Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Jak zawiesić szafki, półki lub obrazy na ścianie wewnętrznej domu szkieletowego?

Jak powiesić szafki, półki, obrazy lub urządzenia oświetleniowe na ścianie domu szkieletowego.Pewnym mitem na temat domów szkieletowych jest to, że ograniczają użytkownika pod względem wieszania przedmiotów na ścianach. Opinia ta dotyczy szczególnie ciężkich elementów. Chcemy więc pokazać, jak wygląda rzeczywistość na przykładzie domów naszych Klientów.

W przypadku domu w technologii szkieletowej dowolność wyboru miejsca na półkę, obraz czy panel wideofonu jest w praktyce identyczna, jak w domu murowanym. Różnica polega tylko i wyłącznie na wyborze odpowiedniej metody mocowania. Zresztą część tych metod, które zostały opracowane z przeznaczeniem do ścian o konstrukcji szkieletowej (tzw. pustych ścian), została zaadoptowana również w budownictwie murowanym, ze względu na łatwość montażu i trwałość połączeń. Dotyczy to choćby kołków zaciskowych do płyt gipsowo-kartonowych, z których coraz powszechniej budowane są ściany działowe i przepierzenia w domach tradycyjnych. Podobnie jest w przypadku szyn montażowych do szafek wiszących, które również dają trwalszy efekt montażowy na ścianie murowanej niż zwykłe kołki.

Zacznijmy od rozwiązań do wieszania rzeczy lżejszych, czyli np. obrazków, tablic korkowych, antyram z pleksi czy ramek zdjęciowych. Tutaj świetnym rozwiązaniem są taśmy dwustronne do zastosowania wewnętrznego. Oczywiście można wykorzystać do tego celu też dedykowane taśmo-rzepy, jednak ich cena jest kilkakrotnie wyższa a skutek, jak podpowiada nasza praktyka, bardzo zbliżony. Użycie takiej taśmy jest łatwe. Naklejamy trzy około 10-centymetrowe paski w trzech miejscach z tyłu obrazka lub ramki na zdjęcie, czyli po bokach i u dołu albo u góry, następnie przyklejamy ją do ściany z zachowaniem poziomu. W ten sposób można zaaranżować nawet całą galerię zdjęć.

Po usunięciu obrazków ze ściany, które zostały przymocowane do niej w ten sposób kilka miesięcy wcześniej, nie zauważyliśmy śladów uszkodzenia powłoki malarskiej. Koszt jednej rolki taśmy, której użyliśmy do montażu obrazków i zdjęć, wyniósł około 8 złotych.

Mocowanie do ściany obrazów na montażową taśmę-dwustronną. Obraz zamocowany na ścianie domu szkieletowego przy użyciu taśmy dwustronnej.
Mniej więcej 10-centymetrowe paski taśmy przylepnej-dwustronnej do montażu wewnętrznego naklejamy na brzegi obrazka, następnie całość przyklejamy do ściany lekko dociskając brzegi ramy. 
Mniejsze i lżejsze obrazy możemy wieszać przy pomocy specjalnej taśmy montażowej-dwustronnej lub gotowych taśmo-rzepów. Jesto to szybka, wygodna i trwała metoda.
Ramki zdjęciowe zamocowane na ścianie domu szkieletowego na montażową taśmę dwustronną.
Przykład gotowej galerii zdjęć w ramkach z PCV ze szklanym licem, zamocowanych przy użyciu dwustronnej taśmy montażowej.

W przypadku cięższych obrazów, plafonów, zegarów ściennych itp., można skorzystać z innych rozwiązań. Istnieją dwa popularne rodzaje kołków do płyt gipsowo-kartonowych, czyli:

  • wkręcane, wykonane z tworzywa sztucznego, które nie wymagają nawiercania otworu wiertarką;
  • metalowe, również nie wymagające użycia wiertarki, które mocuje się przy pomocy zaciskarki.

Wybór metody zależy od tego, co chcemy zawiesić. Do lżejszych przedmiotów, jak np. plafony, kinkiety z tworzywa sztucznego, czy nieoprawione obrazy na płótnie, sugerujemy zwykłe kołki do płyt GK. Cięższe obrazy lub lekkie półki można zawieszać na metalowych kołkach do zaciskania.

Wkręt teflonowy do płyty gipsowo-kartonowej. Wkręt do płyty GK po zamontowaniu w ścianie domu szkieletowego.
 Kołek nylonowy z wkrętem do płyt gipsowo-kartonowych.
Montaż kołka do płyt gipsowo-kartonowych nie wymaga wiercenia.
   
Wkręt metalowy z zaciskarką, używany do wieszania na ścianach domu szkieletowego.
Po wykonaniu otworu w ścianie wystarczy wsunąć do środka metalowy kołek i zacisnąć go zaciskarką. W ten sposób z drugiej strony płyty gipsowo-kartonowej utworzy się kołnierz uniemożliwiający wysunięcie się mocowania na zewnątrz. Koszt zakupu takiej zaciskarki to około 30 złotych.

Najbardziej trwałym rozwiązaniem jest szyna montażowa i w zasadzie, w domach szkieletowych naszej firmy używamy jej wyłącznie do zawieszania ciężkich szafek, przede wszystkim w kuchniach i łazienkach. Instalacja takiej szyny nie jest skomplikowana i odbywa się na dwa sposoby. Zaczniemy od pierwszego.

Z uwagi na to, że słupy pionowe w konstrukcji ściany następują po sobie w równych i niezmiennych odstępach 40-centymetrowych, szynę ustawiamy tak, żeby jej otwory montażowe znalazły się właśnie tam gdzie słupy. Można je wyznaczyć odmierzając odległość 40 cm od rogu pomieszczenia i w ten sam sposób każdy kolejny od poprzedniego. W tej czynności przydatny jest również mocny magnes - najlepiej neodymowy. Wskaże nam on takie miejsca bardzo dokładnie, gdyż wszędzie gdzie występuje słup, tam znajdują się także łączenia płyt GK. Wykonujemy je przy pomocy wkrętów, więc można je łatwo wychwycić magnesem. Mamy wtedy stuprocentową pewność, że w osi pionowej pod nim lub nad nim możemy zamocować naszą szynę do szafek przy pomocy wkrętów do drewna.

Szyna montażowa do wieszania szafek wiszących w domu szkieletowym. Odnajdywanie połączyń płyt GK na konstrukcji domu szkieletowego.
Wycinek szyny montażowej do szafek wiszących. Stosuje się ją w domach szkieletowych. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia ustawianie położenia szafek w poziomie.
Po wykryciu śrub przy pomocy magnesu wiadomo, że w osi pionowej za płytą gipsowo-kartonową znajduje się jeden z słupów konstrukcji szkieletowej, do którego możemy przykręcić wkręt.
Sekcja słupów drewnianych ściany wewnętrznej domu szkieletowego Top Bud®.
Widok na fragment konstrukcji ściany wewnętrznej domu szkieletowego Top Bud® przed ociepleniem wełną mineralną i zaizolowaniem folią paroizolacyjną. Na zdjęciu zaznaczona jest odległość między słupami.
 
Ciężka półka zamocowana na konstrukcji domu przy pomocy wkrętów do drewna.
Dwie ciężkie półki na książki zamocowane przy pomocy czterech wkrętów do słupów konstrukcyjnych, znajdujących się po drugiej stronie płyty gipsowo-kartonowej. Jest to bardzo wytrzymałe połączenie. W tym przypadku każda półka z zawartością waży około 25 kg.

Dla ułatwienia zawieszania na ścianach cięższego wyposażenia wnętrz, na etapie projektowania lub podczas budowy domu szkieletowego, ustalamy z naszym Klientem miejsca, w których mają wisieć szafki kuchenne, szafki łazienkowe, karnisze, uchwyty do telewizorów, itd. Następnie w tych miejscach wykonujemy tzw. wbitki. Czyli w poszczególnych sekcjach konstrukcji szkieletowej mocujemy deski o szerokości 15 cm i grubości 4,5 cm, które po powstaniu ściany, będą stanowić solidną podbudowę pod zawieszanie ciężkich elementów, a przy okazji, będą umożliwiać regulację ich położenia w poziomie i w pionie.

Montaż wbitki do zawieszania ciężkich szafek wiszących w domu szkieletowym. Szafka wisząca w łazience domu szkieletowego Top Bud®.
Montaż tzw. wbitki (deski), na której można mocować ciężkie szafki przy pomocy wkrętów lub za pośrednictwem szyny montażowej. W tym przypadku jest to wbitka pod szafki kuchenne, których wysokość będzie regulowana nie tylko w poziomie, ale też w pionie, na bezpiecznej odległości około 6 cm w górę lub dół od osi widocznej na zdjęciu.
Szafka pod umywalkę zamocowana na wbitce znajdującej się za glazurą i płytą gipsowo-kartonową o podwyższonej odporności na wilgoć. Wbitki stosujemy również w miejscach pod karnisze, uchwyty telewizyjne, ciężkie lustra, półki, regały, itd. W czasie budowy domu podpowiadamy naszym Klientom wszystkie miejsca, w których warto je zastosować.
Szafki kuchenne w domu szkieletowym, zawieszone na szynie montażowej.
Szafki kuchenne zamocowane na szynie montażowej przykręconej do wbitek znajdujących się w konstrukcji ściany wewnętrznej, za płytą gipsowo-kartonową. Przykładowe zdjęcie wykonane w domu szkieletowym, który wybudowaliśmy w 2015 roku.
1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej