Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Oszacowanie kosztów ogrzania domu szkieletowego 134 m2 nadmuchową pompą ciepła z wymiennikiem poziomym

Oszacowanie kosztów ogrzania domu szkieletowego 134 m2 nadmuchową pompą ciepła z wymiennikiem poziomymNadeszła zima a śniegu brak. Jednych to martwi, innych mniej. Napewno nie mogą na ten stan rzeczy narzekać właściciele domów. Nie chodzi tylko o odśnieżanie posesji, lecz o koszty ogrzewania, które przy utrzymaniu się takiej pogody będą bez wątpienia niższe, ale czy zadowalająco niskie?

Ostatnio w mediach mile zaskoczyła nas wszystkich zapowiedź niższych cen gazu i prądu w 2016 roku. Szczególnie w tym drugim przypadku cieszyć się będą właściciele domów kanadyjskich wyposażonych w grzejniki elektryczne wspomagane kominkiem z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła lub systemy powietrznej pompy ciepła, które coraz częściej instalujemy w domach budowanych przez naszą Firmę.

Zakładając nawet, że tendencja spadku cen za energię elektryczną nie będzie następowała tak gwałtownie jakbyśmy chcieli tego wszyscy i nadal jej koszty nie będą tak atrakcyjne, jak w przypadku opalania węglem czy gazem, to i tak ogrzewanie elektryczne stanie się coraz bardziej powszechne w naszym kraju, np. ze względu na coraz lepsze materiały izolacyjne, czy większy udział w rynku energii odnawialnej – już nie zalecanej przez Unię Europejską, ale wymaganej. Wygląda więc na to, że również instalacja pompy ciepła z roku na rok będzie się stawała coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Oczywiście wypowiadamy się o przypadkach domów szkieletowych, nie murowanych, chociaż tutaj też następuje progres – powolny ale jednak.

Co o tym decyduje? Przede wszystkim dwa zjawiska:

1) Inwestorzy domów szkieletowych coraz chętniej wybierają budynki o mniejszej powierzchni użytkowej, np. 120-160m2, uzyskując w ten sposób środki na zakup pompy ciepła i usługę jej instalacji.

2) Chęć zmniejszenia obciążeń finansowych z tytułu bieżących wydatków na ogrzewanie, co ułatwia np. spłatę kredytu i gospodarowanie domowym budżetem.

Mniejszy wydatek na pompę ciepła, to krótszy czas zwrotu takiej inwestycji, a także mniejsza uciążliwość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną, które są niskie, nawet w porównaniu do tych, jakie generują najbardziej oszczędne rozwiązania grzewcze w tradycyjnych domach murowanych.

A teraz czas na symulację zużycia energii elektrycznej na ogrzanie budynku szkieletowego, którą wykonaliśmy w ostatnim czasie na potrzeby projektu budowy domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o powierzchni 134m2.

Analiza kosztów zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła i zwykłe ogrzewanie elektryczne

Oszacowaliśmy zapotrzebowanie na moc dla omawianego budynku na około 8,2 kW. Dla układu z pompą ciepła dobraliśmy agregat Eco36 amerykańskiej firmy Florida Heat Pump o maksymalnej wydajności powietrza 1950 m3 i mocy 8 kW, oraz współczynniku efektywności COP = 3,4–4.

Co pokazało oszacowanie kosztów?

Zakłada się, że wyżej wymieniony system podczas średniej zimy w naszej strefie klimatycznej będzie musiał pracować (nadmuchiwać powietrze) przez 10 godzin na dobę. Zatem koszt ogrzewania dla pompy ciepła to: 10 godzin na dzień razy 8,2 kW razy 0,65 zł/kW. Wynik to 13,3 zł/dz. (przy COP = 3,4.). W takim razie koszt sezonu grzewczego 13,3 zł/dz. razy 6 miesięcy razy 30 dni w miesiącu (średnio) daje 2394 zł na rok. Podzielmy ten wynik przez 12 miesięcy i zobaczmy, ile za miesiąc zapłacimy za ogrzewanie pompą ciepła, czyli 2394 zł /12 miesięcy = 199 złotych i 50 groszy.

Dla porównania, w przypadku zwykłego ogrzewania elektrycznego koszt roczny wynosiłby 10 godzin razy 9,4 kW razy 0,65 zł/kW razy 30 dni razy 6 m-cy, co daje 10998 zł/rok. Wynika z tego, że zysk w opłatach to około 8660 zł/rok. Oczywiście koszt instalacji pompy ciepła jest wyższy niż w przypadku grzejników elektrycznych, więc całkowity zysk wyniesie około 6000 zł/rok na korzyść pompy ciepła z poziomym wymiennikiem zewnętrznym.

Wnioski

Najbardziej korzystnym systemem ogrzewania w analizowanym budynku będzie nadmuchowa pompa ciepła, połączona z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z kominka oraz wentylacja z rekuperatora. Takie rozwiązanie da największy efekt racjonalnego wykorzystania energii pod względem technicznym, ekonomicznym i oczywiście środowiskowym.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej