Zadzwoń i umów się na wizytę w TOP BUD©

Telefon do eksperta
mgr. inż. Marek Korzec
+48 601-827-405
Biuro: +48 607-620-235

Masz pytanie? Zadzwoń!!
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z budową lub projektem domu energooszczędnego? Na Twoje pytania odpowie mgr. inż. Marek Korzec, Prezes Firmy TOP BUD®

Komu polecilibyśmy budowę domu szkieletowego?

Zdajemy sobie sprawę, jak trudny może być wybór technologii budowy domu. Wiadomo – jego konsekwencje ciągną się potem za inwestorem przez całe życie. Dlatego chcielibyśmy przedstawić Ci nasze doświadczenia z obsługi dotychczasowych Klientów i w ten sposób odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre osoby zdecydowały się na taki właśnie dom.

Nie każdy kontakt z potencjalnym Klientem naszej Firmy kończy się zawarciem umowy i budową domu szkieletowego. Staramy się jednak nie traktować takiej sytuacji osobiście i w kategoriach porażki naszej oferty. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że nie wszyscy inwestorzy są przekonani do budowy domu w takiej technologii. Nie chcemy skupiać się na powodach takiej decyzji, bo mimo tego, że są to często powody dyskusyjne (nawet bardzo), to całe szczęście każdy ma wolny wybór i buduje taki dom, jaki chce.

W tym artykule chcielibyśmy skupić się na osobach, które przychylnie patrzyły na pomysł zamieszkania w energooszczędnym domu szkieletowym, a jego treść adresujemy do wszystkich tych, którzy myślą podobnie. Naszym celem jest więc przedstawienie korzyści wynikających z budowy takiego domu i jego późniejszej eksploatacji, które dostrzegli nasi Klienci, ponieważ mieli jasno doprecyzowane oczekiwania względem:

 • przebiegu procesu budowlanego;
 • kosztów późniejszej eksploatacji budynku;
 • standardu mieszkaniowego, w tym rozwiązań technicznych podnoszących komfort użytkowy.

Zalety procesu budowy domu szkieletowego z Top Bud®

Początkiem tego procesu jest przygotowanie projektu indywidualnego lub adaptacja projektu gotowego na technologię szkieletową. W obu przypadkach etap ten odbywa się przy konsultacjach z naszym architektem, projektantem branżowym i kosztorysantem. Dzięki umiejętności oceny potrzeb Inwestora, potrafimy szybko doradzić optymalne rozwiązania w układzie funkcjonalnym wnętrz, architekturze budynku, zagadnieniach materiałowych czy równie istotnych na tym etapie, kwestiach finansowych i formalno-prawnych. Skoro budowa domu szkieletowego jest atrakcyjna również ze względu na to, że trwa krótko, wykonanie projektu nie powinno zabierać wiele czasu. Wychodząc właśnie z takiego założenia obsługę Klienta na tym etapie zoptymalizowaliśmy tak, by ułatwić mu podejmowanie decyzji, a wszystko w oparciu o kosztorys aktualizowany niemal od ręki. Wobec tego:

 • oszczędzamy czas Inwestorów;
 • zdejmujemy z nich ciężar związany z podejmowaniem trudnych decyzji technologicznych i dotyczących funkcjonalności;
 • pomagamy utrzymywać kontrolę nad budżetem przeznaczonym na budowę.

Niższe koszty i wygoda podczas eksploatacji domu szkieletowego

Chętnie podajemy informacje na ten temat, gdyż koszt utrzymania takiego domu jest znacznie niższy niż dla domu w tradycyjnej technologii murowanej. Ale nie tylko. Ciekawe porównanie wydatków eksploatacyjnych znajdziesz też w artykule: Dom szkieletowy jest tańszy w utrzymaniu od prawie dwa razy mniejszego mieszkania.

Z czego wynikają oszczędności? Przede wszystkim, ze świetnych parametrów termicznych budynku. W zasadzie, każdy element jego ściany stanowi barierę izolacyjną. Także konstrukcja nośna, gdyż wykonana jest z drewna. W tym przypadku jest ono poddane specjalnej obróbce, która podnosi jego wytrzymałość mechaniczną i trwałość.

Kolejnym aspektem jest zastosowanie systemu rekuperacji. I to nawet w wariancie minimum. To znaczy, że wszystkie domy o powierzchni od 110 m2 i więcej, wyposażamy w takie rozwiązanie w cenie inwestycji. Poza tym, że znacznie podnosi ono komfort mieszkaniowy zmniejszając występowanie kurzu, pyłów roślin, owadów i przykrych zapachów we wnętrzu budynku, to jeszcze pozwala uzyskać około 40% oszczędności z tytułu wydatków na ogrzewanie (lub ogrzewanie i chłodzenie w przypadku nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym).

Pokazując to na przykładzie: jeśli Twój dom szkieletowy będzie miał powierzchnię użytkową 130 m2 i zostanie wyposażony w taką pompę oraz rekuperator, to za okres 6 m-cy zimowych przy średniej temperaturze na poziomie 21°C za dnia i 19°C nocą, zapłacisz kwotę około 1600 złotych (przy taryfie dzień/noc). W przypadku braku rekuperatora, kwota ta podniosłaby się do poziomu 2240 złotych. Co prawda, to i tak niewiele, jak na taką powierzchnię i fakt, że CO zasilane jest elektrycznie a – jak wiadomo – prąd jest najdroższy. Jednak wydatek zaledwie 1600 złotych robi jeszcze lepsze wrażenie, nie wspominając o pozostałych zaletach rekuperatora.

Klienci zlecający budowę domu szkieletowego naszej Firmie chętnie decydują się na pompę ciepła w wariancie nawiewnym lub podłogowym. Dzieje się tak ze względu na późniejsze oszczędności energetyczne, wygodę podczas eksploatacji (bezobsługowa praca) i również to, że w cenie całej inwestycji, zakup takiego urządzenia wraz z instalacją wynosi kosztowo mniej niż w przypadku wdrożenia takiego systemu w domu gotowym przez zewnętrzną firmę, dostarczającą takie rozwiązanie oddzielnie

Dom szkieletowy Top Bud® w Dziecinowie po dwóch latach eksploatacji.Prezentowany dom o powierzchni 140 m2 był inwestycją młodego małżeństwa z dwójką małych dzieci. O wyborze technologii szkieletowej zadecydował przede wszystkim, krótki czas budowy ale też energooszczędność i brak konieczności samodzielnej obsługi rekuperatora oraz systemu nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Znaczenie miał też fakt, że inwestycja znajduje się w bliskiej odległości od trakcji kolejowej, a nasze domy szkieletowe cechują się bardzo dobrą izolacyjnością na przecieki akustyczne dochodzące z zewnątrz. Zresztą w środku są również ciche, ponieważ ściany wewnętrzne i stropy są odpowiednio wytłumione przy pomocy "oddychającej" folii oraz wełny mineralnej. Dodatkowo w pomieszczeniu technicznym stosujemy dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej a na stropach, poza izolacją cieplno-akustyczną, dwie warstwy płyty OSB.

Komfort cieplny, ale nie tylko…

O części zalet wynikających z komfortu mieszkania w domu szkieletowym naszej Firmy napisaliśmy wyżej, ale jeszcze rozwiniemy ten wątek. Znaczenie ma tu przede wszystkim, możliwość korzystania z bezobsługowych urządzeń, które są nie tylko tanie w eksploatacji, ale też nie wymagają naszej uwagi na co dzień, podczas gdy dbają o komfort termiczny we wnętrzu budynku, jak również o dobrą jakość powietrza. Mowa oczywiście o pompie ciepła i rekuperatorze.

W przypadku ogrzewania gazowego, czy ogrzewania elektrycznego w postaci grzejników o niskim zużyciu energii lub mat podłogowych, które również stosujemy w części domów szkieletowych naszych Klientów – ich używanie jest także znacznie bardziej komfortowe i ekologiczne od opalania budynku piecem na paliwa stałe, tak popularnym w tradycyjnych domach murowanych.

Na podniesienie komfortu mieszkaniowego wpływa również, tzw. efekt ciepłej ściany. Jest to przyjemne odczucie, jakie daje wnętrze domu szkieletowego, spowodowane strukturą materiałową przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Ściany składające się wyłącznie z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, nie emanują chłodem tak, jak ma to miejsce w przypadku ściany murowanej, która nawet po ogrzaniu wnętrz, mimo że kumuluje część ciepła z CO, to i tak nie daje takiego samego wrażenia, jak ściana w naszych budynkach. W ten sposób wnętrze domu szkieletowego sprawia wrażenie bardziej przytulnego.

Dzięki opisanemu efektowi ciepłej ściany, inne jest wrażenie odczuwania temperatury 21°C w domu szkieletowym, inne w tradycyjnym domu murowanym.

Na koniec o korzyściach podczas finansowania budowy domu szkieletowego z kredytu

Chcielibyśmy też zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny powód, dla którego część naszych Klientów zdecydowała się na wybór domu szkieletowego naszej Firmy. Chodzi o korzyści finansowe przy realizacji budowy z kredytu:

 • Po pierwsze, krótki czas budowy, to krótszy czas wynajmu mieszkania. Jeśli dom szkieletowy powstaje w około pół roku a murowany przynajmniej dwa lata, to taka też jest różnica w ilości miesięcy, za które należy opłacić czynsz Twojemu najemcy.
 • Po drugie – odwrócona sytuacja do tej powyżej. Jeśli sam jesteś właścicielem mieszkania i nie chcesz go sprzedawać po przeniesieniu się do własnego domu, to tym szybciej je wynajmiesz i tym wcześniej zaczniesz spłacać kredyt ze środków uzyskanych w wyniku wynajmu.
 • Po trzecie, wiadomo że kredyt jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednak w przypadku domów szkieletowych Top Bud®, które generują naprawdę niskie koszty eksploatacyjne, każda comiesięczna rata staje się zdecydowanie mniejszym ciężarem. Wie to każdy, kto już mieszka w jednym z naszych budynków i spłaca kredyt.

Słowem podsumowania

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi argumentami, które uwzględniali nasi dotychczasowi Klienci, chcielibyśmy dodać też nieco o tym, kim są zwykle osoby decydujące się na budowę takiego domu w naszej Firmie.

 • Naszymi Klientami stają się osoby, które miały pozytywne doświadczenia z budownictwem szkieletowym, mieszkając wcześniej w Skandynawii, USA, Kanadzie czy Australii. Wśród nich są również takie osoby, które widziały nasze domy po kilku-kilkunastu latach eksploatacji u członka rodziny, znajomego, czy sąsiada, i dzięki temu znają ich faktyczną trwałość oraz realne wydatki eksploatacyjne.
 • Sporą grupę Klientów naszej firmy stanowią osoby młode, obawiające się ryzyka budowy domu murowanego metodą gospodarczą. Często obawy te wynikają z doświadczeń w ich rodzinie lub wśród znajomych. W naszej ofercie dostrzegają zabezpieczenie swoich interesów w postaci gwarancji na całość robót budowlanych wyświadczonych przez jednego i tylko jednego wykonawcę, czyli Top Bud®.
 • Na budowę domu szkieletowego decydują się również osoby w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, które wkrótce chcą spełnić swoje marzenie o działce pod miastem i własnym dachu nad głową. Dlaczego akurat budynek szkieletowy? Chodzi o czas realizacji, ale też – podobnie jak w przypadku osób niechętnych budowie domu murowanego metodą gospodarczą – o niechęć do ponoszenia kosztów wynikających z dopilnowywania procesu budowlanego; jak też o obawę przed stresem, który towarzyszy samodzielnemu nadzorowaniu takiej inwestycji. Znaczenie ma tu także, bardzo istotne zresztą, marzenie o zamieszkaniu w domu nie wymagającym palenia w piecu, z czystym pomieszczeniem technicznym, o dobrej jakości powietrza we wnętrzu, które jest ponadto świetnie wyciszone. Szczególnie, jeśli działka znajduje się przy ruchliwej trasie lub trakcji kolejowej, itd., bo z takimi właśnie przypadkami mieliśmy do czynienia.
1Nasze realizacje

 Domy z poddaszem lub piętrem - 17

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 16

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 14

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 13

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 12

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 11

czytaj więcej

 Dom z poddaszem lub piętrem - 10

czytaj więcej

Całość formalności budowlanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji zorganizowała nasza Firma. Prace rozpoczęły się po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem.

czytaj więcej

Zobacz zdjęcia oraz opis budowy niewielkiego, lecz funkcjonalnego domu w technologii szkieletowej według indywidualnego projektu.

czytaj więcej

Prezentujemy inwestycję realizowaną do stanu deweloperskiego, której budowę rozłożyliśmy w czasie na życzenie naszego Klienta.

czytaj więcej

Inwestycja mieści się w odległości około 36 km na południe od centrum Warszawy. Dom ma powierzchnię całkowitą 169,7 m2, natomiast użytkową 152,3 m2. Jest to budynek parterowy.

czytaj więcej

 Domy z poddaszem lub piętrem - 18

czytaj więcej