Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Dlaczego w czasach walki ze smogiem warto wybudować dom szkieletowy?

Dlaczego w czasach walki ze smogiem warto wybudować dom szkieletowy?Smog jest ważnym społecznie problemem. Ma wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie. W ramach walki z nim, stawia się coraz większy nacisk na rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Właśnie takie są domy szkieletowe. Zużywają mało energii, są przyjazne dla środowiska naturalnego i chronią swoich mieszkańców przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza. Przeczytaj, jak uzasadniamy to, że w czasach walki ze smogiem, dom szkieletowy Top Bud® jest dobrym wyborem.

Smog i jego szkodliwość

Ostatnio coraz częściej możesz usłyszeć o smogu oraz o tym, jak bardzo szkodzi Twojemu zdrowiu. Nie powinieneś bagatelizować tych doniesień. Smog powoduje szereg poważnych chorób, w tym nowotworowych. Istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie smogu jest sposób ogrzewania domu. Wykorzystywane powszechnie kotły węglowe emitują ogromną ilość trujących związków chemicznych. Ważną rolę odgrywa tu również izolacja budynku. Nieszczelne domy wymagają użycia znacznie większej ilości energii do ich ogrzania. Co więcej, nieszczelny dom nie chroni mieszkańców przed szkodliwym powietrzem z zewnątrz. Dlatego wybudowanie domu szkieletowego jest rozsądnym rozwiązaniem. Nie dość, że zmniejszasz swój udział w powstawaniu smogu niemal do minimum, to - co najważniejsze - chronisz swoich bliskich przed jego szkodliwym działaniem.

Okolica domów jednorodzinnych w smogu.
Niestety taki widok w wielu okolicach nie jest rzadkością. Powietrze zasunięte dymem z porannego palenia w piecach węglowych i dachy w sadzy. Zdjęcie wykonał jeden z naszych byłych Klientów, którego dom szkieletowy wyposażyliśmy w nawiewną pompę ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym i rekuperator. Budynek, w którym mieszka, jest jedynym w prezentowanym sąsiedztwie, który nie musi generować szkodliwego dymu podczas ogrzewania wnętrz.

Ogrzewanie bez zanieczyszczenia powietrza, czyli jakie?

W domu szkieletowym możesz zastosować ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska. Natomiast, jeśli szukasz rozwiązania jeszcze bardziej ekologicznego oraz energooszczędnego, powinieneś postawić na pompę ciepła, która poza wyżej wymienionymi, posiada jeszcze wiele innych zalet, o których pisaliśmy np. w artykule: Dom szkieletowy jest tańszy w utrzymaniu od prawie dwa razy mniejszego mieszkania. Świetnym rozwiązaniem będą także panele fotowoltaiczne – idealne w przypadku pompy ciepła i wszystkich innych źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną. Ich zaletą jest możliwość uniezależnienia się od swojego dostawcy prądu i obniżenia kosztów energii elektrycznej praktycznie do zera. Dodając do tego możliwość otrzymania dotacji na ich instalację, takie rozwiązanie jest jeszcze bardziej atrakcyjne, bo zwróci się po prostu szybciej.

Owszem większość energii elektrycznej w Polsce powstaje z węgla. Można więc dyskutować, czy pompa ciepła zasilana prądem, jest ekologiczna. Odpowiedź jest prosta: nie w pełni, jeśli jej właściciel jest uzależniony od dostawcy energii elektrycznej. Mimo to, jest najbardziej perspektywicznym systemem ogrzewania domu, ze względu na możliwość całkowitego zasilania ze źródeł energii odnawialnej. I właśnie w kierunku eksploatacji takich źródeł idzie dzisiejszy świat. Niektóre z nich, np. panele fotowoltaiczne, są już w zasięgu finansowym inwestorów w Polsce. Szczególnie tych o praktycznym podejściu do budowy domu. Chodzi np. o jego wielkość. Tacy inwestorzy zastanowią się, czy nie lepiej mieszkać na 150 m2 powierzchni użytkowej zamiast na 250 m2, by przeznaczyć uzyskane w ten sposób oszczędność w swoim budżecie na zakup pompy ciepła i fotowoltaiki. Poza tym w nadchodzących latach, w naszym kraju również, udział czystej energii w rynku jej dystrybucji będzie musiał się zwiększać. To po prostu nieuniknione dla stabilnego rozwoju i konkurencyjności gospodarki.

Postaw na energooszczędność i nie przyczyniaj się do powstawania smogu

Przyjęło się przekonanie, że ogrzewanie niezanieczyszczające powietrza jest zdecydowanie droższe ze względu na koszt instalacji. Ale czy tak jest rzeczywiście? To na co trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim, to energooszczędność, która wyraźnie obniża bieżące wydatki z tytułu ogrzewania. Warto też wymienić takie zalety nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, jak możliwość schładzania wnętrz latem, bezpobslugowość, czy brak uciążliwości dla sąsiedztwa (dym). W domu szkieletowym takie urządzenie zwraca się szybko, bo po około 8-10 latach. Jest tak, ze względu na optymalne do takiego urządzenia, właściwości termiczne budynku o drewnianej konstrukcji szkieletowej. W "Kanadyjczyku" nagrzewa się bezpośrednio powietrze, a nie murowane ściany, które to ciepło oddają potem, czyli dopiero po nagrzaniu się. Nie należy też zapominać, że koszt domowej instalacji gazowej lub pieca na pellet też nie jest niski. Jeśli porównanie cenowe każdej z takich inwestycji ma być miarodajne, takie koszty też powinny być uwzględnione.

Korzystając z nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym będziesz mógł zarówno ogrzać, jak i schłodzić swój dom, zużywając przy tym małą ilości energii. Długoterminowo odbije się to bardzo korzystnie na Twoim domowym budżecie. Nie wspominając już o tym, że nie będziesz zatruwać środowiska, w którym mieszkasz.

Wspomnieliśmy już wyżej o termice domu szkieletowego. Teraz podamy przykład wynikających z niej korzyści dla Twojego portfela. Ze względu na to, że „Kanadyjczyk” ma niską bezwładność cieplną, to wychładza się szybciej niż dom murowany, lecz też bardzo szybko się nagrzewa. Dzięki temu możesz pod nieobecność mieszkańców obniżyć temperaturę w jego wnętrzu np. do 12°C i nie zużywać niepotrzebnie energii. W przypadku domu szkieletowego Top Bud® o powierzchni użytkowej 140 m2 z nawiewną pompą ciepła, ponowne ogrzanie wnętrz z 12°C do 21°C przy temperaturze 0°C na zewnątrz, zajmie około 10 minut. Czy to nie zaleta..?

Taki dom zużywa w skali roku prąd za kwotę około 4200 złotych, włączając w to wszystkie domowe urządzenia zasilane energią elektryczną, w tym także elektryczny bojler o pojemności 200 litrów. Poza tym do opłacenia pozostaje już tylko rachunek za wodę i kanalizację. Jest więc nie tylko ekologicznie, ale też niedrogo. Docenisz ten fakt szczególnie wtedy, gdy będziesz finansować budowę swojego domu z kredytu.

W podanych wyżej 4200 złotych, koszt ogrzewania domu szkieletowego o powierzchni 140 m2 w ciągu sześciu miesięcy zimowych nawiewną pompą ciepła, to około 1300 złotych. Wysokość opłat uwzględnia wentylację przy użyciu rekuperatora odzyskującego ciepło z wnętrz. Taki rekuperator nasza firma instaluje w standardzie dla każdego domu szkieletowego powyżej 110 m2.

Izolacja domu szkieletowego - mniej zużytej energii

Domy szkieletowe naszej firmy cechują się dużo lepszymi parametrami izolacyjności niż domy murowane. Przenikalność cieplna wynosi 0,15W/m2K. Dla porównania, w domach murowanych ten sam wskaźnik oscyluje z reguły w granicach 0,35-0,4W/m2K. Stosowana przez nas warstwa izolacji z wełny mineralnej, styropianu ryflowanego, foli paroizolacyjnej i wiatroizolacji bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło we wnętrzach, jednocześnie optymalnie zabezpiecza drewnianą konstrukcję budynku przed wilgocią. Co więcej – sama konstrukcja drewniana jest izolatorem, więc każdy element takiego domu zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

Rekuperator jako filtr przeciw smogowi

Wspomniany przeze nas wyżej rekuperator, poza swoją podstawową funkcją, jaką jest oszczędzanie energii poprzez jej odzysk z wymienianego powietrza, spełnia jeszcze jedno, bardzo istotne zadanie. Dzięki zainstalowanym w nim filtrom, powietrze jest oczyszczane, więc staje się zdrowe. W okolicach, w których często występuje zjawisko smogu, filtr rekuperatora w czasie wymiany po zimie jest dosłownie czarny jak sadza. Wiedzą o tym wszyscy właściciele domów szkieletowych Top Bud®, którzy korzystają z dobrodziejstw takiego urządzenia.

Podsumowanie

  • Dom szkieletowy jest przyjazny dla środowiska, ponieważ, ze względu na niską bezwładność termiczną i świetną izolacyjność, dobrze "współpracuje" z ekologicznymi systemami opartymi na precyzyjnym ogrzewaniu i wymianie powietrza.
  • System odzysku energii, czyli rekuperator, funkcjonuje w tym samym obiegu powietrza, co nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. To z kolei podnosi wydajność obu układów. W efekcie zużywasz mniej prądu do ogrzania budynku i jesteś bardziej eko.
  • Dom szkieletowy w polskich warunkach generuje mniej smogu. Po instalacji paneli fotowoltaicznych, nie przyczyniasz się w ogóle do jego powstawania. To z kolei oznacza, że ogrzewając swoje wnętrza, nie szkodzisz też sąsiedztwu.
  • Dzięki filtrom w rekuperatorze, mieszkańcy Twojego domu szkieletowego nie oddychają szkodliwymi pyłami, unoszącymi się w powietrzu na zewnątrz. Dbasz więc też o zdrowie najbliższych.
1Nasze realizacje

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Dom szkieletowy 140 m2 z poddaszem użytkowym znajduje się w małej i spokojnej miejscowości Siestrzeń, w pobliżu Grodziska Mazowieckiego. Budynek stoi na dużej działce o powierzchni 1534 m2. Dom z zewnątrz wykończony jest w standardzie Top Bud® - pokrycie dachowe z gontu bitumicznego oraz jasny tynk akrylowy na elewacji. Ogrzewanie elektryczne, wspomagane kominkiem z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza zapewnia wymagany komfort termiczny. Do wentylacji wnętrz oraz odzyskiwania energii cieplnej służy rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Prezentowany dom szkieletowy Top Bud® 112 m2 z poddaszem użytkowym znajduje się w podwarszawskiej miejscowości Macierzysz. Inwestorzy zdecydowali się na skorzystanie z usług naszej Firmy ze względu na bardzo krótki czas budowy, o czym przekonali się na własne oczy, obserwując jak szybko powstaje dom szkieletowy Top Bud® u ich sąsiadów. Dom powstał w gęstej zabudowie jednorodzinnej w miejscu poprzedniego budynku, który został wyburzony. Działka, na której realizowana była inwestycja ma 300 m2 powierzchni. Elewacja wykonana jest z tynku akrylowego oraz częściowo z kamienia. Dach pokryty jest gontem bitumicznym. W budynku zainstalowane jest ogrzewanie elektryczne, które wspomaga kominek z systemem rozprowadzania powietrza. Rekuperator wentyluje wnętrza i odzyskuje tracone podczas eksploatacji domu ciepło. Indywidualny projekt architektoniczny wykonał nasz architekt, mgr inż. Stanisław Arciuch.

czytaj więcej

Galeria najnowszych aktualizacji Top Bud®.Duży dom szkieletowy z poddaszem użytkowym 255 m2 znajduje się w miejscowości Jabłonna w powiecie legionowskim, dwadzieścia pięć minut drogi samochodem od centrum Warszawy. Pokrycie dachowe wykonane jest z gontu bitumicznego, który jest standardem Top Bud®. Elewacja pokryta jest jasnym tynkiem. Na życzenie Inwestora w oknach zamontowaliśmy szprosy. Budynek posiada częściowo zadaszony taras z wyjściem na działkę oraz zamknięty, dwustanowiskowy garaż. Efektywną wentylację wnętrz zapewnia rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Kompaktowy dom szkieletowy z poddaszem użytkowym 149 m2 wykonany w nowoczesnym stylu znajduje się w dużej podwarszawskiej wsi Chotomów, gmina Jabłonna. Inwestorzy to małżeństwo z małym dzieckiem. Dom posiada zamknięty jednostanowiskowy garaż. Elewacja wykonana jest z jasnego tynku akrylowego, posiada też bardzo modne, częściowe wykończenia z drewna. Pokrycie dachowe wykonane jest z blachy na rąbek stojący. Budynek wyposażony jest oczywiście w rekuperator, który zapewni prawidłową wentylację wnętrz. Ogrzewanie w zimie oraz klimatyzację w lecie zapewnia nawiewna pompa ciepła.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®Duży dom szkieletowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 290 m2 w Warszawie posadowiony na płycie fundamentowej. Lokalizacja budynku w dzielnicy Mokotów, w pobliżu Wisły zapewnia komfortowe warunki mieszkalne, z dala od wielkich blokowisk, przy jednoczesnej możliwości szybkiego dojazdu do centrum. Adaptacją gotowego projektu architektonicznego do technologii szkieletowej zajął się nasz architekt mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Za ogrzewanie wnętrz w zimie oraz ich chłodzenie w lecie odpowiedzialna jest nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, która w połączeniu z rekuperatorem zapewni także wydajną wentylację budynku. Dom posiada bardzo modną bryłę, duże przeszklenia oraz częściowo drewnianą elewację z modrzewia syberysjkiego, pełniącą funkcję ozdobną. Dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym dom jest właściwie samowystarczalny energetycznie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Duży dwupokoleniowy dom szkieletowy dla rodziców i małżeństwa z dziećmi. Budynek ma dwa oddzielne lokale o różnej powierzchni użytkowej. Ogrzewane są nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wnętrza wentyluje rekuperator. Autorem indywidualnego projektu jest nasz architekt, mgr inż arch. Stanisław Arciuch. W pierwszej wersji, większy lokal posiadał niewielki zadaszony taras, który rozbudowaliśmy na życzenie właściciela. Drugi taras należący do mniejszego lokalu, również zmodyfikowaliśmy po roku od zasiedlenia budynku, zabudowując przestrzenie między słupami nośnymi ocieplonymi ścianami. Dzięki temu w domu powstała dodatkowa powierzchnia użytkowa (patrz: drugie zdjęcie od góry). Budynek ma jasny tynk na elewacjach i modne wstawki z bardzo wytrzymałej termodeski sosnowej. Całość uzupełnia dach pokryty gontem bitumicznym, który stosujemy w standardzie na domach szkieletowych Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy, który zaprojektowaliśmy na indywidualne zamówienie Klienta tak, aby dobrze wpasowywał się w krajobraz gęsto zabudowanej ulicy. Część frontowa pełni rolę reprezentacyjną i komunikacyjną, natomiast część rekreacyjna znajduje z tyłu, co jest charakterystyczne dla domów miejskich. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do parkowania, w bryle budynku poza garażem doprojektowaliśmy wiatę na drugi samochód. Dom ogrzewany jest piecem gazowym. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek. Wnętrza wentyluje rekuperator o wydajności odzysku ciepła podczas wymiany powietrza z wnętrz na poziomie około 90%, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o około 40%. Czyli z każdej złotówki wydanej na gaz, właściciel otrzymuje czterdzieści groszy zwrotu.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Kompaktowy dom szkieletowy z poddaszem użytkowym dla rodziny czteroosobowej. Para Inwestorów miała jasno określone preferencje względem wyglądu wnętrz i ich układu funkcjonalnego, więc indywidualny projekt, który wykonał nasz architekt, powstał w zasadzie w ciągu trzech spotkań. Dla wygospodarowania jak największej przestrzeni na poddaszu użytkowym, Inwestorzy zdecydowali się na odwrócenie kalenicy w poprzek dłuższej osi budynku. Jest to rozwiązanie chętnie stosowane w domach jednorodzinnych w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, które były inspiracją dla naszych Klientów. Zgodnie z założeniami projektowymi budynek ma też zadaszony taras i wejście główne. Pokryty jest modną blachą na rąbek stojący. Na elewacjach znajdują się elementy z ozdobnej termodeski, które na życzenie Inwestorów nie zostały polakierowane po to, żeby się naturalnie postarzały i spatynowały oddając po 4-5 latach pełnię swojego uroku. Dom ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma na wyposażeniu rekuperator i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Wesołej powstał według indywidualnego projektu zewnętrznej pracowniarchitektonicznej, który dostosowaliśmy do technologii szkieletowej. Budynek ma charakterystyczny drewniany wykusz przy tarasie, który efektownie wyróżnia go spośród innych domów w okolicy. Cechuje się też modnym połączeniem tynku z drewnianymi listwami elewacyjnymi na ścianach zewnętrznych i pokryciem dachowym z blachy na rąbek stojący. Ciekawym elementem jest też łącznik między główną częścią mieszkalną domu a dwustanowiskowym garażem, znajdujący się na poddaszu użytkowym. Służy on za naziemny „pasaż”. Pod nim powstało przejście do tylnej części domu, w której powstał leśny ogród. Budynek ogrzewany jest nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Ma też na wyposażeniu kominek i rekuperator.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Uroczy dom szkieletowy z rustykalnymi akcentami. Inwestor miał jasno zdefiniowane potrzeby względem jego wyglądu i układu funkcjonalnego wnętrz. Spełniał je projekt gotowy zakupiony od zewnętrznej pracowni architektonicznej, który zaadoptowaliśmy do technologii szkieletowej. Bryła domu jest niewielka powierzchniowo, lecz posiada poddasze użytkowe. Wnętrza ogrzewane są grzejnikami elektrycznymi i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Więcej informacji na temat tej inwestycji znajdziesz w artykule: Kompaktowy dom szkieletowy 115 m2 z poddaszem użytkowym w Rzekuniu koło Ostrołęki.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Zgodnie z życzeniem Inwestora, dom szkieletowy miał mieć prostą bryłę, dwuspadowy dach i zadaszony taras. I w taki sposób został przez nas zaprojektowany. Priorytetem dla naszego Klienta był nie tylko bardzo krótki czas budowy, lecz także ogrzewanie wnętrz nawiewną pompą ciepła z uwagi na oszczędności eksploatacyjne i wygodę użytkową. Dom wyposażony jest również w rekuperator. Na zdjęciach działka wokół jest jeszcze niezagospodarowana. Wykonaliśmy je po mniej więcej trzech miesiącach od zakończenia budowy i miesiącu od zasiedlenia budynku przez naszego Klienta.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Inwestycja w miejscowości Ławki należy do młodego małżeństwa. Przed przyjściem do naszej firmy, Klienci zastanawiali się nad zakupem gotowego domu szkieletowego w swojej okolicy, jednak po zapoznaniu się z jego stanem, szybko zdecydowali się, że swojego wymarzonego „Kanadyjczyka” wybudują bezpiecznie od samego początku z naszą firmą. Budynek z poddaszem użytkowym powstał według indywidualnego projektu naszego architekta Stanisława Arciucha. Ogrzewanie zapewniają grzejniki elektryczne, maty podłogowe oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wnętrza wentyluje rekuperator o skuteczności około 90%, który obniża całkowite koszty ogrzewania o około 40%.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestycja w Karczewie należy do młodego małżeństwa, które przywiodło do naszej firmy marzenie zamieszkania pod własnym dachem, bez wysiłku jakim jest samodzielna budowa domu murowanego w systemie gospodarczym, która trwa nawet kilka lat. Budynek ma zwartą i proporcjonalną bryłę z dachem o kącie nachylenia 42 stopni. Ogrzewany jest piecem gazowym i kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Ponadto ma na wyposażeniu rekuperator, który zapewnia właścicielom oszczędności finansowe z tytułu ogrzewania na poziomie około 40% . System ten otrzymuje każdy nasz Klient, który zdecyduje się na budowę domu szkieletowego o powierzchni równej lub większej niż 110 m2.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje firmy Top Bud®.Inwestor wybierając naszą ofertę kierował się energooszczędnością i wygodą, na której zależało mu w równym stopniu, co na szybkości budowy. Stąd podjął decyzję o budowie domu szkieletowego i zainstalowaniu w nim pompy ciepła w wariancie nawiewnym, z dolnym źródłem. Budynek znajduje się na ładnej zadrzewionej działce, położonej w leśnej niecce. Dzięki temu ze wszystkich okien parteru i poddasza użytkowego roztacza się miły dla oka widok. Budynek wykonaliśmy w naszym standardzie. Posiada rekuperator, kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Kryty jest gontem bitumicznym. Izolację zewnętrzną ścian stanowi styropian ryflowany pokryty tynkiem akrylowym.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom szkieletowy powstał na ładnej działce leśnej w uroczej podwarszawskiej miejscowości Izabelin C. Ze względu na nietypowość tej inwestycji, poświęciliśmy jej wcześniej artykuł na naszym serwisie internetowym, zatytułowany: Czy można wybudować dom szkieletowy korespondencyjnie? Z Firmą Top Bud® tak!

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Inwestycja w Gabryelinie to dom szkieletowy w stylu wiejskiej rezydencji. Znajduje się w spokojnej, zielonej okolicy niedaleko Warszawy, która jest idealnym miejscem do zamieszkania dla dużej rodziny. Poza sporych rozmiarów częścią dzienną na parterze, dom posiada też dużą przestrzeń na poddaszu użytkowym, gdzie znajdują się przytulne sypialnie oraz łazienka z WC. Wnętrze budynku ogrzewa nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym, która ponadto schładza je latem zapewniając duży komfort podczas upałów. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem nagrzanego powietrza przez wentylację. Oczywiście dom ten posiada też system rekuperacji do odzysku ciepłego lub zimnego powietrza (w zależności od pory roku), podczas wymiany.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego powstał w naszej firmie. Inwestorami było młode małżeństwo, które wykorzystało pod budowę posiadaną wcześniej działkę niedaleko Otwocka. Ogrzewanie budynku zapewnia nawiewna pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Wentylacja opiera się na systemie rekuperatora. Dom zaprojektowaliśmy tak, by wykorzystać atut, jakim jest zbocze występujące na działce.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Marzeniem Inwestora było zamieszkanie w rozłożystym domu parterowym o powierzchni około 200 m2, przy tym miał być to dom energooszczędny. Wybór padł więc na budynek w technologii szkieletowej. Po zapoznaniu się z różnymi ofertami wykonawstwa tego typu domów, Klient zlecił zadanie jego budowy naszej firmie. Autorem indywidualnego projektu domu szkieletowego w Woli Gołkowskiej jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Ogrzewanie zapewnia piec gazowy. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którą reguluje automatycznie system rekuperatora uzdalniającego jakość powietrza i generującego znaczne oszczędności z tytułu ogrzewania.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Nadbrzeż to jednorodzinny budynek mieszkalny o kompaktowej bryle. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z ekonomicznego punktu widzenia, dom nie wymagał instalacji rekuperatora, ponieważ przy niewielkiej powierzchni użytkowej 101,9 m2, jego ogrzewanie i tak generuje niskie koszty. Zapewniają je równocześnie elektryczne grzejniki i maty podłogowe. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.Zdjęcia przedstawiają stan deweloperski-zamknięty w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w Złotokłosie miał nawiązywać do architektury dworu wiejskiego XIX-wiecznego Mazowsza. Koncepcja ta pojawiła się podczas audytu technicznego działki Klienta przez naszego architekta, jeszcze na etapie ustalania zakresu inwestycji. Na terenie działki znajdują się piękne okazy starych dębów i sosen. To one stały się inspiracją do zaprojektowania domu szkieletowego akurat w takim stylu. Z zewnątrz tradycyjny a w środku wyposażony w nowoczesny rekuperator o wydajności blisko 90%, który generuje oszczędności z tytułu ogrzewania na poziomie 40 groszy z każdej wydanej złotówki. CIepło do wnętrz dostarcza piec gazowy. Ogrzewanie dodatkowe zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, którego absolutnie nie powinno zabraknąć w domu inspirowanym tradycją.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy w miejscowości Pustelnik koło Mińska Mazowieckiego powstał według indywidualnego projektu naszego architekta mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Charakterystyczną cechą tej inwestycji była budowa z wykorzystaniem starego podpiwniczenia i fundamentu, na którym uprzednio stał pierwszy dom naszych Klientów. W związku z tym przed realizacją musieliśmy wyburzyć stary budynek i odpowiednio przygotować pozostawioną część pod budowę drewnianego szkieletu. Taras od strony frontowej wykonała firma zewnętrzna. Dom szkieletowy wyposażony jest w kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację, rekuperator i nawiewną pompę ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Projekt prezentowanego domu szkieletowego dla młodego małżeństwa powstał w naszej firmie. Jego autorem jest mgr inż. arch. Stanisław Arciuch. Z uwagi na stosunkowo niewielką powierzchnię działki budowlanej, Inwestorom zależało na kompaktowym domu parterowym. W środku miał się znaleźć około 30-metrowy salon, koniecznie trzy sypialnie, dwie łazienki i - z uwagi na chęć częstego spędzania czasu na powietrzu - zadaszony taras. Dodatkowym udogodnieniem ujętym w projekcie była spiżarnia obok kuchni. Oczywiście poza tym we wnętrzu znajduje się też wiatrołap, hol i pomieszczenie techniczne. Dom ogrzewany jest piecem gazowym, posiada rekuperator oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Budynek ma cechy domu ranczerskiego, który charakteryzuje się prostą bryłą i wykończeniem elewacji w drewnie. W tym przypadku nie listwy nie pokrywają całej powierzchni ścian zewnętrznych, lecz znaczną części frontu budynku, gdzie - co charakterystyczne dla takich domów - znajduje się zarówno taras, jak i główne wejście. Budynek wyposażony jest w rekuperator, ogrzewanie gazowe i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Zdjęcia domu szkieletowego wykonaliśmy zaraz po doprowadzeniu inwestycji do stanu deweloperskiego-zamkniętego w naszym standardzie.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Dom szkieletowy znajduje się w spokojnej okolicy wiejskiej, niedaleko Makowa Mazowieckiego. Wyposażony jest w rekuperator oraz nawiewną pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym. Posiada też kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Podczas naszej ostatniej wizyty, przy okazji wykonywania prezentowanych zdjęć, właścicielka inwestycji podkreślała z dużym zadowoleniem niskie koszty ogrzewania za ostatnich sześć miesięcy zimowych na poziomie około 1350 złotych przy 147 m2 powierzchni użytkowej(!). Cieszymy się z tego, gdyż oszczędność eksploatacyjna była jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zarówno szkieletowej technologii budowy, jak i naszej firmy na wykonawcę domu.

czytaj więcej

Najnowsze realizacje budowlane firmy Top Bud®.Dom jest niewielki, bo takie właśnie oczekiwania, co do jego powierzchni użytkowej, miał nasz Klient. Poza funkcją mieszkalną, budynek miał przede wszystkim zapewnić jak najlepszy komfort cieplny przy niewielkich comiesięcznych wydatkach z tego tytułu. Dom szkieletowy w Sochaczewie wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe, zasilane z instalacji gazowej. Jego wnętrza wentyluje rekuperator, który przy i tak oszczędnym ogrzewaniu gazowym obniża dodatkowo jego koszty i to znacznie, bo z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie, nasz Klient otrzymuje około 40 groszy zwrotu (!). Utrzymanie takiego budynku jest więc naprawdę tanie. Nie wspominając już o innych zaletach rekuperacji, które opisaliśmy w artykule: Praktyczne strony rekuperatora w domu szkieletowym Top Bud®.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.Indywidualny projekt prezentowanego domu szkieletowego opracował nasz architekt, mgr. inż. arch. Stanisław Arciuch. Dom parterowy ma kompaktową bryłę, jednak sprawia wrażenie bardziej rozłożystego, dzięki zróżnicowanej konstrukcji dachu. Inwestorami było młode małżeństwo z dziećmi, chcące zamieszkać w zielonej okolicy niedaleko Warszawy. Budynek jest wyposażony w rekuperator. Ogrzewanie zapewnia kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację oraz elektryczne maty podłogowe.

czytaj więcej

Galeria najnowszych realizacji Top Bud®.

Dom powstał według projektu indywidualnego naszego architekta, mgr. inż. arch. Stanisława Arciucha. Jest to budynek parterowy o prostej bryle z dachem czterospadowym. Inwestorami było małżeństwo w średnim wieku, które w ten sposób zrealizowało swoje marzenie o spędzeniu emerytury w ciepłym i bezobsługowym domu pod Warszawą. Wnętrza budynku wentyluje rekuperator a ogrzewanie zapewnia piec gazowy.

czytaj więcej

Prezentowany dom szieletowy powstał według projektu indywidualnego zewnętrznej pracowni architektonicznej. Poddaliśmy go adaptacji pod technologię szkieletową. Jest to budynek parterowy w stylu ranczerskim. Charakteryzuje się dużymi pomieszczeniami, rozłożystą i nieregularną bryłą. Posiada też drewno na części elewacji. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w wersji podłogowej. Wnętrza wentyluje rekuperator. W domu znajduje się również kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

czytaj więcej