Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Jak wybudować funkcjonalny dom szkieletowy o powierzchni od 90m2 do 100m2?

Tym artykułem chcemy zwrócić Twoją uwagę na możliwości i zalety, jakie daje opracowanie indywidualnej koncepcji domu o powierzchni do 100m2 przez architekta, który wraz z naszą Firmą zrealizował kilkaset projektów dla Inwestorów o najrozmaitszych oczekiwaniach funkcjonalnych i możliwościach finansowych. Dowiedz się na jakie elementy domu zwrócić uwagę, by pomimo jego kompatkowych rozmiarów cieszyć się dobrym komfortem mieszkaniowym.

Mniejszy i przemyślany zamiast dużego niefunkcjonalnego

Zastanówmy się na początku nad pytaniem odwrotnym niż w tytule: czy dom o dużej powierzchni użytkowej, powiedzmy 180-250 m2, zawsze gwarantuje komfort mieszkaniowy? Owszem łatwiej w obszernych pomieszczeniach ustawić więcej mebli w konfiguracji, która nie wymaga wcześniej specjalnego planowania, ale co np. z komunikacją? Zdarzają się domy z salonami o powierzchni 40m2 i więcej, gdzie codzienne przeniesienie obiadu z kuchni na stół w jadalni, wymaga ominięcia ozdobnego murka, potężnej sofy i ostrożnego zejścia po dwóch niewymiarowych stopniach. Niby prosta czynność, a trzeba się wykazać sprytem cyrkowca, bo z racji na dwa poziomy pomieszczeń, nie pomoże w tym nawet wózek kelnerski. Oczywiście podaliśmy bardzo jaskrawy przykład (znamy taki przypadek) i zrobiliśmy to celowo wbrew utartemu przekonaniu, że wielki dom jest zawsze synonimem komfortu. Owszem wielkość jest ważnym, lecz nie jedynym i nie najważniejszym czynnikiem, który decyduje o jakości życia w domu jednorodzinnym.

Na przykład nadal spotyka się duże domy (na szczęście coraz rzadziej), w których rozłożyste pomieszczenia połączone są ze sobą ciasnymi ciągami komunikacyjnymi. Przemieszczanie się po ich wnętrzu sprawia wrażenie zwiedzania zakamarków średniowiecznej warowni. Jeśli taki efekt przestrzenny był umyślny i nie kłóci się z zaplanowaną i nieprzypadkową stylizacją wizualną pomieszczeń (miecze na ścianach, ciężkie żyrandole na łańcuchach), wtedy można pomyśleć, że to jedynie rzecz gustu. Jeśli jednak inwestor mniej lub bardziej świadomie nie uwzględnił potrzeby zoptymalizowania dostępu do gabinetu, sypialń, salonu itd. przez wygospodarowanie z dużej dostępnej powierzchni budynku miejsca na wygodne korytarze, które dodatkowo wpuszczą do wnętrza więcej światła, to nasuwa się tylko jedno pytanie: po co budować tak duży dom? Po to by czuć się w nim jak w żelbetowych kazamatach fortecy? Ale wróćmy już do sedna, czyli do tematu domu, mniej więcej 100-metrowego.

Co zrobić by dom nie był wcale taki "mały"?

Kontrprzykładem dla "fortecy" może być mniejszy ale funkcjonalny dom z salonem, dajmy na to 20-metrowym, do którego prowadzi szerszy korytarz pełniący jednocześnie funkcję częściowo umeblowanego hallu. Domownicy mogą wchodzić do niego z niewielkiego, lecz funkcjonalnego wiatrołapu, wyposażonego w szafę wnękową na ubrania i półkę na obuwie. Niewielki rozmiar wiatrołapu nie będzie minusem – przeciwnie – dzięki temu, po przejściu z mniejszej do większej przestrzeni, będziemy mieli spotęgowane wrażenie wielkości tej drugiej. Można jeszcze ten efekt pogłębić otwierając część stropu nad salonem do samego dachu, w którym znajdą się dwa okna wpuszczające do środka większą ilość światła dziennego. To z kolei przełoży się na dodatkową oszczędność w zużyciu energii elektrycznej (mniej sztucznego światła) i jeszcze silniejsze wrażenie przestronnego wnętrza. Warto o takim rozwiązaniu pomyśleć w domu szkieletowym, ponieważ brak dodatkowej przegrody jaką jest strop, wpływa minimalnie na zwiększenie całkowitego kosztu zużycia energii z tytułu ogrzewania.

Skupiliśmy się mocno na salonie i ciągach komunikacyjnych, a co w takim razie z ilością i wielkością pozostałych pomieszczeń? Otóż pomimo niewielkiej powierzchni takiego domu, planując jego budowę nie musisz się aż tak ograniczać. Nadal masz sporą dowolność w realizacji swoich potrzeb, które mogą wynikać np. z ilości dzieci w rodzinie, domowych przyzwyczajeń, rodzaju wykonywanej pracy, czy hobby. Zwróć uwagę, że w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym na powierzchni 90-100m2 poza salonem, mieszczą się niekiedy nawet trzy sypialnie i dwie łazienki. Jednak nie ma co się łudzić wizją rezydencji. To nie będą pomieszczenia duże, lecz takie w których mówiąc kolokwialnie, najwięcej czasu spędza się w nocy podczas snu. Chociaż jeśli wymaga tego np. Twoja sytuacja zawodowa, w jednym z takich pomieszczeń – powiedzmy o wielkości 5-5,5m2 – można z powodzeniem zaaranżować gabinet z kompaktowym biurkiem i wąskim jednoosobowym łóżkiem. Wówczas takie pomieszczenie będziesz wykorzystywać nie tylko do spania, ale do pracy przez określoną część dnia.

Co do łazienek: tutaj warto wziąć pod uwagę przyzwyczajenia domowników. Na przykład nastolatka może potrzebować więcej czasu na poranną toaletę, co wiąże się z dłuższym zajmowaniem pomieszczenia i dyskomfortem dla pozostałych domowników. Przydałyby się więc dwie mniejsze łazienki z WC. Z drugiej strony, dobrze jest mieć jedną większą łazienkę (niewielki pokój kąpielowy), w której obok wanny, pralki i kabiny prysznicowej swobodnie postawimy też duży kosz na bieliznę i suszarkę do odzieży. Ale czy musimy przez to rezygnować z dodatkowego sanitariatu? Otóż nie. Warto się zastanowić, czy nie ograniczyć tylko jego funkcji do WC z umywalką. Takie rozwiązanie wydaje się połowiczne, lecz nie raz i nie dwa docenisz jego zalety.

Jak zaprojektować taki dom?

Czas na najważniejszą kwestię, czyli projekt domu 90-100m2. Jak wiadomo na rynku istnieje dostęp do tysięcy projektów i – jak zapewne zdążyłeś się już przekonać – pomimo że analizujesz ich dziesiątki pod każdym możliwym kątem, to nadal nie masz pewności, czy wcelujesz w ten właściwy. Z tego właśnie powodu część inwestorów decyduje się na budowę domu według projektu indywidualnego, i robi to przede wszystkim dlatego, żeby zminimalizować ryzyko zainwestowania pieniędzy w budynek, który ich rozczaruje. Takie podejście jest coraz bardziej powszechne. Do zjawiska przyczynia się m.in. Internet, który i owszem dostarcza wiedzę, ale tej wiedzy jest aż tak dużo i jest ona aż tak teoretyczna i nieweryfikowalna, że bezpieczniejszym wyjściem jest skorzystanie z usługi architekta. W końcu dlaczego to my mamy się dostosowywać do czyjejś wizji domu według gotowego projektu, czyli wizji, która uśrednia nasze potrzeby z potrzebami tysięcy innych inwestorów, skoro to dom powinien być dopasowany do nas. Nie mówiąc już o tym, że rolą architekta jest też to, żeby pokazać nam, jakie możemy mieć potrzeby w planowanym zakresie inwestycji, bo sama chęć budowy i posiadania własnego domu nie zawsze wystarcza do ich zdefiniowania.

Po zleceniu naszej Firmie budowy domu szkieletowego o powierzchni od 90m2 do 100m2, zaprojektujemy go dla Ciebie od podstaw w bardzo atrakcyjnej cenie, ponieważ to my sfinansujemy połowę kosztów określonych przez architekta. Warto poważnie rozważyć taką opcję, gdyż znalezienie projektu gotowego, który będzie dopasowany w takim stopniu do Twoich potrzeb, jest po prostu mało prawdopodobne. Przekonasz się o tym w trakcie spotkań projektowych z architektem, a potem podczas korzystania z zalet domu wybudowanego pod jego bezpośrednim nadzorem.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej