Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Jakie rozwiązania w domu szkieletowym wpływają na oszczędność ciepła?

Dowiedz się, dlaczego zapewnienie ciepła we wnętrzach domu szkieletowego jest łatwe i niedrogie?

Niska bezwładność cieplna

To podstawowa cecha domu szkieletowego, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. W przeciwieństwie do domu murowanego, dom szkieletowy nie akumuluje ciepła – ściany się nie nagrzewają i nie podtrzymują ciepła. W zamian za to, dzięki bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej i szczelności budynku, wnętrze po wychłodzeniu nagrzewa się dużo szybciej niż w budynku tradycyjnym. Jak zatem oszczędzamy? Koszty podtrzymania odpowiedniej temperatury w jednym i drugim przypadku są podobne, a przy zastosowaniu rekuperatora, nawet niższe dla „Kanadyjczyka”. Natomiast największa różnica jest taka, że pod nieobecność domowników, można bezpiecznie obniżyć temperaturę w środku budynku, nie obawiając się wysokich kosztów ponownego nagrzania. Zużycie energii jest wtedy minimalne, a to odbija się korzystnie na naszych wydatkach.

Dobra izolacyjność ścian

Standardowa ściana domu szkieletowego naszej Firmy składa się pięciu warstw materiałowych – folii paroizolacyjnej, wełny mineralnej (25 mm), płyty OSB, folii wiatroizolacyjnej, styropianu pod elewację. Współczynnik przenikalności cieplnej takiej ściany to: K=0,15 W/m2K. Dla osiągnięcia takiego wyniku w ścianie domu murowanego, musielibyśmy zastosować dodatkowe warstwy ocieplenia, co znacznie podniosłoby koszt inwestycji. Zatem to co otrzymujesz w naszym standardzie technologicznym, w domu murowanym jest praktycznie poza zasięgiem. Natomiast różnicę musisz zrekompensować bardziej wydajną instalacją CO lub płacić więcej za ogrzewanie.

Instalacja centralnego ogrzewania

W domach szkieletowych idealnie sprawdzają się nowoczesne i ekologiczne instalacje grzewczo-wentylacyjne, oparte na precyzyjnie regulowanym przepływie strumienia powietrza. Z uwagi na szczelność domu i wysoką izolacyjność ścian, które nie pochłaniają wilgoci tak, jak ściany murowane, stosowanie wspomnianych rozwiązań jest więcej niż wskazane.

W naszej Firmie wszystkie domy o powierzchni równej i większej niż 100m2 wyposażamy w standardzie w rekuperator, który odpowiada za jego odzysk na poziomie nawet 80%, a to generuje oszczędności w wydatkach na energię rzędu 40%. W domu z rekuperatorem, za dodatkowe źródło ciepła odpowiada kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza do pomieszczeń. Główne i najbardziej przez nas polecane źródło wysokiej temperatury w tak wyposażonym domu, to elektryczna instalacja grzewcza. Jej budowa i eksploatacja jest wówczas najtańsza, nie wspominając o wygodzie użytkowania.

Innym proponowanym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Oczywiście czas zwrotu takiej inwestycji jest dłuższy niż w przypadku rekuperatora, jednak zalety są ogromne. Poza utrzymywaniem stałej temperatury na pożądanym poziomie, urządzenie ogrzewa również wodę użytkową, filtruje powietrze, wspiera wentylację wnętrz budynku, a w okresie upałów, pełni funkcję klimatyzatora. Z uwagi na wymienione zalety i bezobsługowe działanie, część inwestorów decyduje się na budowę domu o mniejszym metrażu, po to by cieszyć się z komfortu, jaki zapewnia pompa. Pomimo że zakup systemu wraz z instalacją jest dość kosztowny, to samopoczucie mieszkańców domu poprawiają niskie miesięczne wydatki na energię.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej