Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Jakość domów szkieletowych w Polsce – czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy?

Jakość domów szkieletowych w Polsce – czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy?Przeczytaj ciekawy artykuł, który powstał na podstawie rozmowy z jednym z naszych Klientów. Poruszamy w nim często powracającą kwestię poziomu wykonawstwa budownictwa szkieletowego w Polsce.

Nasz Klient jest osobą, która od kilku lat żywo interesuje się budownictwem szkieletowym, a dokładnie, od czasu swojego pobytu w Norwegii w 2008 roku, podczas którego po raz pierwszy zetknął się z tą technologią. Jak się okazało, był to moment, który skłonił go do wyboru domu z oferty naszej Firmy. Co dokładnie leżało u podstaw takiej decyzji? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Poniżej przytaczamy kilka szerszych wypowiedzi przygotowanych przez Inwestora, które dzięki jego uprzejmości, możemy opublikować na naszym serwisie internetowym:

Latem 2008 roku zostałem zaproszony wraz z żoną na wyprawę do północno-zachodniej Norwegii. Naszym celem były Lofoty – esencja piękna tego malowniczego kraju. Mieliśmy sporo szczęścia, że nadarzyła się nam taka okazja. Wszystko dzięki naszej znajomej, która jest zawodową architektą pracującą w odpowiedniku polskiego wydziału planowania przestrzennego w Stavanger, jednym z najszybciej rozwijających się miast na terenie Norwegii, ze względu na pobliskie złoża ropy naftowej i gazu.

Z natury jestem osobą ciekawą szczegółów i dociekliwą. Zadaję sobie dużo pytań, zanim podejmę jakąkolwiek decyzję – tym bardziej tak istotną, jak wybór technologii budowy własnego domu. To miało odbicie w licznych rozmowach, jakie przeprowadziłem w Norwegii z moją znajomą architektką i jej norweskim mężem. Właśnie wtedy dowiedziałem się wielu bardzo wartościowych rzeczy o tym, jak buduje się domy z drewna w krainie fiordów – jak się w nich mieszka, jak ogrzewa, dba o nie, itd. W sumie, jak się potem okazało, był to wstęp do szerszej dyskusji, którą prowadziłem w tym gronie z różnym natężeniem przez kilka następnych lat. W efekcie, kiedy podjęliśmy z żoną ostateczną decyzję, że wyprowadzimy się z naszego mieszkania w bloku i przeniesiemy do własnego domu, wiedzieliśmy już, że budynek ma powstać w technologii szkieletowej, jednak nie dokładnie takiej, w jakiej robi się to w Norwegii. Dlaczego, wyjaśniam poniżej.

Moi znajomi obalili sporo mitów na temat tamtejszych domów, w które wierzyłem, jak zapewne wiele osób w naszym kraju. Polscy inwestorzy, którzy zastanawiają się na wybudowaniem „Kanadyjczyka”, często spotykają się z sytuacją, w której dom skandynawski stawiany jest za niedościgniony ideał – bo drewno lepsze, bo długa tradycja budowania w ten sposób, bo w Skandynawii mają więcej pieniędzy na ewentualne remonty, itp. Wszyscy to znamy.

Tymczasem, zgodnie z opinią mojej znajomej architektki – praktyczki, znającej realia rynku budowlanego w Norwegii – domy tam budowane, wcale nie zachwycają dokładnością wykonania, jakością materiałów, czy nowoczesną myślą ekologiczną. Podstawowym kryterium podczas wyboru rozwiązań projektowych takiego domu, nie jest tyle jakość, co cena. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, czyli bloków mieszkalnych, których sporo powstaje na terenie norweskich miast.

Ciekawym na to przykładem może być sytuacja, o której opowiadała mi ta właśnie znajoma. Mianowicie, przez pewien czas namawiała współpracowników odpowiedzialnych za planowanie budownictwa wielorodzinnego w przestrzeni miejskiej Stavanger do tego, żeby budować bloki z klatkami schodowymi, zamiast wejściami bezpośrednio z długiego wspólnego balkonu. Znamy takie rozwiązania architektoniczne choćby z kilku przykładów budownictwa z czasów PRL-u w Warszawie, np. taki blok znajduje się w pobliżu Mostu Poniatowskiego przy al. 3 Maja (po lewej stronie w kierunku centrum), czy na Gocławiu, przy ulicy Ostrzyckiej. W obu budynkach sąsiad idący po balkonie, zagląda sąsiadowi przez okno do mieszkania, a wszyscy patrzą na zewnątrz przez stalowe kraty z obawy przed włamaniem. W nowych budynkach wielorodzinnych w bogatej Norwegii – no może poza wspomnianymi kratami w oknach – takie rozwiązanie to standard. Propozycja, żeby to zmienić, w ogóle nie spotkała się z zainteresowaniem, ponieważ klatka schodowa to dodatkowy i zarazem zbyt duży koszt, przy i tak bardzo wysokiej cenie za m2, jaką płaci nabywca mieszkania w Norwegii.

Jakość domów szkieletowych w Polsce – czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy?Panorama jednego z norweskich miast na Lofotach. W lewej części kadru, w tle, widać przykład bloku mieszkalnego z wejściami od strony długich balkonów. Jest to sposób na obniżenie kosztów budowy tego typu inwestycji (zdjęcie ze zbiorów autora).

I jeszcze dwa inne przykłady, które wyniosłem z moich rozmów. Pierwszy dotyczy pokryć dachowych. Podczas gdy w Polsce luksusem jest np. dachówka ceramiczna, to w Norwegii, w nowo budowanych domach, jest nim blacha. Tak, blacha nie jest standardem. Mnóstwo domów jest pokrytych po prostu, nawet nie gontem bitumicznym, lecz zwykłą czarną papą. Oczywiście nie jest to złe rozwiązanie, bo ze wszech miar praktyczne, lecz świadczy o tendencji. Cena budowy domu jest tak wysoka, że ma to odbicie w stosowanych materiałach.

Jakość domów szkieletowych w Polsce – czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy?Częstym rozwiązaniem stosowanym na domach szkieletowych w Norwegii jest hodowla trawy na dachach. Darń służąca za naturalną izolację, rozwijana jest z rolki i podlewana przez nieskomplikowany system nawadniający. Nie jest to rozwiązane zaawansowane technologicznie, lecz bardzo praktyczne i typowe dla podejścia Norwegów do ekologii (zdjęcie ze zbiorów autora).

Kolejny przykład jest pokrewny i dotyczy mitycznej jakości drewna stosowanego do budowy. Standardowe drewno konstrukcyjne ma tzw. odpowiednią jakość. Normą jest używanie drewna sosnowego, suszonego komorowo i struganego czterokrotnie. Natomiast – zgodnie z informacjami od znajomej architektki – raczej nie poddaje się go impregnacji, jak ma to miejsce w Polsce. Na przykład, w przypadku Firmy Top Bud®, która budowała mój dom, drewno przywiezione na budowę było już zaimpregnowane, a po wykonaniu szkieletu, jeden z pracowników ekipy zaimpregnował je przy pomocy kompresora i spryskiwacza ponownie (!). Jest to standardowa procedura tego wykonawcy przed zamknięciem szkieletu warstwami izolującymi.

Zresztą mój norweski kolega powiedział mi, że drewno, z którego budowano w jego kraju dawniej, było znacznie lepszej jakości, a to, że miało minimalną tendencję do wysychania, tylko sprzyjało budowaniu, ponieważ domy nie były tak szczelne i z czasem nabierały naturalnej wentylacji. I tu kolejna ciekawostka. Słysząc to zapytałem, jak więc poradzić sobie we współczesnym norweskim domu z wilgocią, skoro jest szczelny, a wentylacja grawitacyjna, wnioskując z wypowiedzi, może okazać się niewystarczająca? Usłyszałem, że po prostu trzeba częściej otwierać okna – sprytne?..

Rekuperatory, które bardzo efektywnie przeciwdziałają zagrożeniu, jakim jest zawilgocenie domu szkieletowego, są według znajomej architektki rzadkością. Jeśli już, to zetknęła się z nimi w budynkach użyteczności publicznej, a nie domach jednorodzinnych. Bardzo mnie to zdziwiło. Natomiast jej norweski mąż, a mój rozmówca, nawet nie bardzo zdawał sobie sprawę, co to takiego rekuperator. Pomyślałem nawet, że być może nieznana jest mu tylko nazwa, a urządzenie owszem. Postanowiłem więc opisać w słowach ogólną zasadę działania systemu. Jak się okazało, to też nie pomogło. Stąd wnioskuję, że rekuperator jest rzeczywiście mało popularny. Czyżby ze względu na jego zbyt wysoką cenę dla przeciętnego zjadacza chleba? A może po prostu, norwescy inwestorzy nie przywiązują do takich rozwiązań dużej uwagi? Nie można powiedzieć tego samego o inwestorach w Polsce, ale też o firmach oferujących budowę domów szkieletowych w naszym kraju, które – podobnie jak Top Bud® – na ogół oferują rekuperatory swoim klientom.

Po moich rozmowach ze znajomymi przyszło mi na myśl pytanie, czy porównywanie mojego domu szkieletowego z pierwszym lepszym domem wybudowanym (teoretycznie) w tej samej technologii w Norwegii, ma w ogóle jakikolwiek sens? Nie chcę odnosić się do jakości wykonania, bo każdy dom to oddzielny przypadek, tak u nas w kraju, jak i tam. Natomiast dochodzę do wniosku po swoich własnych doświadczeniach z budowy i ich zderzeniu z opiniami moich znajomych, że zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy takich budynków w Polsce, mają tak naprawdę inne oczekiwania niż ich norwescy odpowiednicy. Ma to zasadnicze znaczenie, np. przy wyborze wykończenia elewacji styropianem (Polska) lub drewnem (Norwegia). Skoro styropian, to bardzo szczelny dom, więc rekuperator będzie rozwiązaniem idealnym. Jeśli drewno, to wystarczy przewietrzenie po otwarciu okien. Za to dom będzie tańszy i taki, jaki budował mój dziad i pradziad zgodnie z miejscową tradycją.

Generalnie w Polsce buduje się dom na „grubą zakładkę”, mniej świadomie patrząc na koszty. Uważam, że dotyczy to nawet bardziej, tradycyjnych domów murowanych. Widać, że w Norwegii w większym stopniu o wyborze materiałów i rozwiązań instalacyjnych decyduje ostateczna cena. Podczas, gdy my cieszymy się z komfortu posiadania rekuperacji i niemal hermetycznej izolacji budynku, w tym samym czasie przeciętny Norweg przewietrzy swój dom otwierając okna i nie będzie go martwić powtórne nagrzanie wnętrza grzejnikami na prąd, bo ten jest znacznie tańszy niż u nas. Najprościej rzecz ujmując, warunki są inne, więc i tendencje w budownictwie też są różne.

Jakość domów szkieletowych w Polsce – czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy?Przykład charakterystycznej zabudowy dla północno-zachodniej części Norwegii. Niewielkie domy szkieletowe zamieszkiwane są sezonowo lub służą mieszkańcom Lofotów przez cały rok (zdjęcie z zbiorów autora).

Patrząc na to, w jaki sposób wybudowano mój dom, nie miałbym żadnych obaw, by zaprezentować go statystycznemu inwestorowi z Norwegii. Wydaje mi się, że potraktowałby go, jako przykład nowoczesnego budownictwa w Polsce. Sądzę, że interesowałby się zaawansowanymi instalacjami, jak nadmuchowa pompa ciepła z ponad dwustumetrowym wymiennikiem poziomym, rekuperator, trzeci obieg wody itp. Myślę, że zwróciłby też uwagę na dużą dokładność wykonania. Jest to po prostu dom w pełni dostosowany do lokalnych warunków klimatycznych, energetycznych i ekonomicznych, który w realiach norweskich byłby prawdopodobnie zbyt kosztowny dla przeciętnego inwestora.

Moja konkluzja jest prosta – chwalmy swoje i nie powielajmy stereotypów. W Polsce też są wykonawcy, którzy budują domy szkieletowe wzorowo i kto wie, czy nie przykładają się nawet bardziej do realizacji takich budynków niż ich odpowiednicy z krajów, w których ta technologia jest popularniejsza, lecz koszty budowy relatywnie wyższe. Nasze "Kanadyjczyki" i domy norweskie są inne, po prostu.

Oczywiście wszystkie opinie, które wyraziłem w tym artykule, wynikają wyłącznie z moich przemyśleń i własnych doświadczeń.

1Nasze realizacje

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Duży dwupokoleniowy dom szkieletowy dla rodziców i małżeństwa z dziećmi. Budynek ma dwa oddzielne lokale o różnej powierzchni użytkowej. Ogrzewane są nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wnętrza wentyluje rekuperator. Autorem indywidualnego projektu jest nasz architekt, mgr inż arch. Stanisław Arciuch. W pierwszej wersji, większy lokal posiadał niewielki zadaszony taras, który rozbudowaliśmy na życzenie właściciela. Drugi taras należący do mniejszego lokalu, również zmodyfikowaliśmy po roku od zasiedlenia budynku, zabudowując przestrzenie między słupami nośnymi ocieplonymi ścianami. Dzięki temu w domu powstała dodatkowa powierzchnia użytkowa (patrz: drugie zdjęcie od góry). Budynek ma jasny tynk na elewacjach i modne wstawki z bardzo wytrzymałej termodeski sosnowej. Całość uzupełnia dach pokryty gontem bitumicznym, który stosujemy w standardzie na domach szkieletowych Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy, który zaprojektowaliśmy na indywidualne zamówienie Klienta tak, aby dobrze wpasowywał się w krajobraz gęsto zabudowanej ulicy. Część frontowa pełni rolę reprezentacyjną i komunikacyjną, natomiast część rekreacyjna znajduje z tyłu, co jest charakterystyczne dla domów miejskich. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do parkowania, w bryle budynku poza garażem doprojektowaliśmy wiatę na drugi samochód. Dom ogrzewany jest piecem gazowym. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek. Wnętrza wentyluje rekuperator o wydajności odzysku ciepła podczas wymiany powietrza z wnętrz na poziomie około 90%, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o około 40%. Czyli z każdej złotówki wydanej na gaz, właściciel otrzymuje czterdzieści groszy zwrotu.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Kompaktowy dom szkieletowy z poddaszem użytkowym dla rodziny czteroosobowej. Para Inwestorów miała jasno określone preferencje względem wyglądu wnętrz i ich układu funkcjonalnego, więc indywidualny projekt, który wykonał nasz architekt, powstał w zasadzie w ciągu trzech spotkań. Dla wygospodarowania jak największej przestrzeni na poddaszu użytkowym, Inwestorzy zdecydowali się na odwrócenie kalenicy w poprzek dłuższej osi budynku. Jest to rozwiązanie chętnie stosowane w domach jednorodzinnych w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, które były inspiracją dla naszych Klientów. Zgodnie z założeniami projektowymi budynek ma też zadaszony taras i wejście główne. Pokryty jest modną blachą na rąbek stojący. Na elewacjach znajdują się elementy z ozdobnej termodeski, które na życzenie Inwestorów nie zostały polakierowane po to, żeby się naturalnie postarzały i spatynowały oddając po 4-5 latach pełnię swojego uroku. Dom ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma na wyposażeniu rekuperator i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Wesołej powstał według indywidualnego projektu zewnętrznej pracowniarchitektonicznej, który dostosowaliśmy do technologii szkieletowej. Budynek ma charakterystyczny drewniany wykusz przy tarasie, który efektownie wyróżnia go spośród innych domów w okolicy. Cechuje się też modnym połączeniem tynku z drewnianymi listwami elewacyjnymi na ścianach zewnętrznych i pokryciem dachowym z blachy na rąbek stojący. Ciekawym elementem jest też łącznik między główną częścią mieszkalną domu a dwustanowiskowym garażem, znajdujący się na poddaszu użytkowym. Służy on za naziemny „pasaż”. Pod nim powstało przejście do tylnej części domu, w której powstał leśny ogród. Budynek ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma też na wyposażeniu kominek i rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Uroczy dom szkieletowy z rustykalnymi akcentami. Inwestor miał jasno zdefiniowane potrzeby względem jego wyglądu i układu funkcjonalnego wnętrz. Spełniał je projekt gotowy zakupiony od zewnętrznej pracowni architektonicznej, który zaadoptowaliśmy do technologii szkieletowej. Bryła domu jest niewielka powierzchniowo, lecz posiada poddasze użytkowe. Wnętrza ogrzewane są grzejnikami elektrycznymi i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Więcej informacji na temat tej inwestycji znajdziesz w artykule: Kompaktowy dom szkieletowy 115 m2 z poddaszem użytkowym w Rzekuniu koło Ostrołęki.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Zgodnie z życzeniem Inwestora, dom szkieletowy miał mieć prostą bryłę, dwuspadowy dach i zadaszony taras. I w taki sposób został przez nas zaprojektowany. Priorytetem dla naszego Klienta był nie tylko bardzo krótki czas budowy, lecz także ogrzewanie wnętrz nawiewną pompą ciepła z uwagi na oszczędności eksploatacyjne i wygodę użytkową. Dom wyposażony jest również w rekuperator. Na zdjęciach działka wokół jest jeszcze niezagospodarowana. Wykonaliśmy je po mniej więcej trzech miesiącach od zakończenia budowy i miesiącu od zasiedlenia budynku przez naszego Klienta.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Inwestycja w miejscowości Ławki należy do młodego małżeństwa. Przed przyjściem do naszej firmy, Klienci zastanawiali się nad zakupem gotowego domu szkieletowego w swojej okolicy, jednak po zapoznaniu się z jego stanem, szybko zdecydowali się, że swojego wymarzonego „Kanadyjczyka” wybudują bezpiecznie od samego początku z naszą firmą. Budynek z poddaszem użytkowym powstał według indywidualnego projektu naszego architekta Stanisława Arciucha. Ogrzewanie zapewniają grzejniki elektryczne, maty podłogowe oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wnętrza wentyluje rekuperator o skuteczności około 90%, który obniża całkowite koszty ogrzewania o około 40%.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestycja w Karczewie należy do młodego małżeństwa, które przywiodło do naszej firmy marzenie zamieszkania pod własnym dachem, bez wysiłku jakim jest samodzielna budowa domu murowanego w systemie gospodarczym, która trwa nawet kilka lat. Budynek ma zwartą i proporcjonalną bryłę z dachem o kącie nachylenia 42 stopni. Ogrzewany jest piecem gazowym i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Ponadto ma na wyposażeniu rekuperator, który zapewnia właścicielom oszczędności finansowe z tytułu ogrzewania na poziomie około 40% . System ten otrzymuje każdy nasz Klient, który zdecyduje się na budowę domu szkieletowego o powierzchni równej lub większej niż 110 m2.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestor wybierając naszą ofertę kierował się energooszczędnością i wygodą, na której zależało mu w równym stopniu, co na szybkości budowy. Stąd podjął decyzję o budowie domu szkieletowego i zainstalowaniu w nim pompy ciepła w wariancie nawiewnym, z dolnym źródłem. Budynek znajduje się na ładnej zadrzewionej działce, położonej w leśnej niecce. Dzięki temu ze wszystkich okien parteru i poddasza użytkowego roztacza się miły dla oka widok. Budynek wykonaliśmy w naszym standardzie. Posiada rekuperator, kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Kryty jest gontem bitumicznym. Izolację zewnętrzną ścian stanowi styropian ryflowany pokryty tynkiem akrylowym.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom szkieletowy powstał na ładnej działce leśnej w uroczej podwarszawskiej miejscowości Izabelin C. Ze względu na nietypowość tej inwestycji, poświęciliśmy jej wcześniej artykuł na naszym serwisie internetowym, zatytułowany: Czy można wybudować dom szkieletowy korespondencyjnie? Z Firmą Top Bud® tak!

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Inwestycja w Gabryelinie to dom szkieletowy w stylu wiejskiej rezydencji. Znajduje się w spokojnej, zielonej okolicy niedaleko Warszawy, która jest idealnym miejscem do zamieszkania dla dużej rodziny. Poza sporych rozmiarów częścią dzienną na parterze, dom posiada też dużą przestrzeń na poddaszu użytkowym, gdzie znajdują się przytulne sypialnie oraz łazienka z WC. Wnętrze budynku ogrzewa nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, która ponadto schładza je latem zapewniając duży komfort podczas upałów. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem nagrzanego powietrza przez wentylację. Oczywiście dom ten posiada też system rekuperacji do odzysku ciepłego lub zimnego powietrza (w zależności od pory roku), podczas wymiany.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego powstał w naszej firmie. Inwestorami było młode małżeństwo, które wykorzystało pod budowę posiadaną wcześniej działkę niedaleko Otwocka. Ogrzewanie budynku zapewnia nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wentylacja opiera się na systemie rekuperatora. Dom zaprojektowaliśmy tak, by wykorzystać atut, jakim jest zbocze występujące na działce.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Marzeniem Inwestora było zamieszkanie w rozłożystym domu parterowym o powierzchni około 200 m2, przy tym miał być to dom energooszczędny. Wybór padł więc na budynek w technologii szkieletowej. Po zapoznaniu się z różnymi ofertami wykonawstwa tego typu domów, Klient zlecił zadanie jego budowy naszej firmie. Autorem indywidualnego projektu domu szkieletowego w Woli Gołkowskiej jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Ogrzewanie zapewnia piec gazowy. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którą reguluje automatycznie system rekuperatora uzdalniającego jakość powietrza i generującego znaczne oszczędności z tytułu ogrzewania.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Nadbrzeż to jednorodzinny budynek mieszkalny o kompaktowej bryle. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z ekonomicznego punktu widzenia, dom nie wymagał instalacji rekuperatora, ponieważ przy niewielkiej powierzchni użytkowej 101,9 m2, jego ogrzewanie i tak generuje niskie koszty. Zapewniają je równocześnie elektryczne grzejniki i maty podłogowe. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.Zdjęcia przedstawiają stan deweloperski-zamknięty w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Złotokłosie miał nawiązywać do architektury dworu wiejskiego XIX-wiecznego Mazowsza. Koncepcja ta pojawiła się podczas audytu technicznego działki Klienta przez naszego architekta, jeszcze na etapie ustalania zakresu inwestycji. Na terenie działki znajdują się piękne okazy starych dębów i sosen. To one stały się inspiracją do zaprojektowania domu szkieletowego akurat w takim stylu. Z zewnątrz tradycyjny a w środku wyposażony w nowoczesny rekuperator o wydajności blisko 90%, który generuje oszczędności z tytułu ogrzewania na poziomie 40 groszy z każdej wydanej złotówki. CIepło do wnętrz dostarcza piec gazowy. Ogrzewanie dodatkowe zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którego absolutnie nie powinno zabraknąć w domu inspirowanym tradycją.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Pustelnik koło Mińska Mazowieckiego powstał według indywidualnego projektu naszego architekta mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Charakterystyczną cechą tej inwestycji była budowa z wykorzystaniem starego podpiwniczenia i fundamentu, na którym uprzednio stał pierwszy dom naszych Klientów. W związku z tym przed realizacją musieliśmy wyburzyć stary budynek i odpowiednio przygotować pozostawioną część pod budowę drewnianego szkieletu. Taras od strony frontowej wykonała firma zewnętrzna. Dom szkieletowy wyposażony jest w kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, rekuperator i nawiewną pompę ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Projekt prezentowanego domu szkieletowego dla młodego małżeństwa powstał w naszej firmie. Jego autorem jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z uwagi na stosunkowo niewielką powierzchnię działki budowlanej, Inwestorom zależało na kompaktowym domu parterowym. W środku miał się znaleźć około 30-metrowy salon, koniecznie trzy sypialnie, dwie łazienki i - z uwagi na chęć częstego spędzania czasu na powietrzu - zadaszony taras. Dodatkowym udogodnieniem ujętym w projekcie była spiżarnia obok kuchni. Oczywiście poza tym we wnętrzu znajduje się też wiatrołap, hol i pomieszczenie techniczne. Dom ogrzewany jest piecem gazowym, posiada rekuperator oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Budynek ma cechy domu ranczerskiego, który charakteryzuje się prostą bryłą i wykończeniem elewacji w drewnie. W tym przypadku nie listwy nie pokrywają całej powierzchni ścian zewnętrznych, lecz znaczną części frontu budynku, gdzie - co charakterystyczne dla takich domów - znajduje się zarówno taras, jak i główne wejście. Budynek wyposażony jest w rekuperator, ogrzewanie gazowe i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Zdjęcia domu szkieletowego wykonaliśmy zaraz po doprowadzeniu inwestycji do stanu deweloperskiego-zamkniętego w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy znajduje się w spokojnej okolicy wiejskiej, niedaleko Makowa Mazowieckiego. Wyposażony jest w rekuperator oraz nawiewną pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym. Posiada też kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Podczas naszej ostatniej wizyty, przy okazji wykonywania prezentowanych zdjęć, właścicielka inwestycji podkreślała z dużym zadowoleniem niskie koszty ogrzewania za ostatnich sześć miesięcy zimowych na poziomie około 1350 złotych przy 147 m2 powierzchni użytkowej(!). Cieszymy się z tego, gdyż oszczędność eksploatacyjna była jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zarówno szkieletowej technologii budowy, jak i naszej firmy na wykonawcę domu.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom jest niewielki, bo takie właśnie oczekiwania, co do jego powierzchni użytkowej, miał nasz Klient. Poza funkcją mieszkalną, budynek miał przede wszystkim zapewnić jak najlepszy komfort cieplny przy niewielkich comiesięcznych wydatkach z tego tytułu. Dom szkieletowy w Sochaczewie wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe, zasilane z instalacji gazowej. Jego wnętrza wentyluje rekuperator, który przy i tak oszczędnym ogrzewaniu gazowym obniża dodatkowo jego koszty i to znacznie, bo z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie, nasz Klient otrzymuje około 40 groszy zwrotu (!). Utrzymanie takiego budynku jest więc naprawdę tanie. Nie wspominając już o innych zaletach rekuperacji, które opisaliśmy w artykule: Praktyczne strony rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego opracował nasz architekt, mgr. inż. arch. Stanisław Arciuch. Dom parterowy ma kompaktową bryłę, jednak sprawia wrażenie bardziej rozłożystego, dzięki zróżnicowanej konstrukcji dachu. Inwestorami było młode małżeństwo z dziećmi, chcące zamieszkać w zielonej okolicy niedaleko Warszawy. Budynek jest wyposażony w rekuperator. Ogrzewanie zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację oraz elektryczne maty podłogowe.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.

Dom powstał według projektu indywidualnego naszego architekta, mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Jest to budynek parterowy o prostej bryle z dachem czterospadowym. Inwestorami było małżeństwo w średnim wieku, które w ten sposób zrealizowało swoje marzenie o spędzeniu emerytury w ciepłym i bezobsługowym domu pod Warszawą. Wnętrza budynku wentyluje rekuperator a ogrzewanie zapewnia piec gazowy.

czytaj więcej

Prezentowany dom szieletowy powstał według projektu indywidualnego zewnętrznej pracowni architektonicznej. Poddaliśmy go adaptacji pod technologię szkieletową. Jest to budynek parterowy w stylu ranczerskim. Charakteryzuje się dużymi pomieszczeniami, rozłożystą i nieregularną bryłą. Posiada też drewno na części elewacji. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w wersji podłogowej. Wnętrza wentyluje rekuperator. W domu znajduje się również kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej