Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Praktyczne strony rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®

Praktyczne strony rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®Zwykle mówiąc o rekuperatorze podnosi się temat oszczędności finansowych wynikających z odzyskiwania ciepła z wnętrza budynku. Warto jednak przytoczyć inne, bardziej prozaiczne zalety tego urządzenia, które na pewno doceni każdy Inwestor.

 

Oszczędności finansowe

Wydajność rekuperatorów stosowanych przez naszą Firmę obliczana jest przez producenta na 80%. W ujęciu finansowym oznacza to, że z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie budynku, użytkownik odzyskuje około 40 groszy zwrotu, więc jest to oszczędność na poziomie aż 40%. Jest tak bez względu na rodzaj ogrzewania. To, czy ciepło pochodzi z pieca gazowego, pieca na ekogroszek, grzejnika elektrycznego, czy pompy ciepła, nie ma wpływu na wydajność rekuperatora. Warto jednak podkreślić też inne zalety korzystania z systemu.

Rekuperator firmy Vallox.
Przykład jednej z jednostek systemu wymiany powietrza stosowanych przez naszą Firmę w domach szkieletowych Top Bud®. Produkt fińskiej firmy Vallox o sprawności 80%, wyposażony w automatyczny bypass lato/zima.

Odzyskiwanie dowolnej energii cieplnej z domu

W akapicie wyżej wspomnieliśmy o różnych źródłach ogrzewania. Kontynuując tę myśl trzeba zaznaczyć, że każde domowe urządzenie wytwarzające podczas pracy energię cieplną przekazuje ją do otoczenia. To oznacza, że używając zmywarki, lodówki, pralki, kuchenki gazowej, czy też piekarnika, przy okazji wytwarzasz w swoim domu dodatkowe ciepło. Zaletą rekuperatora jest to, że takie ciepło też jest odzyskiwane. Dzięki temu chłodzenie żywności, pranie ubrań, zmywanie naczyń i przygotowywanie potraw jest per saldo tańsze.

Każda osoba przebywająca w domu również wytwarza swoim ciałem energię cieplną odzyskiwaną przez rekuperator.

Eliminacja kurzu, nieprzyjemnych zapachów, brak owadów

Zaletą posiadania rekuperatora jest zmniejszenie uciążliwości wynikających z kurzu, długo utrzymujących się zapachów (np. po gotowaniu), czy występowania owadów. System filtrów w urządzeniu wyłapuje niepożądane drobiny zanieczyszczeń a brak konieczności otwierania okien, dodatkowo zapobiega dostawaniu się do wnętrz nieproszonych gości w postaci insektów i pyłów roślinnych (dobre powietrze dla alergików). To, na co również warto zwrócić uwagę, to wydajne wyciąganie z wnętrz zapachów. Pozostałości charakterystycznego aromatu danej potrawy utrzymują się w powietrzu bardzo krótko. Ujmując rzecz prościej, mniej więcej po upływie pół godziny zapach smażonej ryby lub bigosu jest ledwo wyczuwalny, a po godzinie nie ma po nim śladu.

Wyciąg instalacji rekuperatora w kuchni.Wyciąg powietrza w suficie kuchni o średnicy 10 cm. System wymienia powietrze począwszy od pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, eliminując przy tym zapachy.

Wszystkie domy naszych Klientów o powierzchni równej 110 m2 i powyżej, wyposażamy w rekuperator w cenie realizacji inwestycji.

Optymalna wilgotność powietrza

Zgodnie z zaleceniami, optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40% do 60%. Rekuperator, pomimo różnic w wilgotności powietrza na zewnątrz, dzięki wbudowanemu higrometrowi, utrzymuje automatycznie prawidłowy jej poziom we wnętrzu domu szkieletowego Top Bud® na poziomie około 45%. Takie powietrze, nawet przy temperaturze 18-19 stopni Celsjusza daje uczucie komfortu cieplnego. Oczywiście są osoby o różnych preferencjach (bardziej ciepłolubne), co nie zmienia faktu, że wilgotne powietrze sprawia wrażenie chłodniejszego i właśnie takie odczucie skutecznie eliminuje rekuperator. Dodajmy od razu, że niższa zadana temperatura na piecu, kaloryferze lub pompie ciepła, to także oszczędności finansowe.

Sterownik rekuperatora Vallox.
Wielofunkcyjny panel sterujący jednostką rekuperatora. Umożliwia, m.in. podgląd temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, monitorowanie poziomu wilgotności powietrza a po zainstalowaniu dodatkowego czujnika, także poziomu stężenia dwutlenku węgla w środku domu.

Warto też wspomnieć o kolejnej ważnej zalecie rekuperatora, jaką jest suszenie odzieży. Dzięki urządzeniu trwa krócej i jest dużo bardziej efektywne niż w przeciętnym domu z wentylacją grawitacyjną. Po wyjęciu z pralki i rozwieszeniu na suszarce zwykłej porcji ubrań o godzinie 10.00, już około godziny 15.00 odzież jest sucha i nie czuć od niej niepożądanego zapachu wilgoci. Oczywiście mówimy o przypadku suszenia w pomieszczeniu, w którym znajduje się wyciąg rekuperatora, np. w łazience lub pralni.

Jeden z Inwestorów, który wybudował dom w naszej Firmie stwierdził nawet, że dzięki tej właściwości rekuperatora, montaż kaloryfera elektrycznego w łazience z myślą o suszeniu ręczników był całkowicie zbyteczny.

Wyciąg rekuperatora w łazience.
Wyciąg powietrza do rekuperatora nad kabiną prysznicową. Dzięki efektywnemu odbieraniu z pomieszczenia łazienki zużytego powietrza, ryzyko nadmiernego zawilgocenia wnętrza spada praktycznie do zera. Wymuszona regulacja poziomu wilgotności  sprzyja schnięciu ręczników i wypranej odzieży.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej