny dom, tak naprawdę będzie bardzo nowoczesny i niemal obojętny dla środowiska naturalnego.
Zatem odwiedzaj częściej nasz dział Aktualności Top Bud®.