Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Wywiad na temat pompy ciepła w domu szkieletowym

Przeczytaj ciekawy wywiad na temat pomp ciepła ze specjalistą w dziedzinie budowy domów szkieletowych, panem Markiem Korzec.

Dlaczego państwa Klienci decydują się na instalację pompy ciepła?

M.K. Pompa ciepła to sama przyjemność w użytkowaniu, jest to kapitalna sprawa, ogrzewając pomieszczenia domu przy pomocy pompy płacimy tylko 30% normalnego rachunku za ogrzewanie elektryczne. Takie właśnie przełożenie ekonomiczne daje to urządzenie. Mówiąc językiem praktyka, płacimy za cztery kilowaty, a dwanaście mamy na wyjściu!

A co może pan powiedzieć o najważniejszych zaletach pompy ciepła podczas eksploatacji?

M.K. Nie dość, że podczas użytkowania pompy wkładamy w rachunki mniej złotówek, to jeszcze otrzymujemy w zamian nie tylko ogrzewanie ale i klimatyzację w lecie. W systemie pompy ciepła może znajdować się również kominek i rekuperator – wszystkie nasze domy powyżej 110m2 wyposażone są w standardzie w wymiennik powietrza. Pompa ciepła rozprowadza ciepłe powietrze, a rekuperator je odświeża i oczyszcza z kurzu oraz pyłów. Jeżeli ktoś napali w kominku, to wówczas pompa sama się wyłączy i nie pobierając energii elektrycznej rozprowadzi całe ciepło po domu.

Wobec tego, podsumujmy do czego służy pompa w domach TOP BUD®?

M.K. Dobrze: do ogrzewania, klimatyzowania, w połączeniu z rekuperatorem także do pełnej wentylacji i odzysku ciepła z wymiany powietrza, do równomiernego rozprowadzenia ciepła we wnętrzach. Mało tego, do filtrowania powietrza, bo to co wraca do pompy po wymianie powietrza w rekuperatorze, przechodzi potem jeszcze przez dodatkowe filtry pompy, czyli następuje podwójna filtracja! Innymi słowy, rekuperator wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia powietrza, które mogą się dostać do domu z zewnątrz, a pompa filtruje powietrze wewnętrzne – w budynku nie ma kurzu i alergicznych pyłów.

Czy sterowanie pompą ciepła jest skomplikowane?

M.K. Pompa sama mierzy wszystkie parametry: temperaturę, wilgotność – to wiadomo –, ale też ciśnienia na wejściu i wyjściu, więc sama wie kiedy zapychają się filtry i wtedy podnosi obroty. My nic praktycznie nie robimy. Właściwie, sterowanie ogranicza się do przełącznika lato/zima i dwóch przełączników do podnoszenia i zmniejszania temperatury – to wszystko. Ale można też korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, jak na przykład ustawianie stałej temperatury w lecie lub zimie.

A w jakich warunkach opłaca się instalacja pompy ciepła?

M.K. Kiedyś o pompie ciepła myśleli prawie wyłącznie właściciele dużych domów. Ale teraz ludzie zaczynają wszystko kalkulować i podchodzą do kwestii użīwania domu coraz bardziej ekonomicznie. Dlatego zgłaszają zapotrzebowanie na instalację pompy na przykład w domach 130-150 m2. Ale instalowaliśmy je również w mniejszych domach, na przykład 120m2. Zresztą mamy teraz możliwość oferowania pomp w atrakcyjniejszych cenach, więc jest o wiele łatwiej się na nie zdecydować naszym Klientom. Ci, którzy już z nich korzystają, są bardzo zadowoleni, gdyż to o wiele zmniejsza koszt utrzymania budynku. Należy pamiętać, że im większy dom, tym pompa jest relatywnie tańsza – im większa powierzchnia do ogrzania, tym szybszy zwrot kosztów.

Wobec tego, po jakim czasie w naszych warunkach cenowych taka inwestycja się zwraca?

M.K. Po około ośmiu-dziesięciu latach. Ale żaden inny system nie ma na przykład klimatyzacji od ręki. Trzeba ją doinstalować, a to są dodatkowe koszty, i to duże, tym bardziej w przypadku klimatyzowania całego dużego budynku – bo żeby to miało sens, trzeba klimatyzować praktycznie każde pomieszczenie. Poza tym to pochłania więcej energii i jest droższe. Mamy pompę i rekuperator, więc nie musimy instalować otwieranych okien, które są tańsze. To również odejmijmy od ceny zakupu pompy.

Jak duże są wasze pompy ciepła?

M.K. Są to urządzenia mniej więcej wielkości standardowej lodówki. W każdym razie, pompa ciepła nie wymaga kotłowni (śmiech). Do instalacji wystarczy nieduże pomieszczenie techniczne, standardowe dla naszych domów.

Czy pompa ciepła sprawdza się jakoś szczególnie dobrze w domach szkieletowych?

M.K. Oczywiście! Dom szkieletowy jest na tyle ciepły, że pompa może być naprawdę niewielka, żeby oddawała wszystkie swoje zalety? Taki dom nagrzewa się natychmiast, więc urządzenie nie musi mieć wygórowanych parametrów wydajności. Wychodzimy z domu, obniżamy temperaturę o kilka stopni, automatyka ją podtrzymuje, następnie wracamy, podnosimy temperaturę i znowu jest bardzo ciepło – to też są oszczędności! A w większych domach tradycyjnych-murowanych, które nagrzewają się znacznie dłużej, tak naprawdę żeby korzystać z pełni zalet urządzenia, należy zainstalować nawet dwie duże pompy – pomimo że dom murowany ma dużą bezwładność cieplną i podtrzymuje dłużej temperaturę.

A jaka jest sprawność?

M.K. Sprawność energetyczna? – nawet do 400%!

Chodzi nam bardziej o wytrzymałość, jak przebieg w samochodzie...

M.K. Pierwsze pompy w naszych domach instalowaliśmy prawie dwadzieścia lat temu. Są sprawne do dzisiaj. Działają tak jak na samym początku i nikt nigdy nie zgłaszał nam żadnych problemów.

W takim razie, ile pomp ciepła zainstalowała już pana firma?

M.K. W naszych domach szkieletowych zainstalowaliśmy już ponad dziewięćdziesiąt pomp ciepła.

Dziękujemy za rozmowę

M.K. Dziękuję.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej