Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Dom szkieletowy dla rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem

O czym trzeba pamiętać na etapie opracowywania koncepcji takiego domu i jakie powinien mieć rozwiązania architektoniczne? W tym artykule postaraliśmy się przybliżyć te i podobne tematy przyszłym inwestorom.

Zauważyliśmy zainteresowanie ofertą budowy domów szkieletowych ze strony osób niepełnosprawnych, w tym także rodziców dzieci dotkniętych różnym stopniem niepełnosprawności. Jest więc okazja, żeby powiedzieć więcej, jak wybudować „Kanadyjczyka”, by ułatwić niepełnosprawnym dzieciom funkcjonowanie w takim domu, tworząc w nim komfortowe warunki do życia.

Przypomnijmy że na naszym serwisie internetowym prezentujemy już przykład budynku przystosowanego do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, który budowaliśmy kilka lat temu w okolicach Warszawy. Więcej na temat wspomnianej inwestycji przeczytasz w dziale: Dom dla osoby niepełnosprawnej

 

Należy zacząć od tego, że trudno jest sobie wyobrazić, aby dom w którym ma zamieszkać osoba niepełnosprawna, był budowany w inny sposób, jak tylko na podstawie projektu indywidualnego. Jedynie w ten sposób w budynku uda się zaplanować wszystkie niezbędne rozwiązania funkcjonalne. I właśnie pod ich kątem powinno się odbywać projektowanie. Oczywiście trzymanie się tej zasady nie musi wykluczać wprowadzania do koncepcji domu elementów architektury o znaczeniu estetycznym. Nie należy ich jednak traktować, jako tych najważniejszych. Jest miejsce również dla nich – ale wszystko w odpowiedniej kolejności, zgodnej z priorytetem budowy.

Nikt nie twierdzi, że taki dom musi wyglądać jak przychodnia dziecięca lub pracownia rehabilitacyjna – przeciwnie – może być piękny i klasyczny lub zaskakujący i nowoczesny. To zależy od upodobań estetycznych inwestora. Szczegóły wizualne dopracowujemy na odpowiednim etapie projektowania.

Dom szkieletowy, w którym ma żyć dziecko niepełnosprawne, powinien być przede wszystkim „domem uszytym na miarę”. To oznacza, że architekt podczas projektowania musi uwzględniać rodzaj i stopień niepełnosprawności i wynikające z niej wymagania, które będą pojawiać się w codziennym schemacie życia dziecka i opiekunów.

Pamiętajmy, że architektura budynku – tak od zewnątrz, jak i wewnątrz – ma ułatwiać funkcjonowanie nie tylko niepełnosprawnemu dziecku, lecz również jego rodzicom i opiekunom.

Zaprojektowanie takiego domu nie jest rzeczą prostą. Wymaga doświadczenia w podobnych realizacjach oraz wyobraźni – w rozumieniu przewidywania wszystkich potencjalnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Nie jest łatwo zaprojektować dom dla osoby zdrowej, a co dopiero dla osoby niepełnosprawnej. Dlatego warto poświęcić jak najwięcej czasu na rozmowy z projektantem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Im więcej uwag i opinii wymienisz jako inwestor z naszym architektem, tym będziesz bliżej osiągnięcia efektu, w którym znajdą się wszystkie elementy potrzebne podczas opieki nad Twoim dzieckiem; ale też podczas zabaw, czy czasu na naukę. Warto więc mówić otwarcie o tym, co w zaproponowanych pomysłach budzi Twoje wątpliwości, a co uważasz za rozwojowe i warte bliższego przyjrzenia się.

Lepiej od razu założyć maksimum rozwiązań ułatwiających mieszkanie i codzienne obowiązki, żeby niczego ważnego nie przeoczyć, a dopiero potem optymalizować projekt do najbardziej niezbędnych elementów budynku i własnych możliwości finansowych. Jeżeli nawet któryś z pomysłów okaże się zbyt kosztowny przy ograniczonym budżecie, wówczas pomożemy w znalezieniu rozwiązania podobnego, ale o podobnej funkcjonalności i zbliżonych zaletach. Przykładem może być przestrzeń prysznicowa w łazience. Tutaj zamiast gotowej, lecz drogiej kabiny, którą kupuje się w specjalistycznym sklepie, można od razu zaprojektować układ pomieszczenia w taki sposób, by pod natrysk swobodnie wjeżdżał cały wózek inwalidzki. Taką przestrzeń można potem wyposażyć w specjalną baterię prysznicową oraz niezbędne uchwyty i półki.

Bardzo dużą zaletą indywidualnego projektowania domu szkieletowego pod kątem osoby niepełnosprawnej, jest możliwość zaplanowania odpowiednio szerokich ciągów komunikacyjnych we wnętrzu budynku; wówczas ciągi są dopasowane do rozmiarów wózka czy łóżka medycznego. To samo dotyczy komunikacji na zewnątrz domu: podjazdu do garażu oraz głównych drzwi wejściowych, wyjazdu na taras, przejazdu z garażu do części mieszkalnej.

Innym przykładem są elementy architektury, które są z pozoru mniej istotne w domu dla osoby niepełnosprawnej, lecz w praktyce ogromnie ułatwią życie mieszkańcom. To np. podcienie w bryle budynku. Dzięki nim w zimie na podjazdy pada dużo mniej śniegu a opiekun ma ułatwione zadanie podczas przewożenia dziecka na wózku inwalidzkim do zaparkowanego samochodu.

Takich przykładów, jak opisane, jest więcej. Jeżeli zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego i jesteś rodzicem lub opiekunem dziecka niepełnosprawnego, chętnie umożliwimy Ci spotkanie z naszym Doradcą Klientów Niepełnosprawnych, panem Jarosławem Gosz, który przedstawi Ci więcej szczegółów na temat projektowania indywidualnego oraz budowy domu bez barier.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej