Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Dom szkieletowy 100m2, czyli co zrobić by kredyt stał się mniejszym ciężarem?

Słowem wstępu: jest takie ludowe powiedzenie: „Dom po dach, chłop w piach”. Brzmi tak dosadnie, że aż zabawnie. Jednak jak każde takie powiedzenie, nie wzięło się ono znikąd, i mimo uśmiechu który wzbudza, warto się nad nim przez chwilę zastanowić. Pomoże Ci w tym nasz artykuł.

Biorąc kredyt na dom analizujesz przyszłościowo różne możliwe biegi wypadków. Zastanawiasz się, jak wybrać taki wariant finansowania inwestycji, by umożliwił Ci spłatę rat kredytowych bezpiecznie dla domowego budżetu i kosztem jak najmniejszych wyrzeczeń w bieżących wydatkach. Będąc w opisywanej sytuacji na pewno uwzględniasz też koszty utrzymania przyszłego domu. Szukasz więc rozwiązań budowlanych, przyjaznych finansowo podczas eksploatacji w perspektywie nadchodzących lat. I jeśli nadal kontynuujesz lekturę tego artykułu, to – co nas cieszy – prawdopodobnie zgadzasz się z tym, o czym piszemy.

Jednym z rozwiązań w Twojej sytuacji jest budowa domu szkieletowego. Skoro jesteś zainteresowany taką technologią i poszukujesz o niej informacji na naszym serwisie internetowym, to chętnie przytoczymy Ci te, które są naszym zdaniem najważniejsze dla inwestora z kredytem:

Krótki czas budowy domu szkieletowego

Pierwszy podstawowy argument za jest taki, że budowa domu szkieletowego trwa tylko kilka miesięcy. Co to dla Ciebie oznacza? Otóż dwie ważne rzeczy:

1. Szybszą konsumpcję kredytu. Tylko przez okres spłaty kilku rat nie będziesz mógł korzystać z komfortu swojej inwestycji. Decydując się na dom szkieletowy skracasz czas budowy o minimum dwa lata, z uwagi na brak przerwy technologicznej (schnięcie konstrukcji), koniecznej do rozpoczęcia wykańczania wnętrz; w zależności od zakresu prac, wykańczanie może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

2. Drugi argument wynika z pierwszego: krótszy czas budowy, to również krótszy czas wynajmowania mieszkania. W przypadku Warszawy średnia cena najmu lokalu od 38m2 do 60m2 w drugiej połowie 2015 roku, według oficjalnych danych bankowych, wyniosła 2.586 złotych. Dodaj do tego ratę kredytu pomnożoną nie przez 6-7 miesięcy budowy domu szkieletowego do stanu pod klucz, lecz przez 24 miesiące i więcej, bo tyle około trwa budowa tradycyjnego domu murowanego. Okaże się wtedy, że za taki budynek zapłacisz minimalnie o 62,064 złotych więcej niż zakładany przez Ciebie koszt materiałów i ekip (słownie: ponad sześćdziesiąt dwa tysiące!). Dla porównania: 7 miesięcy najmu podczas budowy domu szkieletowego to 18.102 złote. Różnica wynosi więc 43.962 złote. Za taką kwotę można wykończyć wnętrza domu nawet większego niż 100m2. I na koniec jakże istotna uwaga: w cenie najmu prawie zawsze nie ma opłat za rachunki. Tych w naszych wyliczeniach nie uwzględniliśmy.

Koszt najmu w wysokości 2.586 złotych, do tego rachunki za wodę/gaz/prąd i rata kredytowa 2.000 złotych przez minimum 24 miesiące to spore obciążenie nawet dla małżeństwa, które zarabia wspólnie 7 tysięcy złotych/m-c.

Niższe koszty ogrzewania

Tańsza eksploatacja domu szkieletowego to również duże odciążenie domowego budżetu, z którego będziesz spłacać kredyt zaciągnięty na budowę. W praktyce najwyższy koszt generuje zawsze ogrzanie budynku (chyba że ktoś ma basen). Tutaj „Kanadyjczyk” również wypada bardzo korzystnie. Więcej szczegółów na temat miesięcznych wydatków z tego tytułu opisaliśmy w artykule pt.: Koszt ogrzania domu szkieletowego 100m2 Top Bud®. Przypomnijmy jednak, że decydując się na dom o powierzchni 100m2 w tej technologii, wyposażony w kominek i wygodne ogrzewanie elektryczne, Twoje wydatki za ogrzewanie po ich uśrednieniu, nie powinny przekroczyć 325 złotych na miesiąc. W takim razie roczny koszt to 3900 złotych. A teraz wróć na chwilę do poprzedniego akapitu i przeczytaj jeszcze raz, ile kosztuje średnio wynajęcie mieszkania w Warszawie za jeden miesiąc (bez rachunków).

Poszukiwanie oddzielnych ekip do każdego etapu realizacji inwestycji, nadzorowanie placu budowy (dojazdy na miejsce), związany z tym stres – cóż są to kwestie trudne do oszacowania pod względem finansowym i czasowym, ale kosztowne i wymagające wyrzeczeń. Budując dom szkieletowy nie narażasz się na nie.

Mniej szkód na działce po zakończeniu budowy

Mniej to mało powiedziane – dużo mniej jest już bardziej adekwatnym porównaniem stanu działki po budowie domu szkieletowego versus domu murowanego. W drugim przypadku teren działki, szczególnie tej o niewielkiej powierzchni, wymaga prawie całkowitej rekultywacji, co jest spowodowane dużą ilością śmieci i odpadów powstających w trakcie budowy (pomijamy już aspekt ekologiczny). Dom szkieletowy buduje się „czysto”. Nie zużywa się praktycznie w ogóle wody i betonu, bo nawet ten na fundament dostarczamy na miejsce samochodem-gruszką.

W czasie gdy Ty będziesz już mieszkał urządzony w swoim domu szkieletowym, a spłatę kredytu zrekompensuje Ci radość z własnego dachu nad głową, Twój sąsiad nadal będzie budować swój dom murowany i podpatrywać Cię ukradkiem, jak raz za razem strzyżesz coraz gęstszy trawnik, który sfinansowałeś za pieniądze na wynajem mieszkania.

Na koniec wróćmy raz jeszcze do porzekadła ze wstępu: „Dom po dach, chłop w piach”. Zatem buduj na miarę swoich możliwości.

1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej