Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Ile zapłaciłem za ogrzanie domu szkieletowego pompą ciepła?

Autor artykułu, Bogumił Bronowicz.Przyznam szczerze, że na początku miałem spore obawy. Niepokoiłem się przede wszystkim tym, czy stopa zwrotu takiej inwestycji nie będzie zbyt długa. Wiedziałem że system to wygoda, czystość, ekologia — że w zimie ogrzewa dom a w lecie schładza jego wnętrza. Jednak cały czas byłem ostrożny z racji na wysoką cenę prądu. Mówiąc prościej, nie wyobrażałem sobie, że zasilając Centralne Ogrzewanie w domu energią elektryczną można płacić niskie rachunki i per saldo tanio utrzymywać dom. Każdy kto mieszka pod własnym dachem przyzna, że opłaty za ogrzewanie są mało przyjemne, dlatego chciałem je zminimalizować. Po rozmowach w firmie Top Bud®, lekturze artykułów w Internecie, ale też po wysłuchaniu opinii od kilkorga znajomych osób postanowiliśmy z żoną, że wybierzemy jednak pompę ciepła. Dzisiaj tego wyboru nie żałujemy.

Budowa naszego domu rozpoczęła się około 10 marca 2016 roku. Etap deweloperski był gotowy na koniec sierpnia. We wrześniu rozpoczęły się prace brukarskie i wykończeniowe. Finalnie zamieszkaliśmy w naszym wymarzonym „Kanadyjczyku” 10 listopada tego samego roku. Jeszcze przed tym terminem udało mi się w okręgu energetycznym zmienić taryfę budowlaną na zwykłą, typu G12, czyli w nocy taniej w dzień drożej. Musiałem się przy tym mocno postarać tłumacząc pani konsultantce, że terminy realizacji stałych przyłączy energetycznych mają się nijak do potrzeb inwestorów, którzy budują domy szkieletowe, ponieważ te nadają się do zamieszkania bardzo szybko, od razu po budowie (nie wymagają schnięcia itd.), więc dlaczego ja mam czekać jeszcze rok na zmianę warunków dostawy energii elektrycznej płacąc drożej za prąd budowlany. Pani okazała się bardzo miła i umożliwiła mi przejście na korzystniejsze warunki ofertowe.

Od 10 listopada 2016 roku mój licznik energii elektrycznej zaczął się kręcić od zera. W dniu 15 marca 2017 roku postanowiłem zajrzeć do skrzynki elektrycznej i sprawdzić ilość zużytych kilowatów po ponad czterech miesiącach eksploatacji pompy ciepła, która utrzymywała średnią temperaturę w domu na poziomie około 20 stopni Celsjusza. Chciałem w końcu zaspokoić swoją ciekawość i podsumować koszt okresu grzewczego i w ogóle, koszty całej energii elektrycznej, którą zużyłem przez ten okres. Co bardzo istotne, wpływ na nie miały również takie domowe urządzenia jak: oświetlenie LED w ilości około 60 punktów, terma elektryczna do wody użytkowej o pojemności 200 litrów, akwarium 110 litrów, dwa telewizory LCD, dwa komputery, pralka, suszarka kondensacyjna, elektryczne maty podłogowe w dwóch łazienkach (jedna grzeje podłogę do 19 stopni, druga do 25 stopni Celsjusza), zmywarka do naczyń, płyta indukcyjna (trójfazowa), piekarnik, centralny odkurzacz, rozdrabniacz odpadów kuchennych w zlewie. Do tego jeszcze kilka pomniejszych sprzętów RTV i AGD, typu radio, odtwarzacz CD, ekspres do kawy, robot kuchenny, itp. Dom ma też dużo przeszkleń, co także należy wziąć pod uwagę przy ocenie zużycia prądu.

Stan licznika po tym okresie pokazał:

  • 1820 kW zużytych za dnia;
  • 2110 kW zużytych w nocy między godzinami 22.00 i 06.00 oraz za dnia od 13.00 do 15.00.

Zgodnie z cennikiem, jeden kW energii w taryfie dziennej kosztuje mnie 0,6499 złotego, natomiast kW w taryfie nocnej to 0,3264 złotego. Licząc więc całkowity koszt zużycia energii elektrycznej w naszym domu szkieletowym od 10 listopada 2016 do 15 marca 2017 otrzymujemy następujące wyniki:

  • 1820 kW x 0,6499 = 1182,82 zł (dzień);
  • 2110 kW x 0,3264 = 688,70 zł (noc).

Razem jest to 1871,52 zł. Łatwo więc wyliczyć, że miesięczny koszt ogrzewania naszego domu o powierzchni użytkowej 134 m2 zimą - ale też wytwarzania ciepłej wody w termie i korzystania ze wszystkich urządzeń elektrycznych - to tylko 467,89 zł (!). Dodam że dom posiada antresolę, więc z zamkniętym stropem nad salonem miałby powierzchnię 150 m2 i taką też kubaturę budynku ogrzewam w rzeczywistości. Nie sposób również nie wspomnieć, że zima nie była w tym roku łagodna. Temperatura w mojej okolicy, spadała nawet do - 20 stopni Celsjusza. Wokół budynku nie ma drzew, jest szczere pole, zatem przy częstym silnym wietrze, faktycznie jest ona jeszcze niższa.

Powyższe wyliczenia są chyba najlepszym argumentem za wyborem pompy ciepła. Tymczasem cieszę się, że zbliża się wiosna, więc wysokość rachunków za prąd jeszcze się zmniejszy, ponieważ koszt chłodzenia wnętrz pompą w ciepłej porze roku jest dużo niższy niż ich ogrzewania w okresie zimowym.

Pozdrawiam wszystkich Klientów Firmy Top Bud®
Bogumił Bronowicz

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej