Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Domy energooszczędne (ekologiczne) - kompendium wiedzy przygotowane przez specjalistów TOP BUD®. Wiedza zebrana na podstawie wielu lat pracy z domami kanadyjskimi.

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące ekologicznych cech i zalet domów szkieletowych które budujemy. Jest to wiedza zebrana podczas wielu lat pracy budując domy energooszczędne (ekologiczne). Dla Twojej wygody naszą wiedzę podzieliliśmy na sześć głównych kategorii, w których odnajdziesz interesujące Cię zagadnienia. Zachęcamy do lektury.

Szybkość budowy domu energooszczędnego

Dlaczego krótki czas budowy domu szkieletowego ma wpływ na ograniczenie zużycia energii i generuje mniej odpadów? Jaki ma to wpływ na środowisko naturalne i oszczędności finansowe inwestora. W tym dziale znajdziesz istotne informacje dotyczące korzyści wynikających z szybkiej budowy domu kanadyjskiego.

Pomagamy w skompletowaniu materiałów przed budową domu

W zasadzie, budowa domu szkieletowego nie wymaga od inwestora żadnych starań w zakresie organizacji materiałów konstrukcyjnych. Za ich wykonanie i dostarczenie do miejsca przeznaczenia odpowiada nasza Firma.

 

Wykonamy dla Ciebie indywidualny projekt domu

Dom szkieletowy to dom energooszczędny. Ta cecha objawia się już począwszy od etapu jego budowy. Potem jest już tylko lepiej...

 

Budowa domu energooszczędnego z elementów prefabrykowanych

Jest metodą dokładną ze względu na sposób i warunki produkcji prefabrykatów. Może mieć również wpływ na przyspieszenie procesu budowy Twojego domu.

 

Jak zaoszczędzić na oknach podczas budowy i eksploatacji domu kanadyjskiego?

Jakie wybrać okna by zaoszczędzić już na etapie budowy? Dlaczego jedne okna sprawdzą się w domu kanadyjskim lepiej od drugich pod względem energooszczędności i funkcjonalności? Postaramy się odpowiedzieć Ci w tym artykule na powyższe pytania.

Ekologiczność naszych domów

Dlaczego dom szkieletowy jest zdecydowanie bardziej przyjazdy dla środowiska naturalnego niż dom murowany i które cechy technologiczne o tym decydują? Jakie jest standardowe wyposażenie domów budowanych przez naszą Firmę, które korzystnie wpływa na ich energooszczędną i proekologiczną eksploatację? W jakie inne instalacje możesz doposażyć własny dom kanadyjski, by spełniał jeszcze wyższe standardy energetyczne, od zakładanych przez przepisy budowlane?

Znacznie mniej odpadów na etapie budowy domu

Mniej odpadów budowlanych oraz wody i prądu na placu budowy to nie tylko mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. To również niższe koszty realizacji inwestycji budowlanej. Pod tym względem technologia szkieletowa plasuje się znacznie wyżej niż tradycyjna technologia murowana.

 

Dom kanadyjski korzystnie wpływa na środowisko naturalne

O ekologiczności technologii szkieletowej decyduje specyfika budowy i eksploatacji domów budowanych w ten sposób. Poznaj więcej szczegółów.

 

Wybór ogrzewania proekologicznego i niedrogiego w eksploatacji

Z którego rozwiązania grzewczego korzystać? Okazuje się, że nie zawsze utrzymywanie w domu pożądanej temperatury przy pomocy urządzeń proekologicznych jest tanie. Ale czy jest to zawsze regułą?

Energooszczędność domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie naszej Firmy są oszczędne nie tylko podczas eksploatacji. Pierwsze korzyści finansowe powstają już w trakcie budowy. Ponadto, świetnie sprawdzają się w nich nowoczesne instalacje CO i wentylacji. Dowiedz się, jakie cechy naszych konstrukcji sprzyjają ich znacznie mniej kosztownemu utrzymaniu w porównaniu do domów murowanych?

Energooszczędność na każdym etapie budowy domu

Technologia szkieletowa pod względem energooszczędności procesu budowlanego wypada zdecydowanie korzystniej niż tradycyjna technologia murowana. Dowiedz się dlaczego wydasz mniej budując dom na bazie drewnianego szkieletu.

 

Jakie elementy konstrukcyjne domu i jego otoczenia zwiększają energooszczędność eksploatacji?

Uwzględnienie podczas budowy domu nieskomplikowanych i sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych oraz naturalnych walorów działki budowlanej, jak ukształtowanie terenu i występowanie drzew, to skuteczny sposób osiągania oszczędności energetycznych podczas jego późniejszej eksploatacji. Dowiedz się, w jaki sposób płacić mniej za światło i ogrzewanie w swoim domu, stosując się do kilku dobrze wypróbowanych sposobów.

 

Jakie okna zwiększają energooszczędność w domu kanadyjskim?

Wybór okien do domu szkieletowego powinien być podjęty w uwzględnieniem innych czynników, o których dowiesz się z treści tego artykułu.

Porady w zakresie eksploatacji domu energooszczędnego

Używanie domowych instalacji energooszczędnych jest z natury proste, intuicyjne i bezobsługowe. Należy jednak zastosować się do dobrych zasad eksploatacji tego typu urządzeń, aby osiągnąć optymalne wyniki energetyczne, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się z jeszcze niższych wydatków. W tym dziale znajdziesz przydatne informacje na ten temat oraz inne sugestie dotyczące eksploatacji domu energooszczędnego.

Na czym polega używanie pompy ciepła w energooszczędnym domu z drewna?

Pompa ciepła w domu szkieletowym o niskiej bezwładności cieplnej jest rozwiązaniem jakby stworzonym specjalnie z myślą o tej technologii budowania.

 

Jaką energię można odzyskać z otoczenia podczas eksploatacji domu?

Alternatywne źródła energii energii naturalnej mogą eksploatowane już w warunkach domu jednorodzinnego. Ostatnie lata przyniosły w tej dziedzinie bardzo znaczny postęp.

Koszty i wyliczenia utrzymania domu energooszczędnego

Jak w wartościach liczbowych wygląda energooszczędność domu szkieletowego, i w jaki sposób wykonujemy nasze wyliczenia? O ile tańsza będzie eksploatacja domu wyposażonego w rekuperator? Po jakim czasie zwraca się koszt instalacji systemu pompy ciepła w domu kanadyjskim? W tym dziale zebraliśmy informacje o kosztach eksploatacji, które pomogą Ci w ustaleniu opłacalności budowy własnego domu w technologii szkieletowej.

Jak obliczyć jakość energetyczną budynku?

Jakość energetyczna budynków (E) pokazuje zapotrzebowanie domu na energię wyrażaną w kilowatogodzinach (kWh) na metr kwadratowy w danej jednostce czasu (rok).

 

Dom szkieletowy – ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Oba rozwiązania mają przeciwników i zwolenników. Spór o to, które jest lepsze toczy się najczęściej pomiędzy właścicielami domów lub mieszkań murowanych. W takim razie, jakie z nich wybrać do domu szkieletowego?

 

Dlaczego opłaca się stosować pompy ciepła?

Obok kolektorów słonecznych, pompa ciepła jest najczystszym i jednocześnie najbardziej energooszczędnym źródłem energii cieplnej. Ponadto, pełni funkcję klimatyzatora i uzdatniacza powietrza, ponieważ filtruje i rozprowadza ciepło z kominka.

 

Jak ograniczyć koszty zużycia wody w domu kanadyjskim z ogrodem?

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zużycia wody jest zautomatyzowanie procesu nawadniania roślinności przy użyciu systemu automatycznego nawadniania.

Energooszczędne elementy i otoczenie domu

Jakie właściwości techniczne i cechy domu szkieletowego mają największy wpływ na energooszczędną eksploatację? Dlaczego standardowe ocieplenie, uszczelnienie oraz instalacje naszych domów wystarczają do ich niedrogiego utrzymania? W jakie elementy energooszczędnego wyposażenia można zaopatrzyć dom kanadyjski?.. W tym dziale odpowiemy na te i inne pytania dotyczące optymalnej eksploatacji energetycznej budynków mieszkalnych w konstrukcji szkieletowej.

Z czego składa się ściana domu szkieletowego Top Bud®?

Standardowa ściana naszych domów składa się zawsze z tych samych rodzajów warstw ułożonych w określonej kolejności, wykonanych z jednakowych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych.

 

Usytuowanie domu wpływa na energooszczędność

Sposób w jaki osadzimy dom na działce oraz jakie elementy na niej zaplanujemy, będzie miało istotny wpływ na energooszczędną eksploatację.

 

Zastosowanie termicznych kolektorów słonecznych w domu szkieletowym

Wykorzystanie kolektorów w przypadku domów szkieletowych i tradycyjnych budynków murowanych praktycznie w niczym się nie różni. Istnieje jednak cecha „Kanadyjczyka”, która sprzyja bardziej osiągnięciu wyższej wydajności podczas ogrzewania przy pomocy energii słonecznej. Dowiedz się jaka?

 

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Instalacja kolektorów słonecznych jest nadal rozwiązaniem kosztownym. Dlatego przed przystąpieniem do budowy domu szkieletowego warto rozważyć także wybór innych rozwiązań instalacyjnych zmniejszających koszty zużycia energii podczas eksploatacji budynku.

 

Bezwładność termiczna domu, a energooszczędność

Dowiedz się, jak podtrzymuje ciepło dom szkieletowy, a jak dom murowany oraz jakie ma to przełożenie na koszty utrzymania i wygodę eksploatacji każdego z budynków.

 

Jak ocieplamy energooszczędne domy szkieletowe?

W przypadku naszych domów, ściana standardowa – z podkreśleniem standardowa – posiada współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie: K = 0,15 W/m2K. Jest to wynik nie do osiągnięcia w domu murowanym nawet przy użyciu w ścianie cegły porotherm 25 i warstwy izolującej styropianu o grubości 10 cm. Jest to tak dobry wynik, że zastosowanie jakiejkolwiek dodatkowej izolacji na domu byłoby ekonomicznie zupełnie nieuzasadnione.

 

Jakie materiały wykorzystujemy do efektywnego ocieplania domów?

Domy szkieletowe są bardzo ciepłe. Ponad 80% grubości standardowej ściany naszych budynków stanowi izolacja, która skutecznie wynagradza brak wysokiej bezwładności termicznej, typowej dla murów domu tradycyjnego.

 

Czy warto stosować duże okna i podcienie?

Duże okna oraz podcienie znajdują zastosowanie w budynkach energooszczędnych. Zastosowane raz, przez wiele będą spełniać swoją funkcję zmniejszając koszty eksploatacji Twojego domu.

 

Energooszczędny garaż

Garaż w domu jednorodzinnym – kiedy i czy w ogóle warto zainwestować w jego budowę? A może istnieje jakaś rozsądna alternatywa uzasadniona praktycznie i ekonomicznie?

 

Energooszczędny ogród

Ktoś mniej zorientowany mógłby sobie zadać pytanie, czy w ogóle istnieje coś takiego jak energooszczędny ogród – co to w ogóle oznacza? Gdzie można zaoszczędzić na energii, i czy tylko na energii? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na tak zadane pytania.

 

Rekuperator zmniejsza koszty ogrzewania

W domach szkieletowych, dzięki specyficznym właściwościom termostatycznym, idealnie sprawdzają się instalacje grzewcze, umożliwiające precyzyjną regulację temperatur dobowych. Dowiedz się więcej o zaletach wykorzystania rekuperatora w tego typu budynkach.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Naszym zdaniem rekuperator powinien stanowić minimum wyposażenia energooszczędnego domu szkieletowego o powierzchni od 1002 w górę.

 

Czy warto stosować kotły kondensacyjne?

Jeżeli podjąłeś decyzję o instalacji CO zasilanego gazem w domu szkieletowym, wówczas instalacja kotłów kondensacyjnych jest rozwiązaniem, które zmniejszy zużycie paliwa i tym samym kosztów eksploatacji. Czy jest to jednak jedyne rozsądne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić w przypadku ogrzewania gazowego?

 

Czy opłaca się stosować baterie fotowoltaiczne w domu kanadyjskim?

Baterie fotowoltaiczne są rozwiązaniem, owszem, ekologicznym, wygodnym i przynoszącym bieżące oszczędności, ale jednocześnie bardzo kosztownym i w naszych warunkach pogodowych nie zapewniają maksymalnej wydajności. Mają też poważną konkurencję w postaci urządzeń korzystających z innych alternatywnych źródeł pozyskiwania energii.

 

Energooszczędne sterowanie – automatyka do domu szkieletowego

Nowoczesne systemy inteligentnego sterowania znajdują bardzo szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych. Co też istotne, urządzenia wchodzące w ich skład komunikują się pomiędzy sobą zdalnie, w przeciwieństwie do starszych systemów magistralowych opartych na sieci kabli. Dowiedz się, jakie wynikają z tego korzyści?

 

Co można zasilać w domu szkieletowym przy pomocy paneli słonecznych i baterii?

W zasadzie, w budownictwie jednorodzinnym – w tym także w energooszczędnych domach kanadyjskich – panele słoneczne wykorzystanie są przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej i w mniejszym stopniu do oświetlenia i ogrzewania wnętrz. Dowiedz się dlaczego?

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej