Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Dom szkieletowy jest tańszy w utrzymaniu od prawie dwa razy mniejszego mieszkania

Przeczytaj porównanie kosztów utrzymania domu szkieletowego 132 m2 z kosztami utrzymania mieszkania 73 m2 w bloku, które nasz Klient użytkował zanim wprowadził się do swojego wymarzonego „Kanadyjczyka”.

Inwestor posiadał spore mieszkanie na poddaszu, z dobrze ocieplonym stropem (40 cm wełny mineralnej), umiejscowione mniej więcej w środkowej a nie skrajnej części budynku dwuskrzydłowego z 2002 roku. Lokal ogrzewał oddzielny piecyk gazowy z zamkniętą komorą spalania. Blok miał szczelną izolację cieplną, bez mostków termicznych, które występowały wcześniej, lecz usunięto je w trakcie eksploatacji budynku kilka lat temu. W mieszkaniu nie było balkonu, więc pod względem kosztów ogrzewania była to okoliczność sprzyjająca oszczędnościom.

Dom ogrzewany jest z systemu nawiewnej pompy ciepła z wymiennikiem pionowym o łącznej długości około 202 m. Wyposażony jest również w rekuperator, który instalujemy w cenie inwestycji w każdym budynku o powierzchni użytkowej 110 m2 i większej.

Centrale sterujące pompy ciepła WaterFurnace i rekuperatora Vallox.
Z lewej wyświetlacz centrali sterującej nawiewną pompą ciepła z wymiennikiem poziomym amerykańskiej firmy WaterFurnace. Z prawej, centrala sterująca fińskiego rekuperatora Vallox. Warto zwrócić uwagę na podane wartości temperatur. W środku domu temperatura wynosi 21 °C (wyświetlacz po lewej). Podczas wentylacji wnętrz, przy niewielkim mrozie na zewnątrz na poziomie - 4 °C (wyświetlacz z prawej) do domu wraca aż 15 °C. Więc z 21 °C, podczas wymiany powietrza z budynku, rekuperator odzyskuje aż 19 °C przy dość surowych warunkach pogodowych. W przedstawionym momencie odczytu (okolice Warszawy, 23 stycznia 2018 r.) wydajność rekuperatora sięga aż 90,4%.

Rekuperator wyprodukowała fińska firma Vallox. Sprawność urządzenia w odzyskiwaniu temperatury podczas wentylacji pomieszczeń to średnio około 85%. W ujęciu finansowym przedstawia się to tak, że z każdej złotówki którą wydasz na ogrzewanie, otrzymasz około 40 groszy zwrotu, więc oszczędność z tytułu ogrzewania pompą, która sama w sobie jest ekonomiczna, wynosi aż 40%. Dodajmy do tego jeszcze takie zalety systemu, jak:

  • brak pyłów i nieczystości w domowych pomieszczeniach;
  • wygodę, gdyż pompa jest praktycznie bezobsługowa i nie trzeba też, jak w przypadku pieca, samemu dostarczać paliwa stałego.
  • możliwość efektywnego chłodzenia wnętrz latem bez używania energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych.

Wydatki za obie powierzchnie mieszkalne w okresie 6 miesięcy zimowych (listopad 2016-kwiecień 2017), które dla porównania przedstawił nam Klient, wyglądają następująco:

Rodzaj wydatku Mieszkanie 73 m2 Dom szkieletowy Top Bud® 132 m2
Czynsz 545 zł x 6 m-cy = 3270 złotych  -
Prąd (średnio/m-c) 118 zł x 6 m-cy = 708 złotych 404 zł x 6 m-cy = 2424 złote
Woda i ścieki (średnio/m-c) – (w czynszu) 76,33 zł x 6 m-cy = 457,98 złotych
Gaz (średnio/m-c) 159,32 zł x 6 m-cy = 955,92 złotych -
Podsumowanie: 4933,92 złotych
2881,98 złotych

W miesiącach letnich (kwiecień-listopad 2017) średni miesięczny rachunek za prąd opłacany przez Inwestora zmniejszył się z kwoty 404 złotych do 270,66 złotych, więc porównywany koszt utrzymania w tymże okresie wypada jeszcze korzystniej na rzecz domu szkieletowego Top Bud®.

Wynik porównania wskazuje jasno, że utrzymanie domu naszej Firmy w tym samym okresie rozliczeniowym było blisko o połowę tańsze i to przy prawie dwa razy większej powierzchni użytkowej. Warto podkreślić też to, że mniejszy jest również ciężar bieżących wydatków, gdyż kwota miesięczna, jaką Inwestor przeznacza na rachunki, jest niższa dla domu szkieletowego niż mieszkania. Ma to istotne znaczenie, np. podczas spłacania kolejnych rat kredytu, z którego część naszych Klientów finansuje swoją inwestycję.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej