Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Styropian na elewacji domu szkieletowego i ryzyko zawilgocenia ścian

Styropian na elewacji domu szkieletowego i ryzyko zawilgocenia ścianPrzekrój ściany domu szkieletowego jest jednym z najczęściej omawianych tematów przez przyszłych inwestorów. Szczególnie ostrożnie traktowana jest kwestia warstwy zewnętrznej, wykonanej ze styropianu. To ona budzi najwięcej wątpliwości, dlatego chcemy zgłębić to zagadnienie w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w budowie domów szkieletowych.

 

Nierzadko powtarzany zarzut jest taki, że styropian na elewacji grozi zawilgoceniem ściany. Rozpowszechniany jest zwykle przez osoby, które – jak same twierdzą – miały zawodową styczność z budownictwem szkieletowym zagranicą, lub też, mieszkały w wybudowanych w ten sposób domach w krajach, w których taka technologia jest mocno rozpowszechniona. Na ile jest to zarzut prawdziwy i czy rzeczywiście uzasadniony, jest już oddzielną kwestią, bo o ile w krajach skandynawskich domy faktycznie wykańcza się od zewnątrz niemal wyłącznie drewnem, o tyle np. w Austrii czy Niemczech, styropian jest często stosowany na konstrukcjach szkieletowych i takie rozwiązanie, podobnie zresztą jak w Polsce, jest czymś zupełnie normalnym.

Oczywiście nie można zaprzeczyć temu, że materiał ten stanowi warstwę nieprzepuszczalną i praktycznie całkowicie uniemożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Mamy tego całkowitą świadomość. Dlatego stosujemy takie rozwiązanie, które wykorzystuje zalety styropianu (dobra izolacyjność, łatwość montażu, atrakcyjna cena), a jednocześnie pozwala na swobodne odprowadzanie ewentualnej wilgoci z wnętrza ściany na zewnątrz. Tym rozwiązaniem jest styropian ryflowany, który układamy w taki sposób, by wyżłobienia w blokach materiału dokładnie się ze sobą pokrywały, umożliwiając swobodne odprowadzanie skroplonej wilgoci w dół elewacji. W praktyce jest to rozwiązanie zupełnie zapobiegawcze, ponieważ dokładność budowy konstrukcji naszych domów oraz montażu warstw ściennych jest tak wysoka – a wentylacja wnętrza tak efektywna – że zjawisko nadmiaru wilgoci mogącej skraplać się pod styropianem nie występuje lub jest tak minimalne, że nie ma wpływu na konstrukcję budynku.

Dla potwierdzenia posłużymy się przykładem. Podczas rozbudowy domów naszych Klientów, np. o garaż lub kolejne pomieszczenie użytkowe, demontujemy znaczną powierzchnię ściany budynku. Mamy wtedy pełny wgląd we wszystkie warstwy i możemy łatwo ocenić ich kondycję po upływie od kilku do kilkunastu lat. W żadnym z takich przypadków nigdy nie natrafiliśmy na jakiekolwiek ślady, które mogłyby nawet w najmniejszym stopniu świadczyć o zawilgoceniu. Dzieję się tak, właśnie dzięki ryflowaniu.

Stan konstrukcji oraz izolacji jest zawsze niezmieniony, ponieważ ryflowanie styropianu zostało tak zaprojektowane, żeby było możliwe odprowadzenie wilgoci lub pary wodnej spod elewacji w sposób stłumiony. Wentylacja zrealizowana została tak małymi przekrojami aby możliwe było pominięcie ryflowania w obliczeniach cieplnych elewacji budynków. Duże otwory wentylacyjne w styropianie nie miałyby żadnego sensu. Ryflowanie stosowanych przez nas styropianów jest zgodne z normami do obliczeń cieplnych budynków i jest realizowane przez mikrowentylację w specjalnej listwie startowej instalowanej u dołu elewacji.

Obejrzyj przekrój standardowej ściany oraz fundamentów w domach szkieletowych Top Bud®.

Przekrój standardowej ściany domu szkieletowego Top Bud®

Opis przekroju ściany
1. Tynk akrylowy lub deska elewacyjna 10. Izolacje termiczne podpodłogowe – styropian 10 cm
2. Styropian ryflowany 11. Izolacja przeciwwilgociowa – papa termozgrzewalna lub system IZOHAN
3. Wiatroizolacja Tyvek 12. Betonowa płyta wierzchnia fundamentu
4. Płyta OSB3 13. Piasek zasypowy ubity mechanicznie – wypełnienie fundamentu
5. Konstrukcja drewniana 4 x 15 cm 14. Wierzchnie wykończenie podmurówki
6. Wełna mineralna- ocieplenie 15. Ocieplenie fundamentu – dylatacja płyty
7. Paroizolacja – polietylen 0,2 mm 16. Ściana fundamentowa – bloczek pełny
8. Płyta G/K 12,5 mm 17. Ława fundamentowa zbrojona w zależności od warunków gruntowych
9. Wylewka betonowa grubości 5-6 cm  
1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej