Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Wywiad z naszym architektem, panem Stanisławem Arciuchem

Zapraszamy do przeczytania ciekawego wywiadu z panem Stanisławem Arciuchem na temat projektowania domów w technologii szkieletowej.O naszym rozmówcy

Pan Stanisław Arciuch jest architektem na stałe współpracującym z naszą Firmą. Spod jego ręki wyszło około 95% projektów z ponad pięciuset domów wybudowanych przez TOP BUD®. Pracujemy razem od początku działalności. Pan Stanisław jest m.in. autorem logotypu naszej Firmy oraz współautorem jej sukcesu. Przyczynił się istotnie do naszego rozwoju.

Jako architekt posiada wszystkie możliwe uprawnienia projektowe w nieograniczonym zakresie od 1980 roku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Większość rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w naszych domach zostało przemyślanych i przygotowanych przez niego. Oprócz uprawnień projektowych, posiada również uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie funkcji kierownika budowy. Jest osobą wszechstronną. Studiował również na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest inżynierem z artystycznym podejściem do projektowania. Posiada umiejętność rozumienia potrzeb estetycznych naszych Klientów. Wyznaje zasadę, że dom ma być nie tylko praktyczny ale też ładny, harmonijny i dobrze osadzony w otoczeniu. Powinien być odpowiednio usytuowany względem stron świata, mieć jak najlepszy widok z okien, zapewniać spokój w intymnych częściach wnętrz. Dom nie powinien być przesadzony w formie, ale też nie może się szybko znudzić. Między innymi dlatego stosuje ciekawe i wyróżniające się połączenia wykończeń na elewacjach budynków. Po wybudowaniu domu, pan Stanisław jest wielokrotnie proszony przez naszych Klientów o porady związane z urządzeniem wnętrz, czy też doborem ich kolorystyki. Z pewnością, jest jednym z najlepiej znających się architektów na specyfice budownictwa szkieletowego w naszym kraju.

Czy poleciłby pan bliskiemu znajomemu budowę domu szkieletowego? Jeżeli tak, to dlaczego?

S. A.: Oczywiście, to jest bardzo dobra technologia. W wielu krajach jest powszechnie używana. U nas przyjęła się dosyć późno, lecz coraz więcej osób zaczyna widzieć, że jest to bardzo dobry sposób budowy, ponieważ dom powstaje szybko, nie wymaga placu budowy i związanych z tym obciążeń. To w tej technologii powstają ściany najcieplejsze, w związku z czym, domy szkieletowe doceniane są szczególnie przez klientów poszukujących oszczędności.

A gdyby miał pan wymienić jakiś je główny atut z punktu widzenia architekta, np. odnośnie dowolności w projektowaniu?

S.A.: Jeżeli ma Pan na myśli porównanie pod tym względem technologii szkieletowej do technologii tradycyjnej-murowanej, to nie ma tutaj specjalnej różnicy. W obu przypadkach panuje dowolność. Można zaprojektować każdy dom jednorodzinny w technologii szkieletowej, który wcześniej ktoś zaprojektował jako dom murowany.

A wracając do pana pytania o polecenie budowy domu szkieletowego znajomemu – to tak owszem, ale to jest sposób na budowanie, który musi być uprawiany wyłącznie przez odpowiednio przygotowaną Firmę.

Czy mógłby pan rozwinąć tę myśl?

S. A.: Gdyż wszelkiego rodzaju złe opinie o technologii wynikają z tego, że budowy domu szkieletowego nie można powierzyć przypadkowym ludziom, czy prowadzić jej metodą gospodarczą. Dom musi być od początku do końca wybudowany pod nadzorem specjalistów. Jest to technologia, którą powinny zajmować się firmy, które jest stać na zakup specjalistycznego sprzętu i przede wszystkim, na zatrudnienie całego szeregu ekip specjalistów, tzn. ci którzy robią fundamenty zajmują się tylko fundamentami, ekipa od szkieletu zajmuje się wyłącznie szkieletem, a ekipa od ocieplenia i uszczelnienia, rozumie pan.... I w sytuacji, kiedy dzieje się to na terenie firmy, ekipa która kończy swój etap prac przy jednej inwestycji, przechodzi do kolejnej i następuje ciągłość. W sytuacji kiedy jednoczesnych budów jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, ludzie z różnych ekip są naprawdę wprawieni. To są wąskie specjalizacje, dzięki którym powstaje cały dom z zachowaniem najwyższej jakości i dokładności, tzn.: fundament, ściany, szkielet, dach, wszystkie instalacje, i tak dalej.

Poza tym, na tej technologii trzeba się znać. Ktoś kto się nie zna i buduje w niej dom, popełnia cały szereg błędów. Te błędy wiążą się z przygotowaniem nieodpowiedniego drewna. Również, popełniane są przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju izolacji i wentylacji. Dotyczą też konstrukcji szkieletu – same prace ciesielskie wymagają odpowiedniego przygotowania, gdyż samo docięcie elementów konstrukcji na wymiar w warunkach polowych nie wystarcza. Do tego trzeba mieć odpowiednie oprzyrządowanie, wiedzę i doświadczenie. Jeżeli tego nie ma, to nie da się dobrze wybudować domu w technologii szkieletowej. Jednym słowem, to musi być odpowiednia firma, wtedy buduje się szybko i dokładnie, także z zastosowaniem nowoczesnej i energooszczędnej techniki grzewczej...

Ale do tej kwestii jeszcze dojdziemy. Teraz chciałbym pana zapytać o to, jaka jest dowolność architektoniczna w tej technologii? Chodzi o stylistykę, w której można zaprojektować taki dom.

S. A: Absolutna dowolność. Można wybudować każdy dom jednorodzinny, według dowolnego projektu. Istnieje cały festiwal gustów klientów, którzy życzą sobie projekty najrozmaitsze. A w technologii szkieletowej można zaprojektować każdą formę, np. modernistyczną lub zupełnie klasyczną. Ponieważ projektujemy i budujemy mnóstwo budynków, wiemy dobrze że jest tu cały wachlarz opcji. Jeżeli ktoś ma obawy o możliwości technologiczne, to pod względem formy domu, technologia nie ma tutaj znaczenia.

A odwracając nieco pytanie: Czy istnieje jakiś rodzaj domu, którego nie należy budować w technologii szkieletowej?

S. A.: Unikamy płaskich dachów. Nie do końca wiąże się to z samą technologią. Jest to też sprawa dłuższego zalegania śniegu, kwestia trudniejszego usuwania nieczystości i odprowadzania wody. Po prostu, nasz klimat nie jest idealny do budowy takich form. Płaskie dachy mogą sprawić szereg kłopotów, to jest sprawa topniejącego śniegu – i w ogóle obciążenia śniegiem –, sprawa odprowadzenia wody. Ale jak zasygnalizowałem wcześniej, to dotyczy również technologii murowanej. Oczywiście, jeżeli Klient zażyczy sobie dom z płaskim dachem, to taki starannie zaprojektujemy i wybudujemy. Ale dobrze, żeby miał świadomość wymagań, jakie stawia mieszkanie w takim budynku.

Zatem, jaki rodzaj domu poleciłby pan szczególnie do budowy w technologii szkieletowej?

S. A.: Moim zdaniem, podkreślam moim, obecnie najbardziej optymalna forma budynku, to jest dom parterowy z poddaszem użytkowym, z dachem czterospadowym, o kącie nachylenia od 30° do 40°. Taki dom może mieć formę klasyczną, tradycyjną albo bardzo modernistyczną. Ma też największy sens chociażby ze względu na niezalegający śnieg, łatwiejsze odprowadzenie wody, ale też z racji na wykorzystanie przestrzeni – najlepszy stosunek powierzchni użytkowej domu do powierzchni całkowitej. Dom tego typu może mieć ładną zwartą bryłę – oczywiście wszystko kwestia gustu... Co także istotne, dachy czterospadowe są godne uwagi ze względów aerodynamicznych w miejscach, gdzie wieje wiatr.

Przyszło mi na myśl pytanie o to, jaki pana zdaniem jest najmniej trafiony, negatywny pogląd na temat domów szkieletowych? Chodzi mi o stereotyp, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

S. A.: Wiele osób bardzo niesłusznie stwierdza, że jest to nietrwały dom. Te osoby jednak zapominają, że nietrwały dom można wybudować również z cegły. Tutaj znowu powraca kwestia tego, nie w jakiej technologii był budowany dom, lecz kto i jak taki dom budował. W zasadzie, w budownictwie domów jednorodzinnych stosuje się powszechnie i na dużą skalę dwie główne technologie – albo ścianę murowaną, albo drewniany szkielet. Gdyby wytrzymałość domów szkieletowych była rzeczywiście dyskusyjna, to przecież nikt by w ten sposób nie budował...

W jaki sposób pana zdaniem powinien być zaprojektowany dom szkieletowy by zapewniał użytkownikowi wszystkie zalety tej technologii? Lub też inaczej, jakie warunki powinny być spełnione – te zasadnicze –, żeby żyć w takim domu komfortowo?

S. A.: Staram się projektować tak, by część główna domu, jak salon, jadalnia, kuchnia, hol wejściowy, były jednak przestrzeniami połączonymi – bez ciągów komunikacyjnych – duża otwarta przestrzeń do życia dla mieszkańców. Do tego, wydzielona część sypialniana – najczęściej na górze. Oczywiście, staram się by w domu panował jasno określony program przestrzenny, w którym od razu wiadomo co jest ważniejsze, a co jest mniej ważne. Ponieważ, uważam że od razu po wejściu do budynku przestrzeń powinna być czytelna – tutaj jest salon, tutaj jadalnia, tutaj widok na zadaszony taras, a poprzez taras widok na ogród. To powoduje, że wnętrze jest lepsze, czyli bardziej przyjazne w sensie użytkowym i estetycznym.

Co do wyposażenia domu szkieletowego – są to ciepłe domy –, poleciłbym na pewno pompę ciepła.

A rekuperator?

S. A.: Rekuperacja jest już standardem (w domach TOP BUD® o powierzchni powyżej 100 m2 rekuperator jest wliczony w cenę – przyp. GDP). Czyli, łączymy rekuperator z pompą, i oczywiście, jeżeli jest do tego jeszcze kominek z mechanicznym rozprowadzeniem ciepła, to daje to naprawdę dobry efekt.

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

 S. A.: Nie, takie rozwiązanie uważam za zbyteczne.

Jakie widzi pan szanse rozwoju dla tego rodzaju budownictwa w Polsce? Czy inwestorzy będą zainteresowani coraz mocniej domami szkieletowymi?

S. A.: Och, wydaję mi się że tak. Ta technologia była mało znana do momentu kiedy w Polsce nie ruszyła produkcja płyty konstrukcyjnej OSB – powszechnie stosowana na świecie, wodoodporna –, ale wracając do tematu, dokąd nie było jej produkcji na miejscu, dotąd zasadniczo nie można było uprawiać profesjonalnie tej technologii. Ważne było również uruchomienie w Polsce wytwórni płyt gipsowych. Tutaj widziałbym dwa zasadnicze elementy, które wpłynęły na rozwój budownictwa w technologii szkieletowej w Polsce – podkreślam w technologii szkieletowej. Gdyż domy drewniane były od zawsze znane w naszym kraju, ale są to dwie zupełnie inne rzeczy.

Ale skąd został zaczerpnięty pomysł, żeby budować właśnie w taki a nie inny sposób?

S. A.: Wyjeżdżaliśmy do krajów, w których ta metoda budowy jest znana i ceniona. Tam też się jej uczyliśmy. W innych krajach, takich jak USA, Kanada, czy miejscach takich jak Skandynawia, a obecnie nawet i Niemcy, to jest podstawowa metoda budowania. Przy czym, u nas w Polsce, w porównaniu np. do szkieletu amerykańskiego buduje się jeszcze solidniej.

Jeszcze solidniej? Dlaczego pan tak uważa?

S. A.: Tak, u nas buduje się solidnie, bo jest to w Polsce nowa technologia – technologią oglądana bardzo dokładnie ze wszystkich stron, więc choćby i dlatego staramy się budować jak najlepiej.

Czy istnieje jakaś konkretna grupa osób, której poleciłby pan budowę domu szkieletowego?

S. A.: Tutaj decyduje przede wszystkim szybkość oraz czystość budowy i wszystkie związane z tym zalety, których nie ma w technologii murowanej (Zob. art.: Duże oszczędności z krótkiego czasu budowy domu – przyp. GDP). Jeżeli ktoś na przykład bierze kredyt w banku na budowę domu, wówczas spłaca go praktycznie od razu. Ale za to już po czasie powiedzmy 5-6 miesięcy może mieszkać we własnym domu i konsumować efekt swoich starań. To tylko jeden z wielu przykładów, dla których warto budować dom szkieletowy. Oznacza to, że tą technologią może być zainteresowany praktycznie każdy.

Wobec tego, kto konkretnie przychodzi do pana jako architekta na spotkania w sprawie budowy domu?

S. A.: To praktycznie zawsze para, kobieta i mężczyzna. Wbrew stereotypowi, nie ma też wyraźnego podziału, że kobieta interesuje się wyłącznie estetyczną stroną inwestycji, a mężczyzna techniczną. Co do decyzji o wyborze poszczególnych rozwiązań, to także zależy od tego, kto jest w danym związku osobą dominującą. W przypadkach, które znam Ja, powiedziałbym nawet, że to kobiety częściej podejmują decyzje, a nie mężczyźni. Być może dzięki lepszej – moim zdaniem – umiejętności określania swoich potrzeb mieszkaniowych. Nasze klientki potrafią wyrażać swoje potrzeby bardzo rzeczowo i logicznie. Bywa też tak, że mężczyzna jest bardziej pochłonięty pracą zawodową i nie ma czasu na uczestniczenie w każdym szczególe procesu decyzyjnego podczas projektowania. Wielokrotnie kobiety przejmują ten obowiązek – również w kwestiach czysto technicznych.

Czy budował pan jakiś dom nietypowy w technologii szkieletowej?

S.A.: Zależy, co rozumiemy pod słowem nietypowy. Każdy dom jest w jakimś sensie nietypowy. A jego nietypowość wynika z indywidualizmu Klienta, który go zamawia i określa z naszą pomocą swoje charakterystyczne potrzeby. W budownictwie domów jednorodzinnych, czyli w budownictwie mieszkaniowym które samo w sobie jest dość powtarzalne, liczą się sprawdzone i dobrze skalkulowane rozwiązania. Tutaj nie ma zbyt wiele miejsca na rzeczy naprawdę nietypowe, jak dzieje się to na przykład w budownictwie handlowym, gdzie jakieś celowe „dziwactwo” ma być elementem reklamy sklepu.

W domu mieszka się jednak długo, a mody trwają rok, dwa, potem przemijają. Taka opinia wcale nie oznacza powściągliwości w projektowaniu, czy narzucania umiaru. Można projektować i budować rzeczy oryginalne. Tutaj bardziej chodzi o rozsądek. Forma domu musi korespondować z jego logiczną konstrukcją i prawidłowym układem funkcjonalnym. Są to sprawy naczelne.

A teraz pytanie z nieco innej materii. Jakie są wymagania gruntowe pod budowę domu szkieletowego? Czy dom tego typu wymaga określonych warunków terenowych?

S. A.: Jest to konstrukcja lżejsza od murowanej i nie ma tu nadzwyczajnych wymagań. Jest wręcz mniej wymagająca pod tym względem – taki dom można wybudować na zboczu góry. (uśmiechy)

Gdzie można szukać oszczędności podczas budowy domu szkieletowego?

S. A.: Dzięki specyfice technologii i krótkiemu czasowi realizacji inwestycji, oszczędza się tutaj począwszy od etapu budowy. Potem pojawiają się oszczędności podczas eksploatacji, gdyż dom jest energooszczędny. Owszem, można zrezygnować z jakiś elementów ozdobnych na elewacji. Jednak nie będzie to miało poważniejszego wpływu na ogólną cenę domu. Na pewno nie należy szukać oszczędności w ociepleniu – i nikt zresztą na tym nie oszczędza.

Czy pana klienci to osoby zorientowane w technologii szkieletowej czy raczej nie?

S. A.: I tacy, i tacy. Są to na przykład osoby, które budują drugi dom, albo osoby które mieszkały już w domu i dlatego są dobrze przygotowane. Najmniej zorientowani są ludzie, którzy muszą rozpocząć wszystko od podstaw, czyli tacy, którzy po prostu nie mają jeszcze gdzie mieszkać i to wraz z nami zmieniają. A że ta forma budowania jest najsensowniejsza, więc biorą kredyt i z kredytu finansują inwestycję. Są to najczęściej ludzie młodzi, których nie interesują zawiłe szczegóły techniczne.

No tak, w końcu od znajomości spraw technicznych jest firma TOP BUD®.

S. A.: Oczywiście.

A o co Pan pyta klientów firmy TOP BUD® podczas pierwszego spotkania?

S. A.: Są to pytania podstawowe. O program domu, czyli ilość, wielkość i rozkład pomieszczeń. Od razu powinienem dodać, że zwracam baczną uwagę na prawidłowe ustawienie domu na działce względem kierunków świata. Oświetlenie wnętrza domu musi być właściwe, chodzi o salon, jadalnię, która powinna mieć kontakt z zachodzącym słońcem, kuchnię. Ale także ogród, część tarasu, i tak dalej... Dom niedoświetlony to dom nieprawidłowo zaprojektowany. Potem, po omówieniu nadmienionych kwestii następuje już luźna, lecz zdyscyplinowana rozmowa. Prowadzę ją od szczegółu do szczegółu. Choć w praktyce jest tak, że dzięki swojemu doświadczeniu z grubsza od razu wiem o co chce zapytać mnie klient. Dlatego pomagam mu w wyrażeniu się i w sformułowaniu tychże pytań. W ten sposób najsprawniej dochodzimy do koncepcji domu, który chciałby posiadać klient w kwocie pieniędzy, którą dysponuje – obu stronom zależy, żeby je optymalnie wykorzystać. Każdy pomysł ma być nie tylko dobry, ale i finansowo realny.

Jak w takim razie wygląda gotowa dokumentacja projektowa? Z czego się składa?

S. A.: Dokumentacja musi być kompletna. Obejmuje każdy element domu: rysunek fundamentu, konstrukcję stropu, więźbę, dach, elewację, zawiera przekroje i inne szczegóły, którymi na ogół nie każdy się interesuje, gdyż nie musi. Zresztą, te kwestie należą do nas. W zasadzie, w trakcie spotkań, porozumiewam się z klientem na podstawie rzutów i elewacji. Te rysunki w zupełności nam wystarczają.

Mam luźniejsze pytanie na koniec. Jakich narzędzi używa pan podczas projektowania?

S. A.: Jestem jednym z ostatnich architektów, który używa deski kreślarskiej (uśmiech). Mam już swoje lata. Teraz inaczej się kształci architektów. Mam wrażenie, że poprzednio kładziono większy nacisk na wyobraźnię przestrzenną, a ktoś kto rysował „widział” więcej. Teraz to się zmieniło. Jest komputer, wprowadza się do niego pewne dane i czeka, co z tego wyjdzie. Resztę „wyobraża sobie” za nas maszyna.

To która metoda narzędziowa jest według pana lepsza?

S. A.: Nie wiem, lecz według mnie ja to robię szybciej niż komputer (uśmiech). Mogę powiedzieć, że po tylu latach projektuję już z zamkniętymi oczami. To są lata praktyki. I tak mi jest dobrze.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.

S. A.: Proszę.

Rozmawiali: Bogumił Bronowicz RECENS i Tomasz Dobrowolski GDP Doradztwo Biznesowe

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej